Bytovky sa vlani s peniazmi od PSS najviac obnovovali v Košickom kraji

09.04.2018, Radovan Slobodník | Bývanie, ceny, financovanie

S jarou nastáva aj čas zvýšenej intenzity obnovovania bytových domov. Najväčší záujem o úvery na revitalizáciu bytoviek zaznamenáva Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) práve v jarnom a letnom období.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) v roku 2017 poskytla 344 úverov na obnovu obytných budov. Do rekonštrukcií a opráv panelákov a iných bytových domov z prostriedkov PSS išlo dovedna 41 miliónov eur. Najintenzívnejšie sa v roku 2017 obnovovalo v Košickom kraji, kde stavebná sporiteľňa vo forme úverov na rekonštrukciu správcom bytových domov vyplatila 7,26 mil. eur. Nasleduje región Prešov s úvermi za 6,6 mil. eur, tretí bol Banskobystrický kraj, v ktorom sa uzatvorili úverové zmluvy na obnovu za 6,53 mil. eur.

Bytovy-dom-1-X.jpg

Priemerná výška úveru sa v jednotlivých regiónoch Slovenska veľmi nelíši a je okolo 100-tisíc eur. Najvyššiu priemernú sumu vyplateného úveru zaznamenali v Košickom kraji, bolo to 137-tis. eur. Nesledovali Bratislava a Banská Bystrica so 136-tis. eur, v tesnom závese za nimi je Trnavský kraj s priemernou výškou úveru na obnovu bytového domu 130-tis. eur.

PSS-bytovky-2017-obnova-X.jpg

Spoločenstvám vlastníkov bytov, bytovým družstvám a iným správcom PSS ponúka aktuálne najvýhodnejšie podmienky v histórii. Úver na obnovu bytových domov poskytuje s úrokovou sadzbou od 1,25 percenta ročne. Splatnosť takéhoto úveru s jednoročnou fixáciou úrokovej sadzby v minimálnej výške 40-tis. eur môže byť až 30 rokov.

Paneláky a bytovky, ktorých obnovu financovala PSS, sa môžu zapojiť aj do súťaže Najlepšie obnovený bytový dom, ktorú stavebná sporiteľňa každoročne organizuje o.i. so Združením pre podporu obnovy bytových domov. Tento rok sa ocenenia pre najlepšie zrekonštruované obytné budovy na Slovensku za vlaňajšok udelia na stavebnom veľtrhu Coneco, ktorý sa v bratislavskej Inchebe uskutoční už tento týždeň, od 11. do 14. apríla.

Graf: PSS, a.s.

Podobné články