Štýlový luster sa stále teší obľube a patrí aj do modernej obývačky

03.07.2023, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Keď kedysi začali byť obľúbené zapustené bodové svetlá a stropné podhľady, ktoré sa uchytili aj v našich obývačkách, zdalo sa, že lustrom je koniec. Opak je však pravdou: lustre majú svoje miesto aj v moderných obývačkách.

Chcete sa aj vy odlíšiť od momentálneho trendu a skrášliť si obývačku štýlovým lustrom? Máme pre vás inšpirácie pre obývacie izby zariadené v dvoch rôznych štýloch.

Luster-obyvacka-1-X.jpg


Aký luster do obývačky industriálneho štýlu?

Medzi najpopulárnejšie interiérové trendy súčasnosti jednoznačne patrí industriálny štýl. Jeho pôvod je v prerábaní starých továrenských budov na objekty určené na bývanie. Z toho pramení aj jeden z typických poznávacích znakov tohto štýlu – vysoké stropy.

V obyčajnom byte či dome takéto stropy nenájdete. To však neznamená, že si ich nemôžete zariadiť v industriálnom štýle. A to dokonca s čiastočnou ilúziou vyšších stropov, ku ktorej vám dopomôže práve vhodne zvolený luster.

Jednoduchá konštrukcia pozostávajúca z viacerých nastaviteľných ramien, na ktorých koncoch sú žiarovky smerujúce svetlo do celej miestnosti – aj takto môžu vyzerať industriálne lustre. Kombinácia čiernej a mosadznej farby industriálny vzhľad ešte zvýrazní a úplnou dokonalosťou bude, ak v takomto lustri použijete štýlové dekoratívne žiarovky.


A čo škandinávsky štýl?

Zrejme ešte viac ako industriálny je dnes populárny škandinávsky štýl. V kocke ho možno charakterizovať ako súlad útulnosti a jednoduchosti. A práve pre jednoduchosť ho občas prirovnávajú k minimalizmu.

Škandinávsky štýl tak môžeme označiť aj prívlastkami ako čistý a štruktúrovaný. A taký by mal byť aj luster, ktorý bude zdobiť vašu "škandinávsku" obývačku. Jednoduchá a pritom nápaditá konštrukcia by mala tvoriť základ takéhoto lustra.

Áno, zatiaľ tento opis sedí aj na lustre v industriálnom štýle. Zásadný rozdiel však bude vo farbách. Keďže škandinávsky štýl sa vyznačuje svetlými farbami, mosadz a čiernu nahradíme matnou bielou. Zmena nastane aj pri žiarovkách. Upustíme od dekoratívnych, postačia aj obyčajné, pretože budú zakryté tienidlami z polopriehľadného skla.

Foto: Aleks Kend / Shutterstock.com

Podobné články