Prieskum o angažovanosti politikov v segmente obnovy budov

30.01.2022, ABC-bývanie.sk | Správy zo stavebníctva

Platforma Budovy pre budúcnosť a jej deväť členských združení hodnotili angažovanosť politikov v segmente obnovy budov. Ocenili najmä prezidentku Zuzanu Čaputovú, ako aj legislatívne návrhy či činnosť inštitúcií.

Lídri stavebníctva hodnotili udalosti, ktoré sa v sektore udiali v roku 2021 z hľadiska ich vplyvu na kvalitu výstavby a obnovu budov vo verejných politikách. Zo strategických dokumentov vyzdvihli ambicióznosť obnovy budov v Pláne obnovy a odolnosti. Medzi verejnými inštitúciami bodovala okrem Kancelárie prezidenta SR aj Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Aktívnejšiu angažovanosť by však uvítali od ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala. Informovala o tom platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) v tlačovej správe.

Budovy-obnova-1-X.jpg


Rok kľúčových strategických dokumentov

Hodnotenie pripravila BPB dopytovaním odborníkov v oblasti stavebníctva medzi svojimi členskými a partnerskými organizáciami. Medzi respondentmi boli nielen stavbári, architekti či projektanti, ale aj výrobcovia a zástupcovia akademickej obce či finančnej sféry. Odborníci hodnotili dôležitosť a kvalitu rozličných politík, strategických dokumentov a aj prístup jednotlivých inštitúcií a ich politických lídrov.

"Rok 2021 bol pre sektor budov obdobím niekoľkých kľúčových strategických dokumentov. Začiatkom vlaňajška vláda SR schválila Dlhodobú stratégiu obnovy fondu budov, ktorú však zatiaľ považujeme za bezzubý dokument. Chýba jej akčný plán aktivít či opatrení, ktoré by vyústili do plnenia cieľov," hovorí Katarína Nikodemová, riaditeľka BPB.

"Ak hľadáme, v čom vláda minulý rok za sektor budov uspela, je to Plán obnovy a odolnosti. Prináša nový druh finančných zdrojov pre sektor budov a rozhodne ho nemožno považovať za málo ambiciózny. Alokácie naprieč komponentami počítajú s 500 miliónmi eur na obnovy rodinných domov a ďalšie takmer 2 miliardy eur do obnov verejných budov," pokračuje K. Nikodemová.


Od A. Doležala sa čakalo viac, Š. Holý pohorel

Za aktivity pre sektor budov lídri ocenili prácu a angažovanosť prezidentky Z. Čaputovej a agentúry SIEA. Práca kľúčového ministerstva dopravy a výstavby bolo ohodnotená takmer najhoršie spomedzi verejných inštitúcii, pričom minister A. Doležal by sa podľa respondentov mal s ohľadom na svoju agendu a kompetencie viac a viditeľnejšie prihlásiť k politickému líderstvu v segmente kvalitnej výstavby a obnovy budov. Najviac kritické hodnotenie dostal podpredseda vlády Štefan Holý.

Na kvalitu výstavby a obnovy budov bude mať v roku 2022 podľa expertov BPB najväčší vplyv zavedenie kritérií kvality vnútorného prostredia do podporných programov a investície z Plánu obnovy. "Značné zmeny v sektore budov nás ešte len čakajú. Absolútne kľúčová bude revízia smernice o energetickej hospodárnosti budov s opatreniami na zníženie emisie skleníkových plynov v sektore budov tak, aby sme splnili klimatické ciele do roku 2030," spresňuje Richard Paksi, analytik BPB.

Návrh podľa neho prináša aj nový štandard pre budovy od roku 2030, kladie väčší dôraz na využívanie obnoviteľných zdrojov v budovách a navrhuje zákaz financovania kotlov na fosílne palivá z verejných zdrojov.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články