Slováci si novú kuchyňu vyberajú podľa ceny. Ako sa dá ušetriť?

21.12.2022, Martin Paulík | Interiéry, domácnosť

Pri kúpe novej kuchyne je pre väčšinu Slovákov rozhodujúcim faktorom jej cena. Ponúkame vám rady, ako si vybrať to najlepšie z najlepšieho, a pritom nezruinovať rodinný rozpočet. Pretože nová kuchyňa nemusí byť drahá, no zároveň môže byť kvalitná.

Výsledky aktuálneho prieskumu pre spoločnosť Oresi Slovakia, do ktorého sa zapojilo 1 032 Slovákov, hovoria jasne: až 70 percent oslovených si novú kuchyňu vyberá preto, lebo tá pôvodná je už poriadne opotrebovaná. A pri jej výbere sa rozhodujú podľa ceny.

"Cena je najdôležitejšia pre 41 perc. respondentov. Náš prieskum ukázal, že druhým faktorom výberu je kvalita, ktorá je rozhodujúca pre 24 perc. oslovených. Som presvedčený, že na základe týchto kritérií sa dajú vybrať kuchyne, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale sú aj z prvotriednych materiálov, a preto dlho vydržia, čo v konečnom dôsledku prináša úsporu nielen vo forme peňazí," hovorí Ladislav Jelen, šéf spoločnosti Oresi Slovakia.

Kuchyne-Oresi-1-X.jpg

 Dobre si naplánujte aj vnútornú výbavu. V kuchyni Magiq od Oresi sú ukryté spotrebiče a špajzová skriňa so systémom vnútorných zásuviek Designo v bielej farbe.


 

Potešenie aj úžitok

Hoci Slováci vymieňajú starú kuchyňu za novú priemerne raz za desať rokov a viac – čo je oproti krajinám západnej Európy menej často – keď nastane správny čas na novú zostavu, vyberajú si dôkladne.

"Roky skúseností v tomto segmente a desiatky tisíc realizácií nám potvrdzujú, že dobrá kuchyňa je taká, v ktorej sa nielen príjemne varí, ale máte v nej celkovo dobrý pocit. Jednoducho hladí dušu. Dizajn je vecou individuálneho vkusu, ale pocit pohodlia, pohody a domova je spoločný pre dobré kuchyne vo všetkých dizajnoch," poznamenáva L. Jelen.


Ako dobre kúpiť a neprerátať sa?

Ušetriť pri kúpe novej kuchyne sa dá vtedy, keď sa kupuje s rozumom, od overeného predajcu a so záručným listom. Dobre kúpiť sa nedá ani bez dobrého plánu. "Dobrý plán pomáha vyhnúť sa chybám, a teda ušetriť. Lebo ich následná náprava buď stojí peniaze navyše, alebo treba za chyby zaplatiť rozhodnutím, že vydržíme v nie úplne ideálnej kuchyni nasledujúcich desať rokov, kým si zasa nedáme urobiť novú," pokračuje odborník z Oresi.

Listovanie v katalógoch či magazínoch, surfovanie po internete pre inšpirácie na dizajn a usporiadanie, to všetko je súčasťou plánovania novej kuchyne. Rovnako dôležitou súčasťou plánu sú však aj odpovede na nasledujúce otázky:

 • Čo od novej kuchyne očakávate?
 • Čo v nej určite musí byť?
 • Koľko peňazí do nej chcete/môžete investovať?
 • Koľkým ľuďom bude slúžiť a čo všetko sa v nej bude diať (denné varenie, občasné varenie, návštevy, miesto na rodinné stretnutia)?

Súčasťou dobrého plánu je aj zmeranie a nákres kuchyne so všetkými detailami (výška, šírka, okná, dvere, rozvody vody a elektriny, zásuvky, plynová prípojka).

Kuchyne-Oresi-2-X.jpg

 Pracovné dosky z kompaktného laminátu sa stali hitom. V kuchyni Rhodos z radu Bauformat je pod vysokoodolnou pracovnou doskou z kompaktu osadený drez so spodnou montážou.


 

Odborné poradenstvo

Obrátiť sa pri výbere kuchyne na odborníkov je určite cesta, ako ušetriť. "Ak nájdete takého predajcu kuchýň, ktorý má dobré referencie a majú s ním dobré skúsenosti aj vaši známi, zrejme ste na správnej adrese. Medzi jeho službami, ktoré pomáhajú šetriť peniaze, bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj poradenstvo a 3D vizualizácia priestoru kuchyne ešte pred jej kúpou," odporúča L. Jelen.

Dobré štúdiá ponúkajú aj možnosť vytvorenia plánu a vizualizácie novej kuchyne online. Do kuchynského štúdia nemusíte ani zájsť, napriek tomu všetko vidíte na vlastné oči v reálnom čase.

V tejto fáze výberu novej kuchyne už možno tušíte, aký dizajn preferujete, môžete mať jasnejšie aj vo farbách, čiastočne v usporiadaní skriniek a odkladacieho priestoru. Zrejme však takmer nič netušíte o materiáloch, z ktorých sa kuchyne robia, ani o rozmanitých vychytávkach a ďalších možnostiach. Práve toto všetko by ste sa mali dozvedieť od predajcu.

"Ak máte rodinu s malými deťmi alebo s domácimi miláčikmi, predajca by vám mal odporúčať materiály, ktoré sa ľahko udržiavajú a dlho vydržia. A to rovnako na dvierkach skriniek a zásuviek, ako aj na pracovnej doske a zástene. Výber kvalitných materiálov, ktoré dobre vyzerajú a zároveň sú trvácne a odolné, cenu kuchyne zásadne nezvýši, zároveň tým však predĺžite jej životnosť," spresňuje L. Jelen.


Odolné materiály, ktoré dobre vyzerajú

Výber materiálov je dnes naozaj široký. Od rezistentných laminátov cez špičkové nábytkárske lamino, akryl, ktorý je oveľa odolnejší voči poškrabaniu než lak, laky vo vysokom lesku aj v mate až po luxusné materiály, ako je drevená či kamenná dyha, keramika, tenké plátky kovu alebo polymérneho skla.

Pokiaľ ide o pracovnú dosku, experti na kuchyne radia vybrať si takú, ktorá naozaj veľa znesie. Je to totiž najnamáhanejšie miesto v kuchyni, na ktoré pôsobí vlhkosť, rozličné potravinové farbivá a kyseliny, ale zvládnuť by malo aj vodu, nárazy, teplo a ostrie nožov.

"Ak si vyberiete kvalitnú pracovnú dosku, určite ušetríte na tom, že bude dlho vyzerať dobre a nebude poškodená, takže ju nebude treba po dvoch rokoch vymieňať," vraví L. Jelen.

Kuchyne-Oresi-3-X.jpg

 Pri kúpe kuchyne vyberajte povrch dvierok, ktorý najviac zodpovedá nárokom vašej domácnosti. Pre rodinu s malými deťmi alebo domácimi zvieratkami môžete zvoliť model Magiq z radu Dolti Collection s povrchom z odolného akrylu vo vysokom bielom lesku Arctic.


 

Na detailoch záleží

Nemenej dôležitá ako povrch je aj kvalita korpusov a kovania. Aj v tomto prípade kvalita predlžuje životnosť a funkčnosť kuchyne a drôtených programov. Veď dvierka a zásuvky otvárame niekoľkokrát denne, sú vystavené veľkému opotrebeniu, ktoré sa pri lacných (ázijských) výrobkoch prejaví veľmi skoro. Ale zasa príliš neskoro na to, aby ste kuchyňu mohli reklamovať.

"Odporúčam vyberať si kuchyne, ktoré majú certifikáty potvrdzujúce stabilnosť nábytku a jeho zdravotnú neškodnosť, pretože dýchať formaldehyd v kuchyni určite nik nechce. Kvalitné kuchyne, ktoré vôbec nemusia byť cenovo nedostupné, mávajú aj certifikát kvality na kovania, ekologické certifikáty potvrdzujúce, že materiály a výrobné postupy použité pri tomto nábytku sú ohľaduplné k životnému prostrediu. V neposlednom rade radím vyhľadávať aj certifikáty a ocenenia deklarujúce dobrý prístup k zákazníkovi a dodržiavanie vysokého štandardu kvality. To všetko v konečnom dôsledku znižuje cenu kuchyne," vysvetľuje L. Jelen.

Dať prednosť kvalite odporúča aj pri výbere drezu a batérie. Napríklad kameninový drez s antibakteriálnou úpravou určite urobí lepšiu službu a vydrží dlhšie ako klasický plechový. Batérie s perlátorom a funkciou umožňujúcou jediným tlačidlom zastaviť a znovu pustiť prúd vody takisto šetria náklady pri každom jednom umývaní.


Spotrebiče za tisíce?

Predajcovia kuchynského nábytku, ktorí majú v ponuke aj kuchynské spotrebiče, ich zvyčajne predávajú za lepšie ceny, ako keď si osobitne kúpite chladničku, varnú dosku, digestor, mikrovlnku a všetko ostatné, čo nová dobrá kuchyňa musí mať.

"Kúpiť celú zostavu spotrebičov naraz znamená zaplatiť za ne menej peňazí, mať všetky záruky na jednom mieste a rovnako tak iba jeden bod, na ktorý sa treba obrátiť v prípade problémov. To všetko šetrí čas, a tým aj peniaze," uvádza odborník na kuchyne.

Súčasťou novej kuchyne neodmysliteľne musí byť aj nové osvetlenie. Kvôli úsporám, ale aj pre lepšie svetlo odporúča namiesto klasických žiariviek využívať LED svietidlá a/alebo LED pásky zapustené do spodnej časti horných kuchynských skriniek.

"Toto a omnoho viac vám určite vysvetlia v každom dobrom kuchynskom štúdiu. Spolupráca s profesionálmi pri výbere a inštalácii novej kuchyne určite znižuje jej cenu a zvyšuje šancu, že v nej budete spokojne variť a príjemne tráviť čas celé roky. Kým opäť nebude zastaraná a nedostanete chuť na novú," uzatvára L. Jelen.

Kuchyne-Oresi-4-X.jpg

 Vyberte si kvalitné kovanie, ktoré predĺži životnosť vašej kuchyne. Vo vybavení kuchyne Silk Touch vo farbe Cappuccino z radu Dolti Collection sú plnovýsuvné šuplíky a carga či rohová otočná ľadvina.


 

Podrobnosti z prieskumu

Prečo si Slováci kupujú novú kuchyňu? (max. 3 odpovede)

 • Lebo stará je už opotrebovaná: 70 perc.
 • Lebo túžia po novej kuchyni: 29,8 perc.
 • Lebo pôvodná má zastaraný dizajn: 28,8 perc.
 • Kvôli novým technológiám: 16,3 perc.
 • Lebo uvideli zaujímavú ponuku: 7 perc.

Čo je rozhodujúcim faktorom pri výbere novej kuchyne?

 • cena: 41 perc.
 • kvalita vyhotovenia: 24 perc.
 • praktickosť (vychytávky v kuchyni): 15 perc.
 • služby (výroba kuchyne na mieru, montáž, zabezpečenie spotrebičov): 14 perc.
 • ekologické vlastnosti (udržateľnosť materiálu): 5 perc.
 • rýchlosť dodania: 1 perc.

Foto: TV Prima, Oresi

Podobné články