Kuchyňa 2023: otvorený priestor s príťažlivými variáciami

27.01.2023, Martin Paulík | Interiéry, domácnosť

Tohtoročnou farbou kuchyne je teplá biela Blank Canvas, ktorá priam vyzýva na kombinovanie v rozličných štýloch aj farebných škálach. Kuchyňa 2023 pôsobí luxusne, cenovo je však dostupná a udržateľná.

Kuchyňa je dôležitým priestorom v živote rodiny. Nie je to iba kút, kde sa varí a je. Je to miesto, kde sa ľudia stretávajú, rozprávajú, riešia životné problémy, delia sa o radosti aj starosti. "Trendom zostáva kuchynský nábytok navrhnutý tak, aby celok pôsobil kompaktne, upratane a zároveň vzdušne," hovorí Eva Rečlová, dizajnérka spoločnosti Oresi, ktorá vyrába kuchyne.

Kuchyna-2023-Oresi-1-X.jpg

 Teplá biela Blank Canvas, farba kuchýň Oresi pre rok 2023


 

Zamerané na detaily

Čo sa týka rozloženia, trend kopírujú kuchyne rozložené až po strop. Skrinky sú jednoliate, kompaktné a je v nich dosť priestoru na to, aby všetko zostalo schované. Zabudované spotrebiče nenarúšajú kompaktnú líniu kuchyne a zároveň šetria priestor.

"Väčšina kuchýň je bez úchytiek alebo ich majú iba na spodnej časti nábytku. Dizajnovo sú zvolené tak, aby nenarúšali, ale naopak, dopĺňali celkový dojem z kuchyne," pokračuje dizajnérka z Oresi.

Must have doplnkovým detailom v kuchyni pre rok 2023 je LED osvetlenie na spodných skrinkách alebo v nich, zabudovaný výsuvný kôš na odpadky a pohodlná výbava rohových a potravinových skriniek, ktorá šetrí miesto a zároveň uľahčuje manipuláciu s odloženými vecami.

Kuchyna-2023-Oresi-2-X.jpg

 


Luxusný vzhľad za dobré peniaze

Teplá biela Blank Canvas je ako farba roku 2023 pre kuchyne zvolená mimoriadne dobre. Lahodí oku a dovoľuje vytvoriť v kombinácii s inými odtieňmi presne taký priestor, aký majiteľov kuchyne vystihuje. "Dobre sa kombinuje so všetkými farbami, no pristane jej to najmä s pieskovou, kašmírovou sivou a pravdaže, s čiernou," poznamenáva E. Rečlová.

Trendom sú aj dvierka skriniek s dreveným dekorom, a to v prírodných farbách, v kombinácii s bielou alebo čiernou pracovnou doskou, so zástenou a s doplnkami. Táto kombinácia je podľa dizajnérky veľmi príjemná aj nadčasová.

Výsledok pôsobí luxusne, no v skutočnosti nemusí stáť veľa peňazí. "Takáto kuchyňa sa dá zhotoviť v rozličných cenových hladinách. Od štart zostavy s jasne stanoveným limitom na rozpočet a samozrejme, z kvalitných materiálov, až po luxusnú kuchyňu, ktorú okrem dizajnu charakterizujú najkvalitnejšie kovania a výbava v certifikovanej kvalite. Len si treba objednávať od výrobcu či predajcu, ktorý sa o certifikáty materiálov a výrobkov skutočne zaujíma a pozná ich hodnotu," pokračuje E. Rečlová.

Kuchyna-2023-Oresi-3-X.jpg

 

Dovolené je všetko

Blank Canvas je unikátna v tom, že "drží" teplo. Nie je to chladná biela, ale biela, ktorá pohladí oko aj dušu a dovolí vyniknúť všetkému, čo je okolo nej. "Podčiarkuje každý štýl, zdanlivo aj chladný industriálny, kde sa dôraz kladie na minimalizmus, a rovnako tak rustikálny. V kombinácii so zelenou alebo šalviovou a prípadne doplnená o drevené dekory, ktoré umocňujú vidiecky charakter kuchyne, pôsobí sviežo a zároveň útulne," hodnotí E. Rečlová.

V kuchyni 2023 je v podstate dovolené všetko, pokiaľ je výsledok harmonický a pôsobivý. Trendom sú, pochopiteľne, udržateľné materiály s certifikátmi, ktoré potvrdzujú pre životné prostredie bezpečné procesy pri výrobe nábytku a dosvedčujú, že nábytok je zdravotne neškodný, bez formaldehydov či iných prchavých látok.

Kuchyna-2023-Oresi-4-X.jpg

"Je skvelé, že ak chcete mať trendy kuchyňu, nemusíte meniť celú zostavu. Niekedy stačí obnoviť pár častí, ako sú dvierka, pracovná doska alebo zástena. Oceňujem, že cenovo čoraz dostupnejšie sú kvalitné materiály, kvalitné kovania či drôtené programy, ktoré vydržia naozaj dlhé roky. Potom nemusíte kompletne vymieňať starú kuchyňu za novú, iba osviežiť to, čo osviežiť treba. Ekologické trendy začali byť v kuchynskom nábytku dôležité asi iba pred tromi rokmi, ale za ten čas získali na význame a to je podľa mňa dobrá cesta," uzatvára E. Rečlová.

Foto: Oresi

Podobné články