Penta rozbieha architektonickú súťaž na zástavbu pri Dunaji v Bratislave

20.08.2022, Lenka Vargová | Správy z firiem

Skupina Penta rozbieha medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž, ktorej cieľom je nájsť podobu zástavby územia pri južnom brehu Dunaja v Bratislave, v lokalite medzi Starým a Prístavným mostom.

V Bratislave sa už desaťročia plánuje premena priestoru medzi dvoma mostami na južnom brehu Dunaja na nové centrum mesta. Táto oblasť sa považuje za strategickú z hľadiska plánov rozvoja Bratislavy so zámerom vytvoriť kompaktnú lokalitu pri rieke. Sú tu jedny z najhodnotnejších pozemkov vhodných na zástavbu v hlavnom meste SR, a to vďaka blízkosti historického aj nového centra mesta, ako aj zásluhou umiestnenia na južnom brehu Dunaja.

Penta-BA-sutaz-1-X.jpg


Územie s rozlohou 85-tisíc m²

Cieľom výberového konania je priniesť na územie s rozlohou 85-tisíc m² kvalitnú architektúru, ktorej výsledkom bude rezidenčná aj komerčná zástavba, kvalitné verejné priestory a zeleň. Súťaž, ktorú vyhlásila spoločnosť Penta Real Estate Slovensko, má otvorený charakter, firma adresovala výzvu aj trom zahraničným architektonickým ateliérom.

Penta-BA-sutaz-2-X.jpg

Projekt ráta aj s vybudovaním kompletnej občianskej vybavenosti v tejto lokalite a bude spĺňať tie najprísnejšie energetické požiadavky s pozitívnym vplyvom na životné prostredie. Riešená plocha sa nedotýka inundačných území a ani chráneného areálu Soví les, ktorého ochrana bude jednou z priorít súťaže.

"Projekt s pracovným názvom Southbank Bratislava sa podľa mňa môže stať plnohodnotnou súčasťou a doplnkom centra Bratislavy a zároveň atraktívnym a pohodlným miestom pre život, prácu a voľný čas. Využiť inštitút architektonickej súťaže pokladáme za najvhodnejší spôsob, ako nájsť najlepší a najkvalitnejší koncept tohto územia. Verím, že kombináciou účasti medzinárodných i domácich ateliérov získame na konci pozoruhodné architektonické riešenie," hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penty Real Estate Slovensko.

Penta-BA-sutaz-3-X.jpg


Výsledky vyhlásia vo februári 2023

Súťaž bude dvojkolová. Prvé kolo je koncipované ako otvorené a predkvalifikačné, do druhého z neho postúpia na základe hodnotenia odbornej poroty tri návrhy. Do druhého kola priamo pôjdu aj tri vyzvané architektonické ateliéry. Ide o svetoznáme architektonické štúdiá Zaha Hadid Architects, Office for Metropolitan Architecture (OMA) a Bjarke Ingels Group (BIG).

V druhom kole bude teda porota posudzovať šesť návrhov, z ktorých vzíde jeden víťaz. Ateliéry, ktoré postúpia do druhého kola, budú honorované sumou 30-tisíc eur. Výsledky súťaže budú vyhlásené 28.februára 2023.

Penta-BA-sutaz-4-X.jpg


Deväťčlenná odborná porota

Návrhy vyhodnotí deväťčlenná odborná porota s dvomi náhradníkmi. Päť členov poroty a jeden náhradník sú externí odborníci – architekti a urbanisti, ďalší štyria členovia a jeden náhradník sú zástupcovia developera, Penty Real Estate. Externí členovia odbornej poroty:

  • prof. Ing. Arch. Eva Jiřičná, CBE, AI Design (architektka a dizajnérka),
  • Ing. Arch. Juraj Benetin, Compass (architekt a urbanista),
  • Igor Marko MA Arch ARB, Marko and Placemakers (architekt a urbanista),
  • Dipl. Ing. Peter Gero, Peter Gero Consulting (architekt a urbanista),
  • Ing. Arch. Ján Doubek, Metropolitný inštitút Bratislavy, sekcia architektonických súťaží,
  • Náhradník: Ing. Arch. Kornel Kobák, podpredseda Slovenskej komory architektov, AVK architekti, Forform (architekt and urbanista),

Foto: Penta Real Estate

Podobné články