Kvalitný spánok rozhoduje, ako sa cez deň cítime. Na čom doma spíte vy?

03.11.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Posteľ je jedna z najdôležitejších vecí, akú doma máme. Nemusí ísť o klasickú posteľ, ale trebárs aj o svojpomocne vyrobenú z iných častí nábytku. Niektoré dielce sú všade rovnaké a taktiež oba kusy nábytku plnia rovnakú funkciu.

Spánok je najdôležitejšia časť dňa. Je preto dôležité, aby ste ráno vstávali oddýchnutí a nič vás po zobudení nebolelo. Každý má rád niečo iné a môže sa to líšiť v čomkoľvek. Dokonca aj jedna manželská posteľ nemusí mať na oboch stranách rovnaké doplnky, ale tie, ktoré vyhovujú obom partnerom.

Prakticky všetko, čo s posteľou súvisí, sa už dá kúpiť na internete a aj vďaka recenziám ostatných ľudí by ste mali vedieť zadovážiť si ten správny výrobok. Dokonca si ho nemusíte ani odnášať domov na svojom aute, všetko vám prinesú pred dom. To už sa oplatí a rozhodne nad tým stojí premýšľať.

Spanok-postel-1-X.jpg


Kde by ste mali začať?

Najlepšie je asi vybrať základ, a teda pohodlnú posteľ. Aby bola dostatočne pevná. Vŕzganie je problémom mnohých nekvalitných konštrukcií, preto vyberajte čo najpevnejšiu. Potom by ste sa už nemuseli vyspať vôbec a každý váš pohyb alebo otočenie by vás zobudilo nepríjemným zvukom. O mrzutú náladu, aká by vás neskôr počas dňa sprevádzala, by zrejme nestál nik vo vašom okolí.

Dobré postele nemusia byť príliš drahé. Hlavný je materiál, ktorý si vyberiete. Môžete skúsiť kvalitné a masívne drevo alebo drevotriesku. No ani tá nemusí znamenať, že ide o nekvalitné lôžko, pretože záleží na výrobe samotného rámu. Posteľ si môžete vyberať aj na základe miesta pod ňou či v nej. Menej vŕzgania zažijete pravdepodobne na takej, ktorá je masívna a má úložný priestor pod roštom. Pri posteli, čo stojí na nožičkách či iných častiach rámu, je pravdepodobnosť zničenia trochu vyššia.

Spanok-postel-2-X.jpg

Na internete si nájdete nielen štýl a rám, ale aj to, ako bude v konečnom dôsledku lôžko vyzerať. Ak nechcete vidieť drevo, alebo sa vám jednoducho do izby nehodí, nič to. Posteľ môže byť potiahnutá kožou, koženkou alebo rôznymi druhmi látky. Na farbe takmer nezáleží, pretože si môžete vybrať z viacerých možností. Niektoré postele sa predávajú aj priamo s matracmi, no stále si ich môžete prikúpiť aj neskôr.


Na čom budete spať, je to najdôležitejšie

Samotný rám alebo konštrukcia postele, samozrejme, nestačia. Niekedy ani matrace, ktoré sa s posteľou dajú kúpiť. Vhodný matrac je vec, aká môže ľudí rozdeliť. Niekto si bude brániť tvrdý matrac, iný zasa ten mäkký. Oba majú svoje výhody aj nevýhody a ďalej sú tu aj subjektívne názory.

Niekomu môže prekážať, že po sadnutí na matrac sa takmer prepadne až k zemi, pretože mäkký matrac neudrží toľko hmotnosti, ktorá nie je rozložená. Následný spánok akoby v objatí periny je už určite lepší. Naopak, na tvrdom matraci môžete aj sedieť a ak potrebujete vystrieť chrbticu a ležať rovno bez rozličných záhybov, ide o lepší typ. V minulosti sa dávali do matracov pružiny, no tie sú našťastie nahradené inými materiálmi, takže sa nemusíte báť ešte aj vŕzgania matraca.

Spanok-postel-3-X.jpg

To, čo vám presne vyhovuje, si môžete bez problémov vyskúšať v každom lepšom obchode s posteľami, kde nájdete, pravdaže, aj podrobný popis. Ten je aj v internetových obchodoch, kde si môžete vhodný výrobok neskôr nájsť a aj kúpiť. Nemusí ísť len o vnútro a pevnosť matraca, ale aj jeho povrch, ktorý vám nemusí vyhovovať z mnohých iných dôvodov.

Napokon si už len dokúpite nejakú kvalitnú posteľnú bielizeň, v ktorej sa budete cítiť skvele pri každom zaspávaní. Najlepšia je nesporne bavlna, ktorá sa odporúča aj malým deťom. V lete to môže byť trochu teplé riešenie a alternatívou môže byť aj iný materiál. Dôležité je len to, aby sa vám spalo čo najlepšie.

Foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com, AlexanDior/Shutterstock.com, Pixel-Shot/Shutterstock.com

Podobné články