Aké má byť správne a účinné osvetlenie pre každú miestnosť?

09.01.2023, Silvia Jáhnová | Interiéry, domácnosť

V závislosti od toho, čo v miestnosti robíme, mení sa aj potreba osvetlenia. Základom by malo byť presvetlenie interiéru prirodzeným denným svetlom. Bez umelého zdroja sa však dnes nezaobíde žiadna domácnosť. Odborník z Hornbachu radí, ako zabezpečiť vhodné interiérové svetlo čo najjednoduchšie.

Denné svetlo je pre človeka nenahraditeľné. V lete ho máme k dispozícii dostatok, v zime si bez umelého osvetlenia veľmi neporadíme. Často je však podceňovanou súčasťou príbytkov. Osvetlenie ovplyvňuje nielen funkčnosť miestností, ale aj našu náladu, emócie a pohodu. Vďaka tzv. smart osvetleniu môžu mať domácnosti správne svetlo v každej miestnosti.

Osvetlenie-Hornbach-1-X.jpg


Lux, lúmen, kelvin: ako sa v tom vyznať?

Kedysi sa žiarovky kupovali na základe jedného podstatného údaja, a to podľa wattov, čiže spotreby energie. S príchodom moderných luminiscenčných diód (LED) sa spotreba radikálne znížila, ale žiarovky sprevádza veľa nových označení a skratiek, ktoré môžu byť viac ako mätúce.

Kelvin (K) je jednotkou teploty svetla. Udáva, do akej miery je svetlo sfarbené do modra alebo červena. Čím je číslo vyššie, tým je teplota svetla nižšia (modrá). Pri žiarovkách odlišujeme teplé, prirodzené a studené svetlo.
Teplé svetlo: 1 700 - 3 500 K
Prirodzené svetlo: 3 500 - 5 000 K
Studené svetlo: 5 000 - 7 000 K

Lúmen (lm) – jednotka svetelného toku. Lúmeny vravia, koľko svetla žiarovka vyžaruje. Čím je počet lúmenov vyšší, tým viac svetla v miestnosti získate.

Lux (lx) je jednotkou intenzity osvetlenia. Vyjadruje, koľko lúmenov svetelného toku dopadá na jeden meter štvorcový, pričom 1 lx = 1lm/m².

"Súčasným trendom sú predovšetkým smart LED žiarovky, ktoré sú multifunkčné, jednoducho ovládateľné a integrovateľné. Vďaka nim vytvoríte v každej miestnosti správnu atmosféru a zabezpečíte potrebné svetlo pre činnosť, ktorú vykonávate. Oproti tradičným LED žiarovkám ponúkajú smart žiarovky aj mnohé výhody," vysvetľuje Zlatko Slebodník z oddelenia elektro obchodného raťazca Hornbach.


Výhody smart osvetlenia

Osvetlenie-Hornbach-8-X.jpg Pohodlná manipulácia, ovládanie na diaľku
Ovládanie svetiel na diaľku vám umožní naprogramovať ich zapnutie v čase, keď nie ste doma. Môžete napríklad zapnúť svetlá vo vstupnej hale len pár minút pred návratom domov. Svetlá možno ovládať cez mobilnú aplikáciu alebo hlasovým asistentom (Alexa, Google, Apple). Používanie moderných hlasových príkazov umožňuje nielen zapínať a vypínať svetlá samotným hlasom, ale aj nastavovať ich farby a jas.

Nastavenie plánov, prispôsobenie svetla
Na rozdiel od stmievateľných LED žiaroviek, ktoré si vyžadujú inštaláciu stmievacích ovládačov, nepotrebujú smart žiarovky žiadne špeciálne príslušenstvo. Prostredníctvom aplikácie môžete rýchlo a jednoducho meniť jas, farbu a teplotu svetla a vytvoriť tak atmosféru, ktorá vyhovuje vašej nálade alebo situácii. Výhodou je aj možnosť vytvorenia časových plánov. "Ak používate určitý typ svetla často a v určitom čase, môže byť únavné aplikáciu zakaždým ručne zapínať alebo vypínať. Namiesto toho sa dá táto úloha jednoducho automatizovať nastavením rozvrhu v aplikácii inteligentnej žiarovky. Napríklad ráno sa môžu automaticky zapnúť tlmené svetlá, aby si oči pomaly zvykali. Pred odchodom sa môžu zapnúť len svetlá pri dverách. Funkciu zapínania a vypínania svetla možno zosynchronizovať aj s východom a so západom slnka," hovorí Z. Slebodník.

Zvýšenie bezpečnosti
Inteligentné svetlá môžu zvýšiť tiež bezpečnosť vášho domova. Svetlá sa dajú vypínať a zapínať na diaľku bez ohľadu na to, ako ďaleko ste. Existuje dokonca osvetlenie s vyhradeným režimom pre vzdialené/odcestované osoby. Takýto režim budú náhodne cyklicky vypínať a zapínať vaše svetlá, takže to bude vyzerať, že ste doma.

Výber farieb
Jednou z najvýraznejších výhod smart žiaroviek je možnosť meniť nielen teplotu osvetlenia, ale aj farbu. "Smart žiarovky ponúkajú mimoriadne široké spektrum farieb – 16 miliónov. Zmena farebného osvetlenia v miestnosti môže navodiť relaxačnú atmosféru, pomôže aj ľuďom trpiacim nespavosťou. Nastavenie teplého tónu a teplých farieb pred spánkom môže pomôcť vášmu telu lepšiu synchronizáciu s cirkadiánnym rytmom," pokračuje Z. Slebodník.

Osvetlenie-Hornbach-3-X.jpg

Osvetlenie-Hornbach-4-X.jpg

Osvetlenie-Hornbach-5-X.jpg


Ako vyberať smart žiarovky

Ak len teraz vstupujete do sveta modernej automatizácie domácností, zrejme sa pred kúpou smart žiaroviek budete pýtať, čo všetko potrebujete, aby vám dobre slúžili. V prvom rade musíte vedieť, že sú rozličné typy inteligentných svietidiel, ktoré súvisia najmä s typom pripojenia používaného na ich diaľkové ovládanie. V domácej automatizácii poznáme štyri komunikačné protokoly:

  • Wi-fi – dnes najrozšírenejší systém pripojenia v domácnostiach a kanceláriách. Umožňuje pripojiť mnohé inteligentné zariadenia, ktoré si vyžadujú prenos veľkého množstva dát, napr. smart TV, žiarovky či bezpečnostné kamery.
  • Bluetooth – protokol používaný mnohými zariadeniami, ktoré sú v súčasnosti bežne v prevádzke, povedzme smartfóny, notebooky či slúchadlá. Umožňuje prenos menšieho množstva dát na kratšiu vzdialenosť, preto jeho využitie v smart home technológiách je značne obmedzené.
  • Zigbee – protokol navrhnutý tak, aby uľahčoval automatizáciu inteligentných domácností. Tento komunikačný protokol využíva veľké množstvo smart zariadení s nízkou náročnosťou na prenos dát, napr. senzory pohybu, klimatizácia, termostaty, smart zámky na dvere, elektrické zásuvky či ovládanie žalúzií. Dosah riadiacej jednotky v interiéri je približne 100 metrov.
  • Z-wave – medzinárodný systém vyvinutý špeciálne pre domácu automatizáciu, ktorý je veľmi podobný protokolu Zigbee. Výhodou Z-wave protokolu je, že neruší systémy bluetooth a wi-fi, čo sa pri zigbee môže občas stať.

Osvetlenie-Hornbach-7-X.jpg


Ako si zvoliť osvetlenie podľa miestností?

Pri výbere svietidiel do každej miestnosti sa zaiste často pýtate, či je lepšie mať teplé, studené alebo prirodzené svetlo. "Aj v tomto prípade treba myslieť na zamýšľané využitie miestnosti. Do kuchyne sa hodia predovšetkým prirodzené biele a výkonné svetlá, pretože zvyšujú bezpečnosť pri práci. Na konzumáciu jedla však postačí aj menej intenzívne svetlo. Obývačka je multifunkčná miestnosť, ktorá si zaslúži flexibilné osvetlenie, no vo všeobecnosti tu lepšie funguje teplejšie osvetlenie. Pozor dávajte predovšetkým v spálni Vyhýbajte sa studenému a intenzívnemu osvetlenie, no rovnako aj príliš výrazným farbám, ktoré vám môžu rušiť spánok," dodáva Z. Slebodník.

Foto: Hornbach

Podobné články