Wienerberger má 200 rokov. Začínal skromne, dnes je svetovým lídrom

28.11.2019, Katarína Dudáková | Správy z firiem

Rakúsky Wienerberger tento rok oslavuje 200 rokov od svojho založenia. Z malej továrne sa firma postupne rozrástla na jedného z najúspešnejších výrobcov tehál na trhu a dnes patrí k svetovým lídrom.

Wienerberger-Tondach-1-X.jpg

 

Úspešný príbeh firmy

História značky Wienerberger sa začala v roku 1819. Za jej vznikom stál dolnorakúsky stavebný inžinier Alois Miesbach. On i jeho nástupca Heinrich Drasche viedli spoločnosť na vlne rastu a inovácií. Už v roku 1860 sa vo firme inštalovala prvá pec s kruhovým dizajnom, čo umožnilo znížiť náklady na energie a zabezpečiť nepretržitú výrobu. O deväť rokov neskôr bola spoločnosť kótovaná na viedenskej burze a jej rozmach z roka na rok silnel.

Wienerberger-1-X.jpg

Wienerberger-2-X.jpg

 Za vznikom firmy Wienerberger stál dolnorakúsky stavebný inžinier Alois Miesbach (na hornom obrázku) a jeho nástupca Heinrich Drasche (obrázok dole)


 

Zavedenie mechanických lisov v medzivojnovom období znamenal začiatok produkcie dierovaných tehál. K ešte väčšiemu zefektívneniu výroby došlo v 50. rokoch minulého storočia, keď sa inštalovali najmodernejšie tunelové pece. Firma postupne stanovila aj nové štandardy v oblasti tepelnej izolácie. Pristúpilo sa k výrobe väčších tehál, čím sa stavebné práce urýchlili a zjednodušili.

Wienerberger-8-X.jpg


Rozšírenie na svetové trhy

Osemdesiate roky minulého storočia znamenali snahu spoločnosti Wienerberger dostať sa bližšie k svojim zákazníkom a partnerom prostredníctvom systémových riešení. Aby sa zvýšila kvalita stavebných konštrukcií, rozšírila sa výroba tehál, a to o maltu i pracovné pomôcky. Významným míľnikom bol začiatok výroby brúsených tehál, ktorých výhoda spočíva v možnosti murovania na veľmi tenkú ložnú škáru, vďaka čomu stavba rýchlo napreduje.

Wienerberger-4-X.jpg

Veľký rozmach Wienerberger zaznamenal, keď prevzal nemeckú skupinu Oltmanns a prenikol do východnej Európy, Veľkej Británie, Francúzska, Belgicka, Luxemburska a Holandska. V roku 2007 vstúpil tiež na kanadský trh, o dva roky neskôr bola otvorená výrobná prevádzka v Indii. Firma sa stala globálnym trhovým hráčom, pričom v tomto období začala s produkciou betónových tehál, rozvíjala podnikanie s lícovými tehlami a expandovala v oblasti podnikania s keramickými a plastovými potrubnými rúrami.

Wienerberger-5-X.jpg


Inovácie v prospech zákazníka

Po komplexnej reštrukturalizácii v roku 2009 sa Wienerberger úspešne adaptoval na nové trhové prostredie. Čelil novým výzvam nie v jednej, ale v 30 krajinách po celom svete. V roku 2012 došlo k dvom významným akvizíciám, ktorými si podnik upevnil postavenie na trhu. Wienerberger získal špecializovanú spoločnosť na výrobu plastových rúr Pipelife a o dva roky neskôr rakúskeho výrobcu strešných škridiel Tondach.

Wienerberger-3-X.jpg

Ústredným pilierom firemnej identity vo Wienerbergeri je aj dnes dôsledná orientácia na zákazníka. V popredí stojí snaha o zlepšovanie kvality života ľudí prostredníctvom vytvárania efektívnych procesov, vývoja inovatívnych výrobkov a udržateľných riešení v segmente stavebných materiálov a infraštruktúry. Terajší sortiment spoločnosti tvoria produkty, ktoré sú potrebné na zostavenie hrubej stavby od základov až po strechu.

Wienerberger-6-X.jpg

Wienerberger-7-X.jpg


Vízia do budúcnosti

Plány do ďalších rokov má firma jasné. Jej cieľom je stať sa najuznávanejším zamestnávateľom a výrobcom stavebných materiálov na trhu. Dosiahnuť splnenie tohto zámeru chce Wienerberger prostredníctvom investícií do efektívnejších výrobných procesov, optimalizácie obstarávania a štruktúrovania portfólia. Svoju pozornosť aktuálne vo zvýšenej miere smeruje na oblasť inteligentných riešení a digitalizácie v tomto odvetví. Snahou spoločnosti je v nasledujúcich rokoch zefektívniť procesy a ponúknuť zákazníkom širokú škálu inovácií vrátane vytvárania aplikácií pre návrh stavby až po riešenia virtuálnej reality.

Wienerberger-9-X.jpg


Wienerberger na Slovensku

Na Slovensku ponúka Wienerberger stavebné materiály pre komplexné riešenie hrubej stavby. Základom sortimentu je kompletný tehlový systém Porotherm v kombinácii s pálenou strešnou krytinou Tondach. Ponuku výrobkov na báze keramiky dopĺňajú lícové tehly a obkladové pásiky Terca. Vo výrobnom závode v Zlatých Moravciach a Boleráze sa zhotovujú tehly Porotherm, ktoré spĺňajú požiadavky na vysoké tepelnoakumulačné a akustické vlastnosti.

Wienerberger-Tondach-2-X.jpg

Spoločnosť neustále napreduje aj v digitalizácii a službách. "Zapojenie digitálnych technológií do procesu starostlivosti o zákazníka nám pomôže skvalitniť poskytované služby vo všetkých fázach predaja. Digitálne aplikácie a moderné technológie nám umožnia lepšie uspokojovať náročné požiadavky trhu, napríklad v procese navrhovania, pri poskytovaní technických riešení, pri nákupe či v logistike," hovorí Miroslav Cino, konateľ spoločnosti Wienerberger, s.r.o.

Wienerberger-10-X.jpg


Najväčší svetový výrobca tehliarskej produkcie

Wienerberger je dnes najväčším svetovým výrobcom tehliarskej produkcie (Porotherm, Terca), lídrom na trhu s keramickými strešnými krytinami v Európe (Koramic, Tondach) a popredným zhotoviteľom betónovej dlažby v strednej a vo východnej Európe (Semmelrock). Firma patrí medzi významných európskych dodávateľov potrubných systémov (keramické rúry Steinzeug-Keramo a plastové rúry Pipelife).

Koncern dnes prevádzkuje 197 výrobných závodov v 30 krajinách sveta. V roku 2017 Wienerberger dosiahol tržby 3,12 miliardy eur a EBITDA (zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov) vo výške 415 miliónov eur.

Wienerberger-Tondach-3-X.jpg

Foto: Wienerberger

Podobné články