Čo s trhom kancelárií v hlavných mestách SVE urobila pandémia?

07.07.2020, Katarína Dudáková | Správy z firiem

Spoločnosť Colliers vydala správu ExCEEding Borders: Office Snapshot. Skúmala v nej, čo s trhom kancelárií v 14 hlavných mestách strednej a východnej Európy urobila pandémia koronavírusu.

Trh kancelárií v strednej a vo východnej Európe (SVE) poznačia v roku 2020 najmä renegociácie a predlžovanie nájmov, nie nové transakcie a predprenájmy. V správe ExCEEding Borders: Office Snapshot to uvádza spoločnosť Colliers International, ktorá ponúka poradenské služby v oblasti komerčných nehnuteľností a investičného manažmentu.

Štúdia Colliers zaznamenáva vývoj v 14 hlavných mestách strednej a východnej Európy a sumarizuje kľúčové výsledky trhu za prvý kvartál t.r. vrátane medziročného porovnania. Môže sa stať, že firmy, ktoré budú nútené zmenšovať svoje priestory, ponúknu ich podnájom.

ThinkstockPhotos-89677116-1-X.jpg


Aké je postavenie prenajímateľov

Prenajímatelia môžu čeliť situácii, keď niektorí nájomcovia prehodnocujú svoje realitné stratégie z hľadiska zmeny pôdorysu (smerom nahor alebo dole) alebo hľadajú flexibilnejšie či hybridné riešenia, ktoré im v prípade potreby do určitej miery umožnia rozšíriť sa a upraviť zmluvu. Pre trh s kancelárskymi investíciami to znamená príležitosť, pretože rovnako ako pre všetky typy nehnuteľností je hodnota do značnej miery daná dĺžkou a zmluvnými podmienkami príjmu/nájomcu.


Ako reagujú nájomcovia

Jedným z najdôležitejších zistení globálneho prieskumu Colliers je, že po ústupe pandémie Covid-19 by ľudia radi pracovali z domu raz až dva razy do týždňa. Podľa štúdie treba overiť viacero scenárov, ktoré treba pripraviť, aby bolo možné vyvážiť a v správnej chvíli správne prispôsobiť veľkosť pracoviska. Nástroj, ktorý ponúka Colliers pod názvom Rebalance your Workplace Planner, umožňuje organizáciám byť agilnými a proaktívnymi, a pritom reagovať na neznámy súbor ekonomických a zdravotných premenných.


Hlavné zistenia správy Colliers

Niektoré sektory budú zasiahnuté viac ako iné. Treba viac času na pochopenie toho, aká bude budúcnosť. Zmena je síce vždy prítomná, avšak druh krízy, miera zmeny, ktorú prinesie, a jej skutočná globálna povaha vytvárajú ohromnú množinu premenných, čo veľmi sťažuje predpovedanie zmysluplných výstupov.
 V administratívnom sektore veľmi dobre rozumieme tlaku, akému sú firmy vystavené, a tomu, aké lákavé je robiť rýchle a emocionálne rozhodnutia. Prenajímatelia a nájomníci vedú otvorené rokovania o tom, ako napredovať v týchto ťažkých časoch.
Najbežnejšie sa v regióne SVE ponúkali odklady nájomného a ďalšie stimuly, menej sa rokovalo o znižovaní nájomného. Na druhej strane, tieto ústupky prenajímateľov sa premietli do predĺženia nájomných zmlúv o primerané obdobie.
Vzhľadom na dobrú úroveň trhovej aktivity v regióne v posledných rokoch a za predpokladu, že sa budú uplatňovať bežnejšie päťročné nájomné zmluvy, Colliers očakáva, že tento rok budú trhu dominovať renegociácie a predlžovania nájmu, menej bude nových nájmov a predprenájmov. Ide o transakcie, pri ktorých môže byť menší tlak na rozhodnutie, kým sa situácia nevyjasní. Existuje tiež veľká šanca, že ak sa podniky budú musieť zmenšiť, zaznamenáme ďalšie ponuky podnájmov.
Nájomné zmluvy budú podrobené ďalšiemu dohľadu zo strany majiteľov nehnuteľností, bánk a investorov, aby sa obmedzilo riziko toho, čo môže udržateľný príjem ohroziť. Podobne ako na trhu s prenájmami ochabla aj investičná činnosť. To opäť sčasti súvisí s nejasnou predikciou, kedy sa trhy stabilizujú, ako aj s tým, že investori nemohli cestovať a prehliadnuť si potenciálne investičné príležitosti. Po opätovnom otvorení trhov Colliers očakáva oživenie transakcií v druhej polovici tohto roku.


Kancelársky trh v prvom štvrťroku 2020

Celkový rozsah moderných administratívnych priestorov v 14 hlavných mestách SVE dosiahol koncom prvého štvrťroka 2020 takmer 26,4 milióna metrov štvorcových. Za január až marec t.r. developeri dokončili vyše 288-tisíc m². Momentálne je vo výstavbe viac ako 3,6 mil. m², na trh majú prísť v nasledujúcich dvoch-troch rokov.

Najväčšiu ponuku moderných kancelárskych plôch v regióne spoločnosť Colliers zaznamenala vo Varšave (5,6 mil. m²), v Budapešti (3,7 mil. m²) a Prahe (3,7 mil. m²). Najväčší prírastok plochy v prvom kvartáli 2020 bol v Bukurešti (78-tis. m²), Belehrade (48-tis. m²) a Budapešti (45 560 m²).

Najviac rozostavaných moderných administratívnych priestorov na konci prvého štvrťroka 2020 mali vo Varšave (792 800 m²), v Budapešti (582-tis. m²) a Bukurešti (380-tis. m²). Pokiaľ ide o trend prírastku plôch (medziročné porovnanie), rast zaznamenali iba Bratislava a Riga. Aktivita vo Varšave, v Prahe, Kyjeve, Tirane a Bukurešti klesla.

"Prenajímatelia sa veľmi snažili vyjsť v ústrety nájomcom, ktorých fungovanie zasiahla koronakríza. Výmenou za predĺženie nájmu ponúkli napríklad úľavy na nájomnom. Predpokladáme preto, že v nadchádzajúcom kvartáli budú tvoriť značnú časť transakcií na trhu s administratívnymi priestormi práve renegociácie nájomných zmlúv," hovorí o aktuálnej situácii na kancelárskom trhu v Bratislave riaditeľ Colliers International Richard Urvay. Čo sa týka nových zámerov, niektoré sa podľa neho dočasne pozastavili, väčšina projektov vo výstavbe by však mala byť dokončená a odovzdaná do používania podľa pôvodného plánu.

Celú správu si môžete stiahnuť z webovej stránky Colliers International TU.

Foto: Jupiterimages

Podobné články