Aké čalúnenie jedálenských stoličiek je najvhodnejšie?

20.04.2023, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Čalúnené jedálenské stoličky skrášľujú celkový dizajn interiéru a ponúkajú vyššiu úroveň komfortu. Netreba však zabúdať, že sú náchylnejšie na znečistenie, ktorému sa pri stolovaní ťažko vyhnúť.

Dôležité je zvoliť si vhodný poťahový materiál, ktorý sa bude vyznačovať vysokou odolnosťou, trvácnosťou a ľahkou údržbou. Ktoré možnosti sú najvyhľadávanejšie?


Kožené jedálenské stoličky

Koža je prírodným poťahovým materiálom dostupným v širokej škále farieb a textúr. Ak chcete jedálni dodať nádych luxusu, a to takmer bez námahy, stačí siahnuť po tejto možnosti. Plusom jedálenských stoličiek s koženým čalúnením je to, že sú nenáročné na ošetrovanie a prípadné nečistoty stačí zotrieť navlhčenou handričkou. Táto možnosť poteší aj alergikov – koža neumožňuje hromadenie roztočov alebo iných alergénov.

Alternatívou môžu byť kuchynské stoličky potiahnuté umelou ekokožou. Tá je rovnako odolná a na pohľad oku lahodiaca ako pravá koža, bonusom je však to, že je lacnejšia a zároveň menej náchylná na praskanie.


Zamatové jedálenské stoličky

Ďalšou obľúbenou možnosťou, ktorá navodí dojem luxusu a elegancie, je voľba zamatovej poťahovej látky. Populárne je jej využívanie najmä pri jedálenských stoličkách v škandinávskom štýle. Táto tkanina s hustým vlasom sa síce bežným používaním nezničí, ale čo jej rozhodne škodí, je slnečné žiarenie, ktoré môže spôsobiť vyblednutie vlákna.

Stolicky-calunenie-1-X.jpg


Stoličky s prírodným poťahovým materiálom

V tomto prípade hovoríme o bavlne a ľane. Ide o pohodlný materiál s vysokou odolnosťou, cenovou dostupnosťou a so skvelou priedušnosťou. Oproti predchádzajúcim alternatívam ide o lacnejšie kuchynské stoličky, pričom sedenie je komfortné aj počas horúcich letných dní.

Sú dizajnovo všestranné. Na výber je množstvo farebných variantov a vzorov, takže si ľahko nájdete model, aký dokonale zapadne do vašej jedálne. Harmonicky budú pôsobiť napríklad aj vo vidieckych interiéroch či na chatách, v kombinácii s drevenými lavicami do kuchyne. Na druhej strane, mínusom je vyššia náchylnosť na znečistenie a s tým spojené náročnejšie čistenie.

Stolicky-calunenie-2-X.jpg


Stoličky čalúnené syntetickými tkaninami

Najvyhľadávanejšou alternatívou v tomto kontexte je polyester alebo viskóza, resp. umelý hodváb. Tieto tkaniny sa môžu pýšiť skutočne vysokou odolnosťou, či už voči zafarbeniu, vode, opotrebovaniu alebo vyblednutiu. Problémom môžu byť iba mastné škvrny, ktoré látka absorbuje. Vo všeobecnosti sú však omnoho pevnejšie ako prírodné materiály, ktoré zároveň dokážu veľmi dobre imitovať.

Foto: XXXLutz.sk

Podobné články