Hypotéky pre mladých so štátnou podporou sa čoskoro zmenia

17.12.2017, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Hypotéky pre mladých čakajú od roku 2018 veľké zmeny. Doterajší systém umožňoval mesačné zníženie splátky, po novom si budú môcť mladí ľudia uplatniť daňový bonus vyplývajúci zo zvýhodnenia.

"Vďaka pomoci štátu a banky mohlo byť dosiaľ ročné úročenie počas piatich rokov nižšie o tri percentuálne body a úspora mohla dosiahnuť aj 800 eur. Po novom si budú môcť mladí ľudia uplatniť daňový bonus, vyplývajúci zo zvýhodnenia, v daňovom priznaní, prípadne ročnom zúčtovaní dane. Teda raz ročne a maximálne do výšky 400 eur," uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

11b shutterstock-money-104533877-X.jpg

Daňový bonus je podľa OVB Allfinanz Slovensko nevýhodnejší ako terajšia bonifikácia. Podľa ich výpočtov zaplatí mladý človek navyše pri 50-tisícovom úvere na úrokoch za päť rokov za nových podmienok aj 1 700 eur. UniCredit Bank nevidí situáciu až tak čierne. Banka predpokladá, že záujem mladých Slovákov o úvery na bývanie bude naďalej trvať a budú chcieť využiť aj daňový bonus. "Mladí ľudia potrebujú riešiť svoje bývanie a akákoľvek finančná podpora je pre nich pomoc," myslí si hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Čas na využitie terajších podmienok sa kráti, v niektorých prípadoch je dokonca už neskoro. Podmienky v jednotlivých bankách na využitie štátneho príspevku sa podľa zistení OVB Allfinanz Slovensko líšia. V niektorých bankách stačí stihnúť podpísať úverovú zmluvu do 31. decembra, v iných je rozhodujúci dátum podania žiadosti.

Napríklad v ČSOB a Tatra banke mala byť žiadosť o zvýhodnený úver pre mladých podaná najneskôr do 13., resp. 15. decembra. Žiadosť pritom musí byť podľa OVB kompletná vrátane rezervačnej zmluvy na nehnuteľnosť alebo zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. V UniCredit Bank je termín podania žiadosti do 20. decembra. Nastavenie termínov v banke závisí podľa výkonného riaditeľa Finančného kompasu Maroša Ovčarika len od interného nastavenia každej banky. "Rozličné nastavenie termínov by malo byť reakciou aj na počty prijímaných žiadosti, kapacít banky a efektívnosti procesov," poznamenáva M. Ovčarik.

Keďže daňový bonus sa bude vzťahovať nielen na hypotéky podľa zákona o bankách, ale aj na ďalšie úvery na bývanie, pravdepodobne sa rozšíri počet bánk poskytujúcich úvery pre mladých.

Foto: Shutterstock

Podobné články