Prísnejšie pravidlá zadlžovania od júla pocítia najmä Bratislavčania

03.05.2018, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Prísnejšie pravidlá zadlžovania, ktoré pripravila Národná banka Slovenska a začnú platiť už čoskoro, sa podľa analýzy Poštovej banky dotknú predovšetkým obyvateľov hlavného mesta SR.

Od 1. júla 2018 začne na Slovensku platiť úverový strop. Celková zadlženosť jednotlivca nebude môcť presiahnuť osemnásobok jeho čistého ročného príjmu. Podiel pôžičiek poskytnutých nad túto hranicu bude postupne klesať a od apríla 2019 nebude môcť presiahnuť úroveň 5 percent. Nové pravidlá sa síce budú podľa Poštovej banky týkať nových úverov, no pri ich posudzovaní sa budú brať do úvahy aj staré dlhy žiadateľa. Kto si už skôr požičal povedzme sumu vo výške štvornásobku svojho čistého ročného príjmu, polovicu úverového maxima si tak už vyčerpal.

Stein2-YIT-1-X.jpg

Bratislavčania si z priemerného platu budú môcť po novom kúpiť na úver maximálne jednoizbový byt v novostavbe, príp. dvojizbový v staršom paneláku. Ostatné regióny nový úverový strop pocítia výrazne menej. Sprísňovanie podmienok zo strany Národnej banky Slovenska (NBS) sa dotkne najmä ľudí, ktorí majú záujem o kúpu drahšej nehnuteľnosti, vysvetľuje Poštová banka. Ich čistý príjem nemusí garantovať dostatočnú výšku úveru, aby si mohli takéto bývanie dovoliť kúpiť.

Napríklad v Bratislavskom kraji dosiahla výška priemerného platu podľa údajov Štatistického úradu SR úroveň 1 200 eur mesačne. Čistá mzda bezdetného slobodného človeka je v takom prípade 902 eur. To znamená, že priemerný obyvateľ Bratislavského kraja si po novom bude môcť požičať najviac 86 592 eur.

Pri obstaraní bytu však bude musieť kupujúci vo väčšine prípadov disponovať aj vlastnými úsporami vo výške 20 perc. jeho ceny. NBS totiž obmedzuje aj počet hypoték poskytnutých nad úroveň 80 perc. ceny nehnuteľnosti. Po novom si tak bude môcť priemerný Bratislavčan dovoliť kúpiť nehnuteľnosť v hodnote 108 240 eur. Pri priemernej cene bývania v tomto kraji to bude stačiť na 56,82 metra štvorcového. Pri novostavbách, pri ktorých sa cena podľa Poštovej banky šplhá k úrovni 3-tisíc eur za meter štvorcový, mu takáto výška investície bude stačiť maximálne na menší jednoizbový byt.

V ostatných krajoch Slovenska bude situácia podľa Poštovej banky priaznivejšia. Dôvodom sú nižšie ceny bývania. Aj tu však platí, že drahšie byty v novostavbách budú pre mnohých menej dostupné. Ak sa však kupujúci uspokojí aj so staršou nehnuteľnosťou, nebude mať mimo Bratislavského kraja problém obstarať si aj väčší byt, dodáva Poštová banka.

Vizualizácia: YIT

Podobné články