Novela zákona chce vlastníkov bytov lepšie chrániť pred neplatičmi

16.02.2019, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Účelom novelizácie zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorú podpísal prezident republiky Andrej Kiska, je chrániť prevažnú časť obyvateľov bytových domov pred ich dlžníkmi a neplatičmi odstránením problémov z praxe.

Návrh novely zákona do parlamentu predložil poslanec Národnej rady SR Peter Pamula (SNS), účinnosť nadobudne 1. apríla 2019. Novelizácia spresňuje pojmy tak, aby nemohlo dochádzať k rozličným výkladom, ktoré môžu spôsobiť, že pohľadávky zostávajú neuspokojené alebo uspokojené len sčasti, pričom schodky spojené s užívaním bytu neplatiča a preddavkovými platbami do fondu prevádzky, údržby a opráv hradia obyvatelia zo svojho vrecka.

panelak-asb-sk-1X.jpg

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov z roku 1993 umožnil na Slovensku transformáciu bytového fondu a podmienky dodnes využilo viac ako 80 percent nájomcov na získanie vlastníckych práv k týmto bytom.

"Cieľom zákonného záložného práva je zvýraznenie postavenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri uplatňovaní ich vlastníckych práv voči dlžníkom spomedzi ich radov. Tento cieľ však nebol splnený najmä s prihliadnutím na nejednoznačnosť aplikačnej praxe, hoci záložné právo existuje zo zákona, a teda ide len o jeho deklarovanie v katastri nehnuteľností," povedal P. Pamula.

Najčastejším dôvodom odmietnutia vykonania zápisu záložného práva je podľa poslanca výklad, že o zápis možno požiadať len pri vzniknutých pohľadávkach. "Ide o absolútne nelogické zdôvodnenie nezapísania záložného práva v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov, keďže aplikačná prax aj právna veda pri tomto slovotvare predpokladá aj smerovanie do budúcnosti. Teda nielen tých pohľadávok, ktoré vznikli, ale aj tých, čo ešte len vzniknú," uviedol P. Pamula. Záložné právo predpokladá možnosť vzniku pohľadávok voči ostatným vlastníkom bytov a nebytových priestorov zo strany dlžníkov a neplatičov do budúcnosti.

Foto: asb.sk

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.