Holcim môže zvýšiť podiel vo firme VSH

06.06.2011, SITA | Správy z firiem

Protimonopolný úrad SR schválil prevzatie firmy Východoslovenské stavebné hmoty, a.s. (VSH), Turňa nad Bodvou, spoločnosťou Holcim (Slovensko), a.s.

Podmienkou je, že Holcim predá svoj terminál vo Vlkanovej, okr. Banská Bystrica, nezávislému nadobúdateľovi. Ten nesmie byť prepojený ani s jednou spoločnosťou a s ich ekonomickými skupinami. Protimonopolný úrad stanovil túto podmienku, keďže transakcia podľa neho "predstavovala riziko pre hospodársku súťaž na relevantnom trhu výroby a predaja šedého cementu a na viacerých lokálnych trhoch výroby a predaja transportbetónu".

V snahe rozptýliť túto obavu úradu navrhol Holcim, že predá svoj terminál vo Vlkanovej. Podľa protimonopolného úradu je nevyhnutné, aby jeho nový vlastník mal skúsenosti, ako aj stimul a možnosť udržiavať a rozvíjať príslušné podnikanie a bol schopný vyvinúť efektívny konkurenčný tlak na spoločnosť Holcim po prevzatí firmy VSH na trhu výroby a predaja šedého cementu. O vhodnom vlastníkovi terminálu rozhodne Protimonopolný úrad SR. Terminál zabezpečuje dodávky cementu, vyrábaného v cementárni v Rohožníku, pre zákazníkov z celého banskobystrického regiónu.

Ako k tomu poznamenal týždenník Trend, terminál za viac ako jeden milión eur sprevádzkoval Holcim (Slovensko) v septembri 2006, ročná kapacita na voľne ložený cement v sezóne bola 70-tisíc ton, na balený do 30-tis. ton. Bolo to len o čosi menej než výroba v roku 2005, keď Holcim odstavil cementáreň v Banskej Bystrici a pokračoval už iba v Rohožníku.

Na Slovensku vlastní cementárenská skupina Holcim prostredníctvom nemeckej dcéry Holcim Auslandbeteiligungs bezmála 98-percentný podiel v spoločnosti Holcim (Slovensko), ktorá vyrába cement v Rohožníku a patrí aj k popredným producentom betónu a kameniva v SR.

Koncern s celosvetovou pôsobnosťou, ktorý sídli vo Švajčiarsku, sa stal majoritným akcionárom rohožníckej cementárne v roku 1996 a v tom čase na slovenskom trhu spolu s rakúskym holdingom Schmid Industrie vstúpil aj do výroby omietok. Pred koncom minulého tisícročia kúpil aj banskobystrickú Stredoslovenskú cementáreň.

Vo VSH doteraz vlastnila tá istá nemecká dcéra Holcimu 49-percentný podiel, zvyšok držal nemecký podnikateľ českého pôvodu Jiří Muška, ktorý časť podielu Holcimu predáva, cez rakúsky CTR Holding.

Skupina CTR na Slovensku rozvíja developerské aktivity a ťaží zeolit, v nehnuteľnostiach a preprave podniká aj v Českej republike. Pod cementáreň v Turni patrí aj sieť betonární a štrkovní, začiatkom tohto roku prevzala ešte sesterskú dopravnú spoločnosť VSH Trans. Akcionári v Rohožníku i v Turni výrazne investovali do modernizácie technológií, ktorá so sebou priniesla aj zvýšenie kapacít a pokles emisií CO2, dodáva Trend.

Podobné články