Päť tipov, ako si zariadiť dokonalú spálňu, kde sa skvele vyspíte

05.10.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Viete, že aj usporiadanie vašej spálne, jej umiestnenie, použité farby a materiály, majú vplyv na to, ako dobre spíte? Pozrite sa s nami zblízka na päť tipov, ako mať dokonalú spálňu. Odmenou vám bude pokojný spánok každú noc.

Spalna-shutterstock_1436053931-1-X.jpg

 

Matrac je alfa a omega každej spálne

Základom každej spálne je posteľ. To, na čom spíte, ovplyvňuje to, ako spíte. Aby ste mali kvalitný spánok každú noc, je nutné investovať do kvalitného matraca. Luxusné matrace spoznáte tak, že sa prispôsobia tvaru vášho tela a zaspávanie na ňom bude ako zaspávanie na obláčiku, teda príjemné. Každému vyhovuje iný typ matraca, preto pred jeho kúpou navštívte špecializované predajne a matrac si nanečisto vyskúšajte priamo v obchode.

Doplnok, ktorý ide s kvalitným matracom ruka v ruke, je vhodný rošt. Pokiaľ si v posteli radi čítate a typ matraca vám to dovoľuje, kúpte si polohovateľný rošt. A samozrejme, nezanedbávajte ani výber vhodného rámu. Najlepšie sú pevné rámy z dreva.


Na ktorú svetovú stranu je orientovaná spálňa?

Viete, na ktorú svetovú stranu by mala byť vaša spálňa orientovaná? Správna odpoveď znie: na severnú. Teplota v spálni má byť v noci okolo 18 °C a miestnosti, ktoré sú otočené na sever, sú najchladnejšie. Umiestnenie teda nepodceňujte.

  • Ak sa to dá, preferujte severnú stranu bytu. Vhodné sú taktiež strany orientované na západ či východ.
  • V prípade týchto svetových strán (západ a východ) záleží na tom, aké je váš biorytmus.
  • Nočným sovám rozhodne nebude vyhovovať východne orientovaná spálňa, pretože ich bude budiť svetlo a teplo.
  • A naopak, ranné vtáčatá budú mať problémy zaspať v západne orientovanej spálni, keďže najmä v letných mesiacoch bude táto miestnosť aj neskoro večer zaliata slnečnými lúčmi.


Upokojujúce farby podporia váš odpočinok

Aj to, akú farbu majú steny vašej spálne, ovplyvňuje, ako spíte. Hoci teplé farebné odtiene vo vás vyvolávajú dobrú náladu a v miestnostiach, ktoré sú týmito farbami vymaľované, sa cítite príjemnejšie, na spanie preferujte odtiene chladné a neutrálne. Ideálne farby do spálne sú modrá, šedá a biela.

Tie môžete ďalej kombinovať s pastelovými odtieňmi. Naopak, do spálne určite nepatrí červená a čierna. Červená farba v nás prebúdza vášne a silné emócie, ktoré nie sú žiaduce, ak sa chystáte pokojne spať. Čierna farba by síce prostredie spálne príjemne zatemnila, ale pôsobí až priveľmi depresívne a ráno by sa vám do čiernych stien veľmi ťažko vstávalo.

Spalna-shutterstock_1436053931-2-X.jpg


Častá výmena vzduchu pre lepšie dýchanie

Aby bol spánok pokojný a hlboký, je nevyhnutné, aby vám v spálni cirkuloval vzduch. To sa dá zabezpečiť buď častým vetraním, alebo zakúpením rekuperácie, ktorá bude riadiť výmenu vzduchu. Tento prístroj oceníte najmä v zime, keď sa častým otváraním okien zbytočne oberáte o teplo. Rekuperačná jednotka sa postará o riadené vetranie a vy si budete plnými dúškami užívať čerstvý vzduch. Navyše zbaví miestnosť aj nadbytočnej vlhkosti tak, že nezanechá vzduch v izbe suchý.


Prírodné materiály sú do spálne najvhodnejšie

Postele a skrine v spálni vyrobené z dreva sú nielen vkusné a moderné, ale taktiež vhodné pre alergikov. Keďže drevo je prírodný materiál, nemusíte sa obávať uvoľňovania nebezpečných látok do ovzdušia. Pokiaľ však z nejakého dôvodu nie ste fanúšikom prírodných materiálov, nechajte si drevený nábytok pretrieť zdravotne neškodnou farbou podľa vášho výberu. Držte sa však tlmených farebných odtieňov.

Spálňa je najdôležitejšia miestnosť v byte, pretože vďaka nej sa môžete každú noc oddávať ničím nerušenému spánku, ktorý vás pripraví na ďalší deň a dodá vám energiu. Navyše, zvýši vám produktivitu aj kreativitu. Nepodceňujte preto dizajn ani vybavenie svojej spálne. Kvalitný spánok je totiž základom zdravého života.

Foto: World_of_Textiles/Shutterstock.com, ImageFlow/Shutterstock.com

Podobné články