Corwin v Ľublane stavia obytné veže Kvartet, chystá kancelárie Vilharia

18.02.2022, Slavomír Šikuda | Správy z firiem

Spoločnosť Corwin sa stáva lídrom developerského trhu v Ľubľane. Tento mesiac ohlásila dve nové akvizície v slovinskej metropole, a to v spolupráci s českým finančným investorom Hartenberg Holding.

Slovenský developer hlavnú časť svojich aktivít postupne presúva do Slovinska. Dôvodom je tak vyhľadávanie nových obchodných príležitostí, ako aj stratégia Ľubľany zameraná na rozvoj brownfieldov. Corwin v hlavnom meste Slovinska momentálne stavia obytný komplex Kvartet, výrazne sa posunul vo svojom druhom tamojšom projekte Vilharia, ktorý práve získal predcertifikáciu LEED Platinum.

Corwin-Kvartet-1-X.jpg

 Obytné veže Kvartet by sa v Ľublane mali začať stavať v poslednom kvartáli 2022


 

Po dokončení sa Vilharia, rovnako ako bratislavský Einpark Offices, zaradí medzi jedno percento najudržateľnejších stavieb na svete a stane sa "najzelenšou" administratívnou budovou v Slovinsku. S výstavbou Vilharie by sa malo začať v poslednom kvartáli 2022, teda zhruba dva roky od získania pozemku v širšom centre Ľubľany.

Corwin-Vilharia-5-X.jpg

 Vilharia bude po svojom dokončení najväčší kancelársky komplex v Slovinsku


 

Prioritou revitalizácia brownfieldov

Kvartet, Vilharia aj aktuálne oznámené projekty na Linhartovej a Masarykovovej ulici majú okrem centrálnej polohy aj ďalšiu spoločnú črtu: vrátia život do nevyužívaných a zanedbaných areálov slovinskej metropoly.

"Taký je trend rozvoja moderných miest. Nie expandovanie do šírky a zaberanie ďalšej poľnohospodárskej pôdy, ale naopak, rast v rámci svojich existujúcich hraníc. V Ľubľane si za prioritu stanovili revitalizáciu brownfieldov. Majú jasnú stratégiu a urbanistickú víziu, ktorá kladie dôraz na udržateľnosť, podporu 'zelených' projektov či alternatívnych foriem dopravy. Práve toto sú trendy, ktoré naša firma sleduje," hovorí Michal Maco, Country Manager Corwinu.

Corwin-Kvartet-2-X.jpg


Preniknúť na miestny trh nie je ľahké

Slovenský developer si pochvaľuje aj snahu Ľubľany aktívne spolupracovať a využiť know-how Corwinu na rozvoj metropoly. Pozitívom je aj fakt, že developerský poplatok sa investuje do infraštruktúry v okolí projektu a slúži na zlepšenie života jeho susedov.

"Kúpe pozemkov predchádzali roky príprav a budovania kladného vzťahu a dôvery s mestom. Vzhľadom na rezervovanosť voči zahraničným investorom nie je jednoduché preniknúť na miestny trh," dopĺňa M. Maco s tým, že Corwinu pomohol aj dôraz, aký kladie na kvalitný urbanizmus, udržateľné technológie a výnimočnú architektúru.

Jeho najnovšia ľubľanská akvizícia na Linhartovej ul. zahŕňa development rozsiahleho územia s rozlohou 16,5-tisíca metrov štvorcových. Podobne ako vo svojom bratislavskom projekte Palma zadal Corwin vypracovanie urbanistickej štúdie svetoznámemu ateliéru Gehl Architects. Architektonického návrhu sa ujme jeden z popredných rakúskych ateliérov AllesWirdGut, s ktorým má developer skúsenosť z projektu Guthaus na Račianskej ul. v Bratislave.

Corwin-Kvartet-3-X.jpg


Veža s 22 nadzemnými podlažiami

Druhý z dvoch novonadobudnutých pozemkov leží na Masarykovej ul., v bezprostrednej blízkosti ľubľanskej hlavnej autobusovej a železničnej stanice. Popri projekte Vilharia, najväčšom kancelárskom komplexe v Slovinsku, bude predstavovať významnú časť rozsiahlej prestavby tohto územia. Projekt veže s 22 nadzemnými podlažiami plánuje developer zveriť významnému európskemu ateliéru.

Najďalej je Corwin v Ľubľane s výstavbou obytného komplexu Kvartet, súboru štyroch 16-podlažných veží. Začala sa vlani a rovnako ako pri všetkých svojich projektoch developer kladie dôraz na autentickú zelenosť a na súlad so zámerom slovinského hlavného mesta podporovať cyklodopravu, revitalizovať zanedbané územia či inovatívne riešenie odpadového hospodárstva.

Corwin-Kvartet-4-X.jpg

Vizualizácie: Corwin

Podobné články