Slovensko si na dopravné projekty vezme od EIB úver 319,6 mil. eur

05.12.2018, SITA | Správy zo stavebníctva

Vláda SR schválila návrh na uzavretie dohody medzi Európskou investičnou bankou a Slovenskou republikou a rámcový úver na spolufinancovanie investícií v doprave v programovom období 2014-2020.

Druhý rámcový úver od Európskej investičnej banky (EIB) v objeme 319,6 milióna eur použije Slovensko na financovanie dopravných projektov cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra a Nástroj na prepájanie Európy. Úver bude možné čerpať do 31. júna 2023, jeho splatenie sa predpokladá maximálne do 25 rokov od použitia prvej tranže.

D2-malacky-sk-1-X.jpg

Úver od EIB na základe predloženej dohody o financovaní sa bude môcť začať čerpať až po úplnom načerpaní a alokovaní prvého rámcového úveru v objeme 350 mil. eur z roku 2015. Aj druhý úver sa bude dať čerpať maximálne v troch tranžiach, pričom výška každej bude minimálne 100 mil. eur. Čerpanie tranží a možnosť využitia flexibility čerpania bude závisieť od naplnenia skutočnej alokácie finančných prostriedkov. Samotné schválenie úveru od EIB nebude mať vplyv na zvýšenie štátneho dlhu.

Z prvého rámcového úveru vo výške 350 mil. eur bola zatiaľ načerpaná prvá tranža v sume 105 mil. eur v septembri 2016. Aktuálne Ministerstvo financií SR v spolupráci s rezortom dopravy a výstavby pripravuje podklady na použitie druhej tranže úveru v objeme 200 mil. eur, ktorá by mala byť čerpaná začiatkom roku 2019.

Očakáva sa, že z nového úveru od EIB budú financované viaceré projekty, napríklad výstavba úsekov diaľnice D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala a Hubová - Ivachnová, výstavba diaľničného privádzača Lietavská Lúčka - Žilina, ako aj dobudovanie základného diaľničného koridoru D3 v úsekoch Svrčinovec - Skalité a Strážov - Žilina.

Peniaze z úveru majú ísť aj na dobudovanie obchvatu Brezna na ceste I/66, rekonštrukciu cesty I/77 Smilno - Svidník, obnovu mosta v Čadci na ceste I/11, dobudovanie juhozápadného obchvatu Bardejova na ceste I/77 či na modernizáciu železničnej trate Devínska Nová Ves - štátna hranica SR/ČR. A taktiež na modernizáciu železničnej trate Púchov - Žilina, vybudovanie nového mosta cez Dunaj medzi mestami Komárno a Komárom a takisto na nákup nových električiek pre Bratislavu a Košice, obnovu trolejbusov v Prešove a Žiline.

EIB poskytla Slovensku od roku 1993 úvery v sume 5,3 miliardy eur. SR sa stala akcionárom EIB vstupom do Európskej únie 1. mája 2004.

Ilustračné foto: NDS

Podobné články