K 100. výročiu Československa vyhlásili anketu Stavba storočia

07.07.2018, Katarína Dudáková | Správy zo stavebníctva

Slovenská komora stavebných inžinierov a jej partneri vyhlásili anketu Stavba storočia pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Slováci a Česi môžu teraz vybrať najvýznamnejšiu stavbu zo stovky českých a slovenských stavebných diel.

Do projektu Česká a slovenská stavba storočia boli zaradené významné architektonické diela od roku 1918 do súčasnosti. Široká verejnosť môže na webovej stránke stavbastorocia.sk dať hlas jednej alebo viacerým českým a slovenským stavbám, hlasovať možno do 15. septembra 2018.

Slov-rozhlas-sutaz-1-X.jpg

 Jednou z nominovaných stavieb za SR je budova Slovenského rozhlasu v Bratislave. Portál ABC-bývanie.sk použil snímku len ako ilustráciu témy článku.


 

Sto stavebných diel

Odborná komisia, zložená zo zástupcov českých a slovenských asociácií a zväzov dlhodobo spätých s rozvojom stavebníctva, nominovala do ankety pozoruhodných 100 stavieb z českých a zo slovenských regiónov. Kritériom pre nomináciu bol celospoločenský význam a prínos stavby. Za českú stranu bolo nominovaných 66 stavieb, za slovenskú 34.

Do tejto iniciatívy sa aktívne zapojila aj Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI). "Spolupráca s našimi českými kolegami bola vždy nadštandardná. Bolo prirodzené, že sme sa rozhodli podieľať na aktivite, ktorá má prispieť k propagácii kvalitných stavebných diel v našich krajinách," hovorí Vladimír Benko, predseda SKSI.


Pripravujú aj putovnú výstavu

Zoznam českých aj slovenských nominovaných stavieb na webovej stránke stavbastorocia.sk je usporiadaný chronologicky. Každý hlasujúci má k dispozícii maximálne desať hlasov, každá stavba môže dostať jeden až desať hlasov. Výsledky hlasovania prvýkrát vyhlásia v rámci sprievodného programu stavebného veľtrhu For Arch. Pri tejto príležitosti vyjde aj publikácia, ktorá predstaví jednotlivé nominované stavby. Následne sa od septembra 2018 uskutoční putovná výstava nominovaných diel naprieč Českou republikou a Slovenskom.


Nominované slovenské stavby

Foto: Miro Pochyba

Podobné články