Farba roku 2022: pozrite sa, ako vám v interiéri vynikne najlepšie

15.01.2022, Silvia Jáhnová | Interiéry, domácnosť

Túžite po tom, aby vaše bývanie či pracovisko získalo nevšedný nádych? Inšpiráciu nájdete v odtieni Very Peri, ktorý Pantone Color Institute vyhlásil za farbu tohto roku. Pozrite si, ako tento odtieň modrofialovej možno začleniť do interiéru.

Zaujímavý odtieň Very Peri sa označuje za najteplejší tón modrej, a to vďaka jeho hrejivým podtónom v červenej škále. Pôsobí jemným a harmonickým dojmom, ale zároveň dáva priestor kreativite a hravosti.

Hornbach-farba-roku-2-X.jpg

"Nadčasovosť tejto farby nesie optimistické posolstvo a interiéru dodá šmrnc. V sýtych tónoch vynikne nielen na detailoch, ale aj na väčšej ploche, vždy však v spojení s ďalšími farbami. Možno ju kombinovať s odtieňmi bielej, púdrovej, vanilkovej, béžovej alebo aj červenej, no naopak, pri tmavých zelených či šedých tónoch ľahko zanikne. Svetlejšia paleta Very Peri prináša pocit vzdušnosti a zjemní ostrosť kontrastu," vysvetľuje Tadeáš Tenkl, odborník z oddelenia farieb a bytových dekorácií obchodného reťazca Hornbach.

Hornbach-farba-roku-3-X.jpg


Pokoj a sústredenie

Odtieň Very Peri na seba nestrháva pozornosť, práve naopak – umocňuje vnútorný pokoj a podporuje schopnosť sústrediť sa. Harmonizuje svoje okolie a necháva rozvinúť fantáziu a tvorivosť.

Hornbach-farba-roku-4-X.jpg

"Pre priaznivcov skôr chladnejšej farebnej škály možno túto nevšednú modrofialovú využiť napríklad na časti stien, ideálne v kombinácii s odtieňmi bielej, vanilkovej či púdrovej, alebo na výraznejšie kusy nábytku či bytových doplnkov. Poťah gauča, prípadne kresla, alebo kusový koberec v odtieni Very Peri v prítomnosti svetlých podláh a svetlej farby na stenách vytvorí až prekvapivo príjemné a doslova nekonfliktné prostredie," hovorí špecialista z Hornbachu.

Hornbach-farba-roku-5-X.jpg

Rovnakú službu podľa neho urobia aj rolety, závesy, obliečky alebo prikrývky na posteľ v tejto farbe. Najmä ak sú múry aj nábytok naokolo výrazne svetlejšie. Farba Very Peri sa hodí prakticky do akejkoľvek miestnosti a na každý materiál. Jej odtiene ladia s tónmi levanduľovej a orgovánovej. Výsledný efekt je iba otázkou schopnosti správne doladiť detaily a vyhnúť sa tak ponurému a príliš tmavému vzhľadu interiéru.

Hornbach-farba-roku-6-X.jpg   Hornbach-farba-roku-7-X.jpg


Hravosť a kreativita

Schopnosť odtieňa Very Peri ozvláštniť a omladiť priestor tkvie v jeho univerzálnosti. Je možné ho v rozmanitých stupňoch sýtosti využiť na veľké množstvo materiálov i tvarov. Nájde tak uplatnenie aj u milovníkov teplých tónov – najmä v podobe doplnkov, akými môžu byť rozličné lampy, rámčeky, žiarovky, vankúšiky alebo prestieranie.

Hornbach-farba-roku-8-X.jpg

"Pre tých odvážnejších skvele poslúži ako súčasť farebnej mozaiky, ktorá vynikne aj na malom priestore. Rovnako dobre pôsobí aj v rámci farebnej tapety v detskej alebo študentskej izbe či fototapety v spálni, prípadne v kuchyni. Na roletách typu deň a noc jej odtiene v kombinácii s bielou doslova očaria," dodáva T. Tenkl.

Hornbach-farba-roku-1-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články