Eset chce v Bratislave postaviť výskumný areál za 100 mil. eur

18.09.2019, SITA | Správy z firiem

Spoločnosť Eset plánuje v Bratislave postaviť globálne vedeckovýskumné centrum Eset campus. Firma chce vytvoriť prostredie pre top infokomunikačné a technologické subjekty a prepojíť ich s technickými vysokými školami.

V kampuse, ktorý Eset vybuduje v areáli bývalej vojenskej nemocnice v hlavnom meste SR, vzniknú okrem iného aj priestory na prenájom pre inovatívne technologické podniky a prostredie pre startupy. Odhadované náklady na výstavbu sú 100 miliónov eur, dokončenie projektu očakávajú v roku 2026.

Eset-vizualizacia-BA-1-X.jpg

 Táto a ďalšie vizualizácie sú z roku 2017. Nie sú už aktuálne, Eset teraz pripravuje architektonickú súťaž, z ktorej vzíde nový návrh.


 

Pripravujú architektonickú súťaž

Momentálne Eset v spolupráci s tímom odborníkov pripravuje architektonickú súťaž, z ktorej vzíde koncepčný architekt projektu. Pôvodné vizualizácie z roku 2017 už nie sú aktuálne a začína sa pracovať na nových. "Túto súťaž sme zvolili preto, lebo ide o jedinečný a zároveň komplexný projekt. Skúsenosti ukazujú, že štandardná forma architektonickej súťaže vie len v malej miere eliminovať riziká, aké takéto zadania prinášajú. Práve preto nebude výsledkom súťaže finálny dizajn, ale najvhodnejší partner na realizáciu vízie," uviedol Ján Baška zo spoločnosti InFlow, ktorá pre Eset zastrešuje oblasť development managementu.

Eset-vizualizacia-BA-2-X.jpg

Prvotný zoznam možných partnerov obsahoval 270 štúdií z celého sveta. Z neho bol na základe viacerých kritérií vytvorený zoznam 30 a neskor desiatich ateliérov. Najdôležitejšími kritériami výberu boli doterajšie realizácie so zameraním na master planning, kampusy alebo moderné bývanie.

Eset-vizualizacia-BA-4-X.jpg


Eset získal areál v máji 2017

Eset campus okrem nového sídla spoločnosti a výskumného centra poskytne i nové verejné priestory a aj rezidenčnú funkciu, v ktorej plánujú postaviť predovšetkým apartmány na prenájom pre zamestnancov firiem so sídlom v kampuse. Ďalším zámerom firmy je zriadiť v kampuse rozličné služby a prevádzky, ako napríklad reštaurácie, jedálne, kaviarne, škôlky, lekárne alebo zubné ambulancie.

Eset-vizualizacia-BA-5-X.jpg

Projekt Eset campus je momentálne vo fáze príprav. So stavebnými prácami by podľa spoločnosti Eset chceli začať v rokoch 2024-2025, celkové ukončenie odhadujú na rok 2026.

Eset-vizualizacia-BA-6-X.jpg

Areál nemocnice na Patrónke v Bratislave získal Eset v máji 2017. Softvérová firma v piatom kole neverejnej dražby ponúkla ministerstvu vnútra najvyššiu sumu, 26,2 mil. eur. V areáli na bratislavskej Patrónke sa zdravotná starostlivosť neposkytuje, keďže Nemocnica sv. Michala sa presťahovala do nových priestorov v centre hlavného mesta SR.

Eset-vizualizacia-BA-3-X.jpg

Vizualizácie: Eset

Podobné články