Pandémia Covid-19 by mohla urýchliť využívanie práce na diaľku

10.04.2020, Katarína Dudáková | Správy z firiem

Pandémia koronavírusu by mohla pomôcť v budúcnosti zvýšiť podiel práce z domu. Vyplýva to z prieskumu globálnej poradenskej spoločnosti pre oblasť realít Colliers International.

Firma Colliers spustila prieskum s názvom Práca z domu počas Covid-19 (Working from home during Covid-19). Cieľom bolo zistiť, aké majú ľudia skúsenosti s prechodom na prácu na diaľku, ktorú zaviedli podniky po celom svete ako reakciu na vypuknutie pandémie koronavírusu (Covid-19).

22b-shutterstock_343292525-headache-1-X.jpg

Predbežné poznatky, založené na viac ako 3-tisíc odpovediach z vyše 25 krajín a zo širokého spektra administratívnych povolaní, ukazujú, že:

  • 82 percent respondentov prieskumu by pristalo pracovať vzdialene jeden alebo viac dní do týždňa aj po skončení krízy v súvislosti s pandémiou.
  • 71 perc. ľudí, ktorí pred pandémiou nikdy nepracovali z domu, by chcelo v budúcnosti pracovať vzdialene najmenej jeden deň v týždni.
  • 53 perc. oslovených sa domnieva, že v dôsledku práce z domu sa ich produktivita nezmenila, 24 perc. sa nazdáva, že ich produktivita stúpla. Avšak 23 perc. uviedlo, že ich produktivita klesla.
  • Produktivita sa zvýšila najviac v odvetví finančných služieb, profesionálnych služieb a technológií. Produktivita sa najviac znížila v právnom, vo vzdelávacom a výskumnom sektore.
  • 55 perc. respondentov si myslí, že je schopných vykonávať individuálnu prácu s vysokou mierou koncentrácie z domu lepšie alebo oveľa lepšie ako v kancelárii.
  • 76 perc. oslovených sa napriek svojej fyzickej odlúčenosti pri práci na diaľku stále cíti byť v spojení so svojím tímom, 58 perc. sa však domnieva, že dokážu lepšie spolupracovať v kancelárii ako z domu.


Spôsob, ako ľudia pracujú, sa zmení

Podľa Chrisa McLernona, výkonného riaditeľa Colliers International pre Európu, Stredný východ a Afriku, predbežné výsledky prieskumu naznačili, že pandémia koronavírusu by mohla zásadne zmeniť spôsob, akým pracujeme. "Sme uprostred najväčšieho pokusu o prácu na diaľku v histórii ľudstva, čo bude mať výrazný vplyv na spôsob práce v budúcnosti. Je zrejmé, že mnohým ľuďom sa práca z domu pozdáva a pravdepodobne v nej budú chcieť na určitej úrovni pokračovať aj po návrate do kancelárií," hovorí.

Prieskum Práca z domu počas Covid-19 ukončia a vyhodnotia na konci apríla, následne bude uverejnená správa s ďalšími zisteniami. Ide o prvú časť viacfázovej štúdie, ktorou spoločnosť Colliers chce ponúknuť pohľad na prácu z domu počas epidémie Covid-19. Firma predpokladá, že takto bude možné identifikovať príležitosti na zlepšenie a preskúmať dlhodobejšie dôsledky, aké by mohli vyplývať pre kancelársky segment.

"Sme v náročnej a zároveň unikátnej situácii, ktorá dáva príležitosti prehodnotiť spôsob, ako pracujeme. Mali by sme ich využiť na meranie toho, čo funguje a čo nie, aby sme sa z toho v budúcnosti mohli poučiť. Už prvé výsledky štúdie prinášajú zaujímavé informácie. Viac ako 70 perc. ľudí, ktorí pred Covidom-19 nikdy nepracovali z domu, by v budúcnosti chceli pracovať z iného miesta ako v kancelárii najmenej jeden deň v týždni. To bude mať výrazný vplyv na požiadavky organizácií na priestor," uvádza Jan Jaap Boogaard, vedúci tímu konzultantov pre riešenie pracovného priestoru Colliers pre Európu, Stredný východ a Afriku.


Aké poznatky priniesol prieskum

Podrobnosti z počiatočných poznatkov naznačujú ochotu pokračovať vo flexibilnej práci do určitej miery aj po kríze. Celkovo 49 perc. respondentov uviedlo, že by chcelo pracovať na diaľku priemerne deň-dva, kým 32 perc. by chcelo pracovať vzdialene tri alebo viac dní a 19 perc. by chcelo pracovať vzdialene menej ako jeden deň.

Rozdiely boli zrejmé medzi ľuďmi, ktorí nedávno začali pracovať z domu, a tými, čo pracovali doma už niekoľko týždňov. Z tých, ktorí pracovali už štyri týždne z domu pre Covid-19, sa chcelo po ukončení pandémie vrátiť do práce na každý deň len 7 perc. Naopak, medzi tými, čo pracovali z domu len týždeň, sa k tráveniu celého pracovného týždňa v kancelárii po Covide-19 chcelo vrátiť celkovo 22 perc.

Prieskum tiež odhalil, že skúsenosti s prácou z domu sa líšili medzi tými, ktorí mali a nemali deti v domácnosti, a medzi tými, čo bývali so spolubývajúcimi. Celkovo 33 perc. respondentov uviedlo, že sú pri práci z domu viac rozptyľovaní. Najčastejším rozptýlením boli deti, nasledovali ďalší členovia domácnosti a domáce zvieratá. Ľudia žijúci sami a tí, ktorí žijú s manželom/manželkou alebo partnerom/partnerkou, vykazovali najmenší pokles produktivity.

Ľudia najčastejšie pracujú z uzavretých miestností – v pracovni (39 perc.), nasleduje obývacia izba (32 perc.), spálňa (17 perc.) a kuchyňa (15 perc.). Väčšina ľudí, ktorí žijú sami, sa rozhodla pracovať z obývačky, kým tí, čo majú deti, uprednostňujú najmä uzavretú miestnosť venovanú práci.

Výsledky prvého prieskumu tiež ukázali, že ľudia so spolubývajúcimi by chceli po pandémii viac pracovať v kancelárii oproti tým, čo žijú osamelo, s deťmi a ľuďmi, ktorí sú s manželom/manželkou alebo partnerom/partnerkou.

Prieskum stále prebieha, zapojiť sa doň možno TU.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články