PSS má dnes 20 rokov, na bývanie poskytla zatiaľ vyše 7 mld. eur

16.11.2012, SITA, ABC-bývanie.sk | Správy z firiem

Prvá stavebná sporiteľňa, a.s. (PSS), jednotka na trhu stavebného sporenia na Slovensku, má dnes 20 rokov. Prvým oficiálnym dňom, keď PSS začala vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992.

Bola vtedy prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a vo východnej Európe. Dnes PSS ovláda takmer 90 percent trhu stavebného sporenia v SR a v nedávnej ankete Banka roka, ktorú vyhlasuje týždenník Trend, sa umiestnila na treťom mieste. Slovenská sporiteľňa v PSS vlastní 9,98 perc. akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 perc. akcií.

Za 20 rokov svojho pôsobenia na trhu poskytla PSS na bývanie 7,123 miliardy eur (k 30. septembru 2012), čo je v prepočte takmer štvrť bilióna slovenských korún. Za uplynulé dve desaťročia je to bezmála polovica všetkých nákladov, ktoré Slováci vynaložili na zabezpečenie alebo obnovu svojho bývania.
 

Klientmi sú viac ako 2 mil. Slovákov

„Za 20 rokov sa našimi klientmi stali viac ako dva milióny občanov Slovenska,“ hovorí Imrich Béreš, predseda predstavenstva PSS, a dodáva, že mimoriadne úspešné boli pre sporiteľňu aj prvé tri kvartály tohto roku. Od januára ku koncu septembra 2012 poskytla PSS klientom vyše 19,2-tisíca úverov na bývanie, čo je to takmer toľko, koľko úverových zmlúv uzatvorili jej zákazníci počas celého vlaňajška. Medziročný nárast počtu poskytnutých úverov na bývanie je 18,66 perc.

Objem novoposkytnutých úverov za tento rok dosiahol ku koncu tretieho kvartála 372,1 milióna eur, čo znamená medziročný prírastok o 23,4 perc. Podobne stúpajúcu tendenciu majú v tomto roku i celkovo vyplatené finančné prostriedky na bývanie. Kým vlani to koncom septembra bolo 343,12 mil. eur, v tomto roku sa ich objem zvýšil 19,88 perc. na 411,32 mil. eur.
 

Priemerná cieľová suma vyše 10-tis. eur

Vzrástol aj objem cieľových súm na novouzatvorených zmluvách o stavebnom sporení a tiež priemerná výška cieľových súm na zmluvách uzatvorených v tomto roku. Objem cieľových súm k 30. septembru stúpol medziročne o 10,1 perc. na 1,258 mld. eur, pričom priemerná cieľová suma na novouzatvorených zmluvách stavebného sporenia sa zvýšila o 15,07 perc. na 10 474 eur.

Od začiatku januára do konca septembra t.r. uzatvorili klienti banky 120 131 zmlúv pri poklese o 4,4 perc. Zníženie počtu novouzatvorených zmlúv o stavebnom sporení podľa spoločnosti pravdepodobne súviselo najmä s orientáciou marketingovej kampane v prvom polroku zameranej na ponuku úverov. Až od júla prezentovala PSS kampaň zameranú na sporenie. "Letné dovolenkové mesiace sa však už tradične podpisujú na zníženom počte uzatváraných zmlúv v tomto období,“ uviedla sporiteľňa.

Ku koncu septembra t.r. dosiahla PSS zisk 21,4 mil. eur, v medziročnom porovnaní je to zníženie o 12,7 perc. Čisté úrokové výnosy sporiteľne klesli o 2 perc. na 49,3 mil. eur, čisté výnosy z poplatkov a provízií sa znížili medziročne o 22,8 perc. na 15,2 mil. eur. Výnosy PSS z poplatkov za vedenie účtu klesli o 32,4 perc. na 10,3 mil. eur, oznámila spoločnosť nedávno vo svojej tlačovej správe.