V Slovákoch sa prehlbuje v tomto období pocit finančného stresu

07.12.2020, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

V Slovákoch sa prehlbuje pocit finančného stresu. Spotrebitelia majú také obavy o svoje finančné zabezpečenie ako ešte nikdy dosiaľ. Pre pandémiu Covid-19 si uvedomili, že nemajú dostatočnú finančnú zábezpeku, aby dokázali žiť bez stresu.

V prieskume platobného správania European Consumer Payment Report 2020 spoločnosti Intrum to potvrdzuje polovica Slovákov. "Kým v prvom polroku dôsledky pandémie ešte neboli až také výrazné, rozšírený prieskum v treťom kvartáli už ukázal, že finančný stres v spotrebiteľoch narastá," hovorí výkonný riaditeľ firmy Intrum Martin Musil.

11b shutterstock-money-104533877-X.jpg

V druhom štvrťroku ešte štyri domácnosti z desiatich tvrdili, že ich príjem ani pandémia nezmenila. Väčšina udávala pokles do 10 až 20 percent mesačného príjmu. V treťom kvartáli zostala finančne stabilná už len jedna tretina Slovákov.

Intrum barometer finančnej pohody sleduje priemer troch pilierov, a to schopnosti platiť účty, úspor do budúcnosti a finančnej gramotnosti. Slovensko v rámci tohto hodnotenia patrí medzi krajiny, kde sa situácia mierne zhoršila. V celkovej finančnej pohode kleslo o jednu priečku na 17. miesto, pričom celkovo je počet priečok 24. Rastúce účty a pokles príjmov oslabili finančnú pohodu Slovákov, výrazný problém nastal v disponibilných mesačných financiách.

Foto: Shutterstock

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.

 • Mladí Slováci by raz chceli hypotéku, no úverovú históriu neriešia

  8c-bank-note-209104_1920-2-X.jpg

  Hoci sa mladým Slovákom vo veku 20-25 rokov veľmi zadlžovať nechce, mnohí v tomto veku už majú nejakú skúsenosť s úverom. Najčastejšie si požičali na jazdené auto, dovolenku či zaplatenie vzdelávacieho kurzu.