Zdražovanie stavebných materiálov môže zmierniť digitalizácia

16.06.2021, Ivan Zich | Správy zo stavebníctva

Aktuálnu situáciu v stavebníctve komplikujú rastúce ceny materiálov. Hoci to nie je problém iba slovenského trhu, SR čelí aj nedostatku bytov (najmä v hlavnom meste). Ich výstavba sa v tejto situácii ešte viac spomalila, čo problém prehĺbilo. Existuje však riešenie, ktoré môže následky pandémie výrazne zmierniť – digitalizácia.

Rozsah problému v celej Európe najlepšie vidieť na Nemecku, na ktoré je slovenský priemysel značne naviazaný. Výsledky prieskumu mníchovského inštitútu Ifo, ktoré zverejnili v máji t.r.. ukázali, že v krajine je najväčší nedostatok stavebných materiálov od roku 1991. So včasnými dodávkami materiálov malo problémy takmer 24 percent firiem, ktoré sa na prieskume zúčastnili, pričom dva mesiace predtým to nebolo ani 6 perc.

77b-shutterstock_424808146-1-X.jpg


Drahé stavebné drevo aj oceľ

Najprudšie sa zvýšila cena stavebného dreva, ktorá medziročne vystrelila až o neuveriteľných 300 perc. Ako však spresnil Ifo, za nedostatkom dreva sú aj prírodné faktory. To sa však netýka napríklad polystyrénu, ktorý je vedľajším produktom ropy.

Spomalenie sveta v dôsledku pandémie v roku 2020 spôsobilo nižšiu cenu vstupnej suroviny, pomaly sa však začal prejavovať nedostatok skladových zásob. Dnes je tak cena polystyrénu vyššia o 50 perc. Výrazne zdraželi aj iné typy plastov a tiež stavebná oceľ.

Zastavme sa pri oceli, keďže je to jedna z najväčších položiek stavebných projektov. Zvýšenie jej ceny sa pohybuje v intervale 70 až 110 perc. V dôsledku pandemických opatrení bol obmedzený rast výroby ocele, navyše stúpli aj ceny železnej rudy. Veľké množstvo ocele tiež spotreboval čínsky stavebný trh. Hoci odborníci predpokladajú, že čínsky dopyt bude klesať v dôsledku obmedzenej ponuky, stabilizáciu cien ocele môžu stavbári očakávať až ku koncu roka.


Cenové výkyvy sa môžu opakovať

Na Slovensku sa v dôsledku týchto udalostí začína predražovať nielen výstavba, ale aj rekonštrukcia. Niektoré firmy, ktorých zástupcovia sa v uplynulých týždňoch vyjadrovali pre viaceré slovenské médiá, hovoria o zvýšení nákladov na materiály až o polovicu oproti minulému roku. Pandémia koronavírusu Covid-19 tak spôsobila problémy v mnohých sektoroch hospodárstva.

Podobné dramatické výkyvy cien vstupných surovín môžu nastávať častejšie, pretože odborníci v budúcnosti očakávajú častejšie pandémie nových chorôb. Na mnohé pritom súčasná úroveň medicíny nemusí stačiť. Otázkou do najbližších mesiacov a rokov teda je, ako stabilizovať náklady a udržať kontrolu nad stavebným projektom.


Ako na stavbách ušetriť

"Jednou z odpovedí je pokrok v digitalizácii stavebníctva. Hoci sa o nej na Slovensku hovorí už niekoľko rokov, postupuje vo výstavbe skôr malými, opatrnými krôčikmi. Zahraničné stavebné podniky vhodným aplikovaním softvérových riešení dokážu ušetriť približne 20 perc. nákladov, čo do veľkej miery zmierňuje dramatické stúpanie cien," vysvetľuje Ivan Petráš, odborník na digitalizáciu v spoločnosti PlanRadar, ktorá dodáva softvérové riešenie na riadenie stavebných projektov a ich následnú správu.

Zlomové udalosti v ľudských dejinách, ako je i terajšia pandémia, so sebou prinášajú aj príležitosti na urýchlenie potrebných zmien. Využije slovenské stavebníctvo takúto unikátnu príležitosť, aby zostalo konkurencieschopné?

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články