Koberce do obývačky: viete, aké sú aktuálne trendy pre rok 2023?

19.01.2023, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Izbové koberce sú atraktívnym dekoratívnym prvkom miestnosti, navyše aj chránia podlahu. Pri zariaďovaní interiéru sú "bodkou nad i", preto vám odporúčame, aby ste nahliadli do aktuálnych trendov. Aké koberce ovládnu trh v roku 2023?

Koberce-Whitepress-1-X.jpg

 

Koberce do obývačky v prírodných odtieňoch

Rastúci záujem o tému ekológie a zvýšená citlivosť spoločnosti k otázke významu prírody vedú okrem iného aj k tomu, že sa radi stotožňujeme s prírodou. Platí to aj pre zariaďovanie interiérov.

Zaujímavým základom pre rozmanité kompozície sú svetlé farby. Béžový koberec je príjemný na pohľad a pomáha nám pri odpočinku. Ba čo viac, opticky zväčšuje priestor a rozjasňuje miestnosť. Okrem iného dokonale ladí tak s intenzívnymi, ako aj s jemnými pastelovými farbami.

Nemenej inšpiratívny je tiež hnedý koberec. Odtiene hnedej dokonale zahrejú a dodajú hĺbku neutrálnemu zariadeniu miestnosti. Hodia sa do klasického interiéru, ako aj do izieb zariadených v modernistických štýloch. Výhodou tmavých farieb je fakt, že na nich nie sú až také viditeľné nečistoty. Túto výhodu povznesiete výberom modelu s krátkym vlasom, čo uľahčí jeho vysávanie a čistenie.


Nezvyčajné vzory? A prečo nie?

Vzorované modely sú vynikajúcou alternatívou pre jednofarebné koberce. Medzi najobľúbenejšie momentálne patria etnické, abstraktné a geometrické motívy. Posledné dva sa odporúčajú najmä do moderných a minimalistických miestností. Skvele doplnia interiér a zaiste upútajú pozornosť hostí. Široký výber kobercov do obývacej izby s netradičnými vzormi nájdete napríklad v predajni agatanabytok.sk.

Abstraktné vzory popustia uzdu vašej kreativite a zároveň budú zdrojom zaujímavých inšpirácií. Hodia sa do zariadení v štýle vintage, retro či do industriálnych zariadení. Spálňový koberec v etnickom štýle dokonale zapadne do interiérov zariadených v rustikálnom, eklektickom či bohoštýle. Perfektne vynikne v spoločnosti ľanu, dreva a tehál.

V prípade voľby vzorovaného variantu sa oplatí vybrať si dekorácie zladené s dizajnom koberca. Rovnaký alebo podobný vzor možno duplikovať napríklad na dekoračných vankúšoch, vďaka čomu získate harmóniu.


Huňaté koberce sú stále módne

Predstavte si, že sa po náročnom dni vrátite domov, vyzujete si topánky a pod nohami pocítite mäkký, nadýchaný koberec. Už len tá samotná myšlienka vyvoláva príjemný pocit.

Shaggy koberce už roky triumfujú v bytových interiéroch, pričom svojou štruktúrou a vzhľadom okúzľujú aj ďalšie generácie. Pohodlnosť im dáva dlhé a husté rúno. Pokiaľ chcete, aby vám takýto koberec dlho vydržal, treba, aby ste sa pred kúpou oboznámili s pokynmi na jeho údržbu. Takto získate dôležité informácie a zároveň vám to nezaberie veľa času. Dôležitosť týchto vedomostí si uvedomuje každý, kto na takomto koberci aspoň raz stál.


Aký rozmer si vybrať?

Veľkosť koberca by mala, pravdaže, zodpovedať rozmerom miestnosti, kde bude ležať. V prípade priestrannej obývačky sa vyplatí zvoliť veľký koberec, na ktorý sa zmestí nielen konferenčný stolík, ale aj ostatný nábytok, čím vyznačíme oddychovú zónu. Je to praktické riešenie, keďže chráni väčšiu časť podlahy pred poškodením a zároveň je dobrou zvukovou izoláciou.

Do malej obývačky sa hodí malý alebo stredne veľký koberec vo svetlých alebo v pastelových farbách, ktoré opticky zväčšia priestor. Dôležitý je takisto aj tvar miestnosti: v štvorcových izbách vyniknú napríklad oválne koberce.

Medzi topmodely kobercov patria chlpaté kusy s orientálnymi alebo geometrickými vzormi a koberce v prírodných odtieňoch. Tento výber uspokojí každého, kto hľadá novodobé riešenia. Ide o návrhy, ktoré sa už niekoľko sezón tešia neutíchajúcemu záujmu, a tak si môžete byť istí, že koberec nevyjde tak rýchlo z módy.

Foto: Dywany

Podobné články