O rok bude v Soči olympiáda, zatiaľ je tu obrovské stavenisko

07.02.2013, ABC-bývanie.sk | Správy zo stavebníctva

O rok, 7. februára 2014, sa v ruskom Soči začnú zimné olympijské hry. Zatiaľ je toto čiernomorské stredisko obrovským staveniskom, ktoré sa tiahne 40 kilometrov po pobreží a 50 kilometrov do hôr.

Po príchode na nové letisko niet úniku pred stavebným ruchom, kovovým rachotom, vŕtaním a miešaním cementu, ktoré prehlušuje aj šum mora i spev vtákov. Z dejiska budúcej olympiády o tom referuje americká tlačová agentúra AP, jej článok prevzala agentúra TASR.

Pre Rusko a najmä jeho vedenie nie sú Zimné olympijské hry 2014 iba veľkým športovým sviatkom, ale aj vecou národnej cti. Prezident Vladimir Putin označil olympiádu za svoj osobný projekt, pričom jej prostredníctvom chce ukázať svetu silu a prosperitu Ruska. Takže nešetrí prostriedkami, aby zabezpečil, že hry budú úspešné.

Prezident krajiny v Soči spustil odpočítavanie jedného roka do štartu veľkolepého podujatia. "Projekt je pod jeho nepretržitou kontrolou a my sa tešíme z plnej podpory zo strany vlády. Sú to skutočne jeho hry, pretože si uvedomuje ich silu ako najväčšieho katalyzátora na urýchlenie pozitívnych zmien," hovorí šéf organizačného výboru Dmitrij Černyšenko.
 

Astronomické náklady: 51 mld. dolárov

Celkové náklady sa vyšplhali na sumu 51 miliárd amerických dolárov, teda vyše štyrikrát viac, ako Rusko pôvodne odhadovalo, keď v roku 2007 získalo právo organizovať zimné olympijské hry. S takýmito nákladmi budú hry v Soči najdrahšou olympiádou v dejinách. Prekonajú aj Olympijské hry 2008 v Pekingu, ktoré vyšli čínskych organizátorov údajne na 40 mld. dolárov. Zhruba polovica tejto astronomickej sumy pochádza zo štátnej pokladnice, druhú dodali štátom kontrolované podniky a magnáti, pokračuje AP.

Náklady vyskočili tak vysoko preto, lebo Rusi v Soči vybudovali okrem olympijských športovísk aj rozsiahlu infraštruktúru a takmer všetko na zelenej lúke. Kým športové stánky sú už poväčšine hotové alebo ich dokončia počas niekoľkých mesiacov, armády robotníkov pracujú na výstavbe hotelov, dvoch z troch olympijských dedín a mediálneho centra.
 

Rozsah výstavby je nevídaný

Takmer všetky hlavné komunikácie a diaľnice sú ovplyvnené stavebnými prácami, a tak 25-kilometrová cesta z letiska do mesta môže trvať aj dve hodiny. Rozsah výstavby je nevídaný, no šéf organizačného výboru je presvedčený, že všetko bude pripravené načas. "Infraštruktúru staviame podľa plánu a v rámci rozpočtu," cituje AP Černyšenkove slová.

Na budúcoročných hrách sa predstaví vyše 3-tisíc športovcov, ktorí budú súťažiť o 98 medailových kolekcií v siedmich športových odvetviach a 15 disciplínach.

Mesto na juhu Ruska pritom kedysi vôbec nepripomínalo dejisko zimnej olympiády. Vďaka svojmu subtropickému podnebiu bolo Soči predovšetkým známe ako letné prímorské stredisko, kde staré sovietske hotely ponúkali oddych pre nenáročných turistov z provinčného Ruska. Zasnežené vrcholky na severovýchode zažili len málo zjazdového lyžovania – za sovietskych čias elitárskeho a nepopulárneho športu.
 

Šanca, aká príde raz za život

Všetko sa však zmenilo v posledných rokoch a hory nad mestom sa premenili na moderné lyžiarske centrum s kabínkovými lanovkami, útulnými chatkami a novými hotelmi. Rusko tak dúfa, že zo Soči sa vďaka zimnej olympiáde stane populárne a vyhľadávané celoročné stredisko. "Pre krajinu a celý región je to príležitosť, aká sa naskytne raz za život," tvrdí D. Černyšenko.

Všetky halové športy vrátane krasokorčuľovania, rýchlokorčuľovania, hokeja a curlingu sa uskutočnia na pobreží Čierneho mora v piatich nových arénach, ktoré už organizátori dokončili. Poslednou, ktorá ešte čaká na skompletizovanie, je samotný Olympijský štadión, kde bude otvárací aj záverečný slávnostný ceremoniál.
 

Strediská sa už testujú

Všetky dejiská prejdú dôkladnou kontrolou, Soči počas tejto zimy a na jar organizuje až 22 testovacích podujatí. Začiatkom februára tu zápolili bežci na lyžiach, ktorí pochválili nové trate, no zaskočila ich vysoká úroveň bezpečnostných opatrení. "Nikdy som nebol na mieste, kde by bola takáto úroveň bezpečnosti. Toľko bezpečnostných pracovníkov, toľko kontrol! Má to dvojaký účinok. Síce vám to dáva pocit bezpečia, ale zároveň aj nervozity. Neviem, či je tu vysoké riziko bezpečnostnej hrozby, no určite majú všetko pod kontrolou," uviedol člen amerického tímu Noah Hoffman.

Bezpečnostní pracovníci a dobrovoľníci kontrolujú doklady na každom kroku od vstupu do lanovky na úpätí kopca až po svahy na vrchole. Športovci, novinári a zopár divákov, ktorí sa zúčastnili na testovacích podujatiach, museli prejsť kontrolou, keď nastupovali na kyvadlovú dopravu, ale aj keď z nej vystúpili na mieste určenia.

Okolo športovísk hliadkovali stráže s útočnými puškami a nemeckými ovčiakmi, hoci sa snažili držať mimo dohľad a nepribližovali sa k návštevníkom. D. Černyšenko upozorňuje, že počas hier budú platiť presne také isté bezpečnostné opatrenia, a myslí si, že tie ruské sa v ničom nelíšia od opatrení na iných olympijských hrách vo svete.
 

Nepokojný región

Rusko sa obáva islamských excesov, ktoré už dlhé roky trápia mozaiku prevažne moslimských republík na druhej strane pohoria. Tie odštartovali v Čečensku počas separatistickej vojny s Moskvou v poslednom desaťročí minulého storočia a postupne sa rozšírili po celom regióne. V súčasnom centre násilia, Dagestane, sú takmer na dennom poriadku bombové útoky a streľba na príslušníkov polície alebo vládnych predstaviteľov. V posledných rokoch sa však teroristické útoky obmedzili na severný Kaukaz a len zriedka zasiahli zvyšok Ruska.

Južne od Soči zasa leží Abcházsko, odtrhnutý región Gruzínska, ktorý sa spojil s Ruskom a je tam prítomná aj jeho armáda. Gruzínsko prišlo o toto územie počas ozbrojeného konfliktu v roku 2008 a súčasné vzťahy medzi Moskvou a Tbilisi sú stále dosť napäté.

"Môžem vás ubezpečiť, že orgány na presadzovanie práva môžu použiť bezprecedentné opatrenia na ochranu turistov pred akýmkoľvek nebezpečenstvom. Som si istý, že naše hry budú najbezpečnejšie zo všetkých," cituje AP starostu Soči Anatolija Pachomova.
 

Bezpečnosť a športoviská sú super, no sprcha pretečie aj tak

Problémom dejiska budúcoročných hier by nemalo byť ani počasie. Počas tejto zimy je snehu dosť, ale Rusi už pripravili pohotovostné plány, aby sa nezopakovala situácia z posledných zimných hier vo Vancouveri, kde teplé počasie a dážď narušili program akrobatického lyžovania a snoubordingu.

Olympijské stredisko Rosa Chutor, ktoré privíta alpských lyžiarov, má jeden z najlepších systémov umelého zasnežovania v celej Európe. Stredisko má k dispozícii dve vodné nádrže a 400 snehových generátorov inštalovaných pozdĺž zjazdoviek. V Rose Chutor navyše ukladajú sneh aj cez leto, zabalený a pod tesnou izoláciou, a pre potreby hier chcú takto odložiť okolo 150-tis. kubických metrov.

Organizátori už dokončili aj jednu z troch olympijských dedín, kde bývali bežci na lyžiach počas nedávneho podujatia Svetového pohára. N. Hoffmana síce nadchla priestrannosť izieb v chatke, kde býval, no keď si dal sprchu, vytopil miestnosť pod sebou. Hoci robotníci rozvody ihneď opravili, rozhodol sa už nepoužiť sprchu z obavy, že sa to môže zopakovať.

Jeho tímová kolegyňa Jessie Digginsová, ktorá mala izbu rovno pod N. Hoffmanom, spravodajcovi AP vraví, že takýchto drobností sa netreba báť. "Všade, kam prídete, sú nejaké malé problémy, nič nemôže byť perfektné. No je naozaj úžasné, ako rýchlo dokázali Rusi vybudovať takú infraštruktúru," dodáva J. Digginsová.

Foto: sportsnet.ca