Vybavte si domácu kanceláriu tak, aby vaša práca bola naozaj efektívna

29.06.2020, ABC-bývanie.sk | Správy z firiem

Ešte donedávna si mnohí z nás mysleli, že práca v pohodlí domova je snom iba každého administratívneho pracovníka. Prináša veľa výhod a umožňuje výrazne šetriť čas a peniaze na dochádzaní do práce.

Práca z domu bola aj na Slovensku pri koronavírusových opatreniach odrazu realitou a mnohí z nás si až potom uvedomili, čo so sebou prináša. Zistili sme, že je tu veľa rušivých prvkov, z ktorých vyplýva slabá efektívnosť. Môžete to však zmeniť a nájsť si spôsob, ako v takýchto situáciách nepríjemným stavom čeliť.

To, že pracujete z domu, nie je napríklad dôvod, aby ste si ničili chrbát na nepohodlnej stoličke a kazili zrak pri malej lampičke. Ukážeme vám, ako si vybaviť kanceláriu a čo treba zvážiť, aby práca z domu bola produktívna a príjemná na dlhý čas.

73b-shutterstock_1077476951-1-X.jpg


Vyberte si dobré miesto

Založili ste si firmu na dobrom virtuálnom sídle a pracujete z domu? Alebo vás k tomuto flexibilnému pracovnému systému priviedli preventívne bezpečnostné opatrenia súvisiace s hrozbou koronavírusu? V tom prípade si pre pohodlnú prácu doma musíte nájsť dobré miesto. Nezabudnite pritom na fakt, že motivujúca domáca kancelária je taká, kde vás nič od práce neodvádza a nevyrušuje.

Takýto pracovný kútik si môžete zariadiť takmer kdekoľvek – v spálni, šatníku, pod schodami alebo za príjemného počasia aj na lodžii. Hlavnou vecou je výber priestoru s najnižšou hladinou hluku. Verte nám, ticho je oveľa dôležitejšie ako krásny vzhľad, ktorý si v podstate aj tak nikdy naplno neužijete, pretože sa musíte sústrediť na prácu.


Nezabudnite na pohodlné sedenie

Ak by sme zrátali čas, ktorý bežne strávime v práci, priemerne to vychádza na 11 rokov z nášho života. Nepríjemným zistením je, že mnohé profesie sú dnes sedavého charakteru, čo je pre našu chrbticu a zdravie veľmi zlá správa.

Sedenie nie je pre naše telo a stavce vôbec prirodzená poloha a keď si predstavíte, že v tejto pozícii strávime celých 11 rokov bez prestávky, môže to mať a často aj má na telo katastrofálne dôsledky.

Pohodlné kancelárske kreslo s variabilnou výškou, dobrou oporou dolnej časti chrbta by mohlo pomôcť negatívne vplyvy sedavej práce eliminovať. Ak preto máte možnosť si takýto model kúpiť do svojej domácej kancelárie, urobte to.


Upravte si polohu monitora

Ďalším negatívnym faktorom súčasnej práce z domu alebo aj v klasickej kancelárií je práca s počítačom a vysoká záťaž pre oči. Aj tu si môžete správnym nastavením niektorých parametrov pomôcť. Monitor by mal byť ideálne v úrovni očí a v dĺžke ramena. Ak máte menší monitor alebo notebook, vytvorte si alebo kúpte stabilný podstavec z pevných materiálov.


Nastavte osvetlenie

V neposlednom rade a bez ohľadu na to, či máte firemné sídlo v Bratislave alebo v inom meste, je veľmi dôležitou vecou, akú môžete pre efektívnu a bezpečnú prácu spraviť, aj správne nastavené osvetlenie. Expozícia denného svetla dynamicky zvyšuje mozgové reakcie a zohráva obrovskú úlohu v našej produktivite. Nedostatok svetla nás, naopak, zbavuje energie. Ak je to možné, umiestnite preto svoje pracovisko do blízkosti okna a vybavte si jeho okolie aj dostatočným a kvalitným LED osvetlením.

Nezabudnite ani na dôležité technické vybavenie, dostupnosť internetu a elektrickej siete. Ďalšie prvky, čo nesúvisia s vašou prácou, je lepšie odstrániť. Fotografie a iné domáce drobnosti sú síce skvelé, ale môžu vašu prácu a koncentráciu veľmi rýchlo narušiť. Najmä vtedy, keď si únava vyberie svoju daň a váš mozog všemožne hľadá niečo, čo by odvrátilo od práce pozornosť.

Foto: Shutterstock

Podobné články