V súťaži na opravu gabčíkovskej elektrárne rozhodla cena

21.06.2019, SITA | Správy z firiem

Pri výbere dodávateľa generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo rozhodla najnižšia ponúknutá cena. Uviedla to vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárska výstavba Stela Ištvánfyová.

Po vyše 1,5 roku od vyhlásenia medzinárodneho verejného obstarávania na výber dodávateľa generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo vybrala  Vodohospodárska výstavba, š.p., víťaza v súťaži, skupinu firiem pod názvom Združenie Gabčíkovo. To je ochotné urobiť opravu vodnej elektrárne za takmer 81 miliónov eur.

Gabčíkovo-VD-X.jpg

Členmi združenia sú slovenské spoločnosti Cedis (vedúci člen združenia) a Hant BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali. Neúspešnými uchádzačmi o generálnu opravu najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku bol český Metrostav, ktorý si za opravu gabčíkovskej elektrárne pýtal vyše 99 mil. eur a česká spoločnosť ČKD Blansko Engineering. Tá bola ochotná zákazku realizovať za takmer 127 mil. eur.

Štátny podnik však upozornil, že proces obstarávania zatiaľ nie je definitívne ukončený. V hre sú ešte odvolacie lehoty vyplývajúce zo zákona o verejnom obstarávaní. Neúspešní uchádzači ešte môžu výsledky výberového konania napadnúť.

Vodohospodárska výstavba, ktorá začala s hľadaním dodávateľa v septembri 2017, na začiatku súťaže predpokladala hodnotu zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo na úrovni 71 mil. eur. Cieľom prác je najmä obnoviť plnú funkčnosť zariadení, predchádzať poruchám a zvýšiť bezpečnosť prevádzky vodnej elektrárne. Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

Štát prevádzkuje Vodnú elektráreň Gabčíkovo prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba štyri roky. Predošlá vláda Roberta Fica gabčíkovskú elektráreň začiatkom roku 2015 odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel. Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie 30-ročnej zmluvy o prenájme, bola údajná neochota Slovenských elektrární vykonať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa vládnych predstaviteľov akútna.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a podľa Vodohospodárskej výstavby sú technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Ilustračné foto: Trend, PlanetSlovakia.sk

Podobné články