Poistenie rozostavaného rodinného domu: na čo si treba dať pozor

23.07.2018, Ivan Bobošík | Bývanie, ceny, financovanie

Je tu leto a spolu s ním sa mnohí z vás pustili do rekonštrukcie alebo výstavby svojho nového domu. Či už stavať začínate alebo v budovaní pokračujete, platí, že je dobré, ak máte stavbu poistenú.

Nikdy neviete, aké prekvapenie na vás pri stavaní domu môže číhať. Zabudnúť netreba ani na zlodejov, keďže až do nasťahovania je stavba strážená menej, ako to bude bežné potom. Potenciálnych rizík teda nie je málo. Ako postupovať pri poistení, napríklad rozostavaného domu?

Dom-vystavba-Groupama-1-X.jpg


Poistiť rozostavanú budovu možno kedykoľvek

Poistenie sa dá uzavrieť v akejkoľvek fáze výstavby. Váš nový dom nemusí byť ani skolaudovaný, aby ste si ho poistili. Rozostavaná nehnuteľnosť sa poisťuje ako základné poistenie budovy, rekonštrukcia sa pripoisťuje. Ešte pred tým však musí byť stavba ohlásená stavebnému úradu alebo mať stavebné povolenie. Oficiálne dokončenou sa budova stáva až po kolaudácii.


Na výške poistnej sumy záleží

Pri uzatváraní poistky by si mal klient dávať pozor na to, aby bola uzatvorená na dostatočne vysokú poistnú sumu a aby v prípade negatívneho vývoja udalostí pokryla všetky škody.

"Rozostavaný objekt sa poisťuje podľa rozpočtových nákladov na budúcu hodnotu domu, aby klient nemusel každý rok poistku prerábať. Poistka sa štandardne uzatvára tak, aby kryla kombináciu rozličných rizík, napríklad živelnú pohromu, krádež, vandalizmus alebo tzv. 'vodovodné škody', ktoré by mohli vzniknúť ako dôsledok poškodenia vodovodného zariadenia," vysvetľuje Martina Cvachová, hovorkyňa poisťovne Groupama.

Napríklad poistenie domu vo výstavbe s výmerou 100 metrov štvorcových v stredne veľkom meste na Slovensku vás bude pri poistnej sume 100-tisíc eur stáť približne 70 eur ročne.


Úroveň zabezpečenia je dôležitá

Pri poistení je nutné spomenúť aj minimálnu úroveň zabezpečenia, akú poisťovne požadujú pri krytí rizika krádeže. V prípade, že by z rozostavaného domu ukradli stavebné mechanizmy (miešačka či stavebný výťah) alebo stavebný materiál, poisťovne sa pýtajú na zabezpečenie vnútorného priestoru poistenej budovy a zariadenia staveniska, odkiaľ boli veci odcudzené (zámky, okná, dvere). Ak na to zabudneme a zlodeji nemuseli prekonať žiadnu zabezpečovaciu prekážku, poisťovňa môže prihliadať na tento fakt a plnenie krátiť.


Myslite na to, komu čo hovoríte

Opatrnosť je dôležitá aj pri komunikácii s osobami, ktoré do domu púšťame. Nikdy si nemôžeme byť istí, či pracovník na stavbe neposunie informácie o našej neprítomnosti niekomu inému. Buďte preto obozretní, ak o svojich plánoch hovoríte s cudzími osobami, ktoré by tieto informácie mohli zneužiť.

Nebezpečenstvo však nikdy nemožno vylúčiť úplne. Preto je dobré, ak poisteniu, či už rozostavého domu, budovy v rekonštrukcii alebo novostavbe, venujete individuálnu pozornosť. Cieľom zlodejov môžu byť aj také predmety ako plastové okná či dokonca kuchynská linka, na ktorých odcudzenie by sme asi ani nepomysleli.

Dom-vystavba-Groupama-2-X.jpg

Foto: Poisťovňa Groupama

Podobné články