Living Places Copenhagen: zdravé a cenovo dostupné bývanie

24.07.2023, Miriama Tomášiková | Správy z firiem

Dánska skupina Velux, globálny líder v oblasti strešných okien, spustila projekt Living Places Copenhagen. Jeho súčasťou je sedem prototypov budov na bývanie s nízkymi emisiami CO₂ a kvalitnou vnútornou klímou.

Na stavebný sektor dnes pripadá 34 percent celosvetovej spotreby energie a 37 perc. celosvetových emisií CO₂. Skupina Velux a jej partneri preto prišli s projektom Living Places Copenhagen, ktorý v dánskom hlavnom meste Kodaň tvorí päť otvorených pavilónov a dva kompletne dokončené domy prístupné verejnosti.

Copenhagen-Living-Places-1-X.jpg


Minimálna emisná stopa

Budovy na bývanie v rámci tohto konceptu majú pozoruhodnú emisnú stopu 3,8 kilogramu CO₂ na meter štvorcový za rok. Je to trojnásobne menej, ako dnes požaduje dánska legislatíva (12 kg/ CO₂/m²/rok). Tieto domy sa dajú postaviť za trhové náklady rodinných alebo radových domov, ide teda o udržateľné bývanie pre každého záujemcu.

Copenhagen-Living-Places-2-X.jpg

"Tento koncept je dobrým príkladom toho, ako môže výstavba udržateľnejších a zdravších domov riešiť klimatické výzvy v našom odvetví a zlepšiť zdravie ľudí. Living Places Copenhagen ukazuje, že zdravá vnútorná klíma je kľúčová vzhľadom na to, že 90 perc. času trávia ľudia v interiéri," hovorí Tina Mayn, výkonná viceprezidentka pre produktovú zložku v skupine Velux.

Copenhagen-Living-Places-3-X.jpg


Materiály a postupy sú poruke už dnes

Projekt Living Places Copenhagen vychádza z piatich kľúčových zásad: domy by mali byť zdravé, cenovo dostupné, jednoduché, zdieľané v priebehu času a rozšíriteľné. Tieto princípy možno uplatniť na nové aj existujúce budovy a komunity, čím sa pripraví pôda pre udržateľnú a inkluzívnu budúcnosť.

Copenhagen-Living-Places-4-X.jpg

Ako súčasť projektu Living Places Copenhagen spoločnosti Velux, Effekt, Artelia a Enemærke & Petersen vykonali komplexné hodnotenie životného cyklu budov. Dôkladne preskúmali každý materiál, konštrukciu a stavebnú techniku s cieľom znížiť ich účinok na životné prostredie a potlačiť emisie uhlíka na minimum. Úspech projektu dokazuje, že udržateľné stavebné postupy sa dajú docieliť s materiálmi, riešeniami a poznatkami, ktoré sú k dispozícii už dnes.

Copenhagen-Living-Places-6-X.jpg

Viac informácií o koncepte Living Places Copenhagen a iniciatívach Veluxu v oblasti udržateľnosti možno nájsť TU.

Copenhagen-Living-Places-5-X.jpg

Foto: Adam Mork

Podobné články