Skúste využiť dažďovú vodu vo svojej záhrade a v domácnosti

04.06.2023, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Výkyvy počasia a pretrvávajúce obdobia sucha zvyšujú nároky na množstvo vody na zavlažovanie záhrady. Zber dažďovej vody je pritom účinný spôsob, ako sa postarať, aby vaša záhrada neprišla o vlahu.

Zásoby pitnej vody v prírode nie sú neobmedzené, preto by sme ňou nemali plytvať. "Realita je však taká, že pitná voda sa v mnohých častiach sveta vrátane nás používa doslova na všetko – od polievania, cez pranie až po sprchovanie či splachovanie toaliet. Vďaka zachytávaniu dažďovej vody môžete ušetriť nielen svoju peňaženku, ale aj prírodné zdroje," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v obchodnom reťazci Hornbach.

Dazdova-voda-1-X.jpg


Prečo recyklovať zrážkovú vodu

Zber dažďovej vody je rozumné a ekologické riešenie s množstvom výhod. Dažďové zrážky neobsahujú chemikálie (chlór), ktoré sú bežne vo vode z vodovodu, a sú chudobné na soli a minerály. Aj preto podporujú zdravší rast rastlín a zlepšujú celkovú vitalitu záhrady.

Okrem toho zber dažďovej vody pomáha zmierňovať jej zbytočné odtekanie, čo znižuje zaťaženie odvodňovacích systémov a minimalizuje eróziu pôdy. Zrážková voda nemusí slúžiť iba na zavlažovanie záhrady, ale aj na celú škálu využitia v domácnosti.

Dazdova-voda-7-X.jpg


Ako na zber dažďovej vody?

Zrážkovú vodu môžete zachytávať do nadzemnej alebo do podzemnej zbernej nádrže. Podzemné nádrže mávajú zvyčajne väčší objem a môžu sa využiť napríklad aj na pranie či splachovanie WC. "Systém podzemných nádrží je oproti nadzemným zložitejší. Zberná nádrž sa pripojí na samostatný vodovodný rozvod, vďaka čomu môžete vodu používať v domácnosti alebo na automatické zavlažovanie v záhrade," vysvetľuje D. Benda.

Dazdova-voda-6-X.jpg

Dazdova-voda-10-X.jpg

Nadzemné nádrže sa ponúkajú vo forme sudov s vekom. Sú výhodné predovšetkým pre jednoduchú a rýchlu inštaláciu a nevyžadujú si špeciálne terénne úpravy. Stačí ich postaviť pod odkvap či pripojiť k zberaču dažďovej vody.

Dazdova-voda-2-X.jpg

"Pre obmedzený objem sa nadzemné nádrže hodia len na používanie v záhradách. Zároveň treba dodať, že v južných regiónoch s menším počtom zrážok vám nadzemné nádrže nemusia zabezpečiť dostatok vody na celú sezónu," poznamenáva odborník z Hornbachu.

Dazdova-voda-3-X.jpg


Možnosti, ako využiť dažďovú vodu

Aby bol trávnik vždy zelený a kvety vám nezvädli, treba sa postarať o pravidelné zalievanie. Stačí zbernú nádrž napojiť na zavlažovací systém. Ak si myslíte, že zrážková voda je vhodná iba na polievanie kvetín a úrody, vyvedieme vás z omylu. Dažďovú vodu môžete použiť napríklad aj na naplnenie záhradnej sprchy, doplnenie vody do bazéna, na umývanie auta a domácich miláčikov.

Dazdova-voda-4-X.jpg

Dazdova-voda-5-X.jpg

Možnosťou je aj vybudovanie dažďovej záhrady. "Ide o záhrady so zachytávaním a riadením odtekania dažďovej vody zo striech, z príjazdových ciest a z iných povrchov. Sú vybudované tak, aby sa spomalil tok dažďovej vody, odfiltrovali znečisťujúce látky a aby voda prirodzene vsakovala späť do pôdy. Navrhujú sa do nízko položených miest záhrady, kde sa voda zvyčajne zhromažďuje. Pre tieto záhrady sú potom ideálne predovšetkým rastliny s hlbokým koreňovým systémom, ktorý pomáha absorbovať vodu a zabraňuje erózii pôdy," dodáva D. Benda.

Foto: Hornbach

Podobné články

  • Nepodceňte starostlivosť o záhradné stavby pred zimnou sezónou

    Stavby-zahrada-4-X.jpg

    Keď sa zima dobrého gazdu opýta, čo robil v záhrade na jeseň, odpoveď by sa nemala týkať iba údržby drevín, trávnika a pôdy. Starostlivosť si vyžadujú aj drobné záhradné stavby – pergola, terasa, záhradný domček, prístrešok.

  • Pergola či prístrešok môžu predĺžiť leto v záhrade až do jesene

    Zahrada-pergola-3-X.jpg

    V horúčavách je fajn mať miesto, kam sa dá ukryť do tieňa s knihou, kávou či limonádou v ruke a zároveň zostať na čerstvom vzduchu. Aj relax počas letného dažďa pod prístreškom či pergolou má svoje čaro. Ako si z nich vytvoriť v záhrade oázu pokoja a využiť ich aj celkom prakticky?

  • Viete, ako sa treba starať o drevo v záhrade? Poradíme vám

    Drevo-ochrana-9-X.jpg

    Drevené povrchy, ako sú terasy, prístrešky, záhradný nábytok či domčeky, dodávajú vonkajším priestorom prirodzenú útulnosť a pôvab. Sú však zväčša vystavené poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu, čo ich môže časom poškodiť a znehodnotiť.

  • Ako po zime sprevádzkovať čerpadlo a domácu vodáreň?

    Cerpadlo-4-X.jpg

    Jar je už tu, vodu odstavenú na zimu môžeme znovu pustiť. Je preto ideálny čas na niekoľko užitočných rád pred spustením domácej vodárne alebo čerpadla na vašej chalupe, chate či v záhradke.

  • Ako sa starať o septik a čističku odpadových vôd? Poradíme vám

    Shutterstock_2006463839-zumpa-2-X.jpg

    Majitelia žúmp, septikov a čističiek odpadových vôd iste vedia, že pri nevhodnej starostlivosti môže byť bývanie znepríjemnené nepríjemným zápachom. Ako mu účinne čeliť? Vezmite si na pomoc baktérie: odstránia zápach, pomôžu vám aj inak.

  • Prečo môže byť záhradný domček z dreva lepším riešením?

    Zahradny-domček-shutterstock-2-X.jpg

    Drevo, plast, plech či murovaná stavba? S touto dilemou sa stretávame aj pri záhradných domčekoch, ktoré sú aj v našich končinách čoraz populárnejšie. Dajú sa využiť na viacero účelov, nielen na skladovanie vecí či dreva. Aj preto sa vynára otázka, ako si vybrať konkrétny záhradný domček a aký materiál zvoliť. Ako teda na to?