Ceny bývania na Slovensku poskočili vlani najrýchlejšie od roku 2008

04.02.2020, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Priemerná cena bývania na Slovensku sa v minulom roku zvýšila medziročne o 7,5 percenta. Podľa Národnej banky Slovenska ide o najrýchlejší rast od roku 2008.

"Napriek tomu cena bývania podľa nášho odhadu nedosahuje rizikové úrovne z pohľadu ekonomickej a finančnej stability, iba sa preklopila z pásma rovnováhy do mierneho vzostupu," informovala centrálna banka. Klesajúca ponuka bytov v kombinácii s nízkymi úrokovými mierami vytvárajú podľa Národnej banky Slovenska (NBS) predpoklady na ďalší rast cien nehnuteľností na bývanie.

Bytove-domy-DennikN-1-X.jpg

"Dopyt po vlastnom bývaní je naďalej silný, kým ponuka dostupného bývania nedokáže v krátkodobom horizonte adekvátne reagovať," myslí si centrálna banka. Pozitívne je preto podľa nej rozhodnutie o sprísnení úverových podmienok od tohto roku, ktoré by mohlo zmierniť nahromadené dopytové tlaky. V dlhodobom horizonte však podľa NBS bude rozhodujúca práve ponuková strana realitného trhu, najmä podpora nájomného bývania.

Vo štvrtom kvartáli 2019 priemerná cena bývania nepatrne klesla v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, a to o šesť eur na 1 597 eur za meter štvorcový. Jedným z dôvodov poklesu je podľa centrálnej banky aj vyššia váha cien domov. Kým priemerné ceny bytov zrýchlili svoje tempo rastu, prevážil ich pokles priemerných cien domov.

Priemerná cena bytov sa v poslednom kvartáli vlaňajška zvýšila o 21 eur na 1 919 eur/m². Najvýraznejšie v porovnaní s predošlým štvrťrokom stúpli ceny jednoizbových bytov, najmenej zdraželi trojizbové byty. Priemerná cena domov sa znížila o 15 eur na 1 232 eur/m².

Ilustračné foto: DenníkN

Podobné články