V starostlivosti o záhradu vám pomôže inteligentné zavlažovanie

16.05.2024, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Predstavte si svet, v ktorom vaša záhrada dostáva presne toľko vody, koľko potrebuje, a presne vtedy, keď ju potrebuje. S inteligentnými zavlažovacími systémami to už nie je iba sen, ale realita.

Automatizované systémy zavlažovania využívajú najmodernejšiu technológiu na monitorovanie úrovne vlhkosti pôdy, požiadaviek rastlín či dokonca predpovede počasia a podľa toho upravujú harmonogramy zavlažovania. Prostredníctvom aplikácií pre smartfóny môžu záhradkári dokonca upravovať harmonogram zavlažovania na diaľku.

Zavlazovanie-1-X.jpg

"Či už ste doma alebo nie, môžete zabezpečiť, aby vaša záhrada dostávala správnu starostlivosť, vďaka čomu budú práce v záhrade ľahšie zvládnuteľné," hovorí o moderných závlahových systémoch David Benda, odborník z oddelenia záhrad v obchodnom reťazci Hornbach.


Zodpovednosť za životné prostredie

Šetrenie vodou nie je iba o menšej spotrebe, ale aj o rozumnom využívaní tejto vzácnej komodity. Zachytávaním dažďovej vody do sudov alebo podzemných nádrží môžu záhradkári využiť prírodné bohatstvo vo svojich záhradách a zároveň znížiť svoju ekologickú stopu. Dažďová voda je na rozdiel od tej, čo tečie z vodovodu, čistá a bez chemikálií, je to teda ideálna výživa pre rastliny.

Podľa D. Bendu obsahuje dažďová voda dôležité zložky, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast a vývoj rastlín. "Dažďová voda obsahuje dusík vo forme dusičnanov, ktoré podporujú zdravý vývoj rastlín. Vďaka pH v rozmedzí od 6,2 do 6,8 dažďová voda pomáha uvoľňovaniu pôdnych živín nevyhnutných pre výživu rastlín. Ako ľahko dostupný zdroj ponúka množstvo výhod pre zdravie rastlín," vysvetľuje.

Zavlazovanie-2-X.jpg


Zdravá záhrada chráni ekosystém

Pôda je živý ekosystém, nesprávne zavlažovanie môže narušiť jej rovnováhu. Bežné hadice často vedú k nadmernému zavlažovaniu, čo spôsobuje problémy, ako je podmočená pôda a strata živín. Naopak, zavlažovacie systémy dodávajú vodu presne, čím zabraňujú odtekaniu a maximalizujú účinnosť.

Automatické systémy pracujú predovšetkým v noci alebo zavčasu ráno, aby sa minimalizovalo vyparovanie. Dôležitým pravidlom je vyhnúť sa priamemu polievaniu kvetov a listov, pretože to môže viesť k vzniku plesní. Na zalievanie trávnikov používajte postrekovače, v prípade kvetinových záhonov zvoľte kvapôčkovú metódu.

Zavlazovanie-3-X.jpg


Záhradkárčenie bez námahy

Skončili časy, keď ste sa museli obávať nadmerného či nedostatočného zavlažovania. "Smart zavlažovacie systémy fungujú prostredníctvom kombinácie senzorov, regulátorov, ventilov a zavlažovacích zariadení. Ich používaním môžete optimalizovať spotrebu vody tým, že ju dodávajú priamo ku koreňom rastlín, čím sa minimalizuje odtok a odparovanie," spresňuje D. Benda.

Smart automatické zavlažovacie systémy tvorí niekoľko základných súčastí:

Senzory: zavlažovacie systémy zvyčajne obsahujú rozličné snímače na zber informácií o prostredí. Senzory vlhkosti pôdy patria medzi najdôležitejšie, pretože merajú úroveň vlhkosti v pôde. Medzi ďalšie senzory patria napríklad snímače počasia na monitorovanie teploty, zrážok či svetelné senzory na zisťovanie úrovne slnečného svetla.

Riadiaca jednotka: moderný systém zavlažovania používa zavlažovací počítač, aby mohol spolupracovať s postrekovacími a s odkvapkávacími systémami. Spracúva údaje zo snímačov a určuje, kedy a koľko vody sa má dávkovať na základe vopred definovaných parametrov alebo nastavení. Moderné zavlažovacie počítače sú často programovateľné a možno k nim pristupovať aj na diaľku prostredníctvom aplikácií pre smartfóny.

Zavlažovacie zariadenia: V závislosti od špecifických potrieb záhrady sa môžu používať rozmanité zavlažovacie zariadenia, trebárs hadice, rozprašovače či kvapkovače.

Foto: Hornbach

Podobné články