Sú nám oporou, no aj tak sa ich časom treba zbaviť: matrace

20.10.2022, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Spánok je jedným z najdôležitejších aspektov ľudského zdravia. Ak sa človek dobre nevyspí, jeho organizmus nedokáže dlho plnohodnotne fungovať. Cestou ku kvalitnému spánku sú aj matrace.

Je len málo iných produktov, ktoré dokážu tak výrazne ovplyvniť naše zdravie a pohodu, ako matrace. Ani matrac však nemôže slúžiť večne a občas ho treba vymeniť. Napriek tomu, že ste si tento doplnok spálne obľúbili a je vám dobrou oporou, je nevyhnutné sa ho po určitom čase zbaviť.

Matrace-1-X.jpg


Prečo treba matrace meniť

Leží sa vám už roky na pohodlných matracoch dobre? Napriek tomu by ste ich mali vymeniť za nové matrace na mieru. Prečo? V prvom rade z hygienických dôvodov. Hygienicky opodstatnená životnosť matraca je podľa odborníkov maximálne desať rokov.

Tento čas berte orientačne, pretože závisí aj od modelu a záťaže. Matrac pre hostí, ktorý sa používa zriedka, zvyčajne vydrží dlhšie ako lôžko, na ktorom spíte každý deň. Faktory ako snímateľný poťah matraca, materiál a konštrukcia ovplyvňujú "lehotu spotreby" rovnako ako subjektívne správanie pri spánku.

Problémom sú telesné tekutiny ako pot a vlhký vzduch, ktoré presakujú cez pyžamá a plachty do tejto podložky.


Kde sa berú kilá navyše?

V závislosti od situácie môžu byť prítomné aj látky ako krv, káva alebo dokonca moč. Aj keď vlhkosť úplne vyschne, zostanú tu soli, bielkoviny a odumretá koža. Roztoč domáceho prachu sa tým živí, trávi a zanecháva svoje drobné výlučky. Ak je tam nejaká zvyšková vlhkosť, objaví sa aj pleseň, ktorá sa môže časom nahromadiť. Poťahy, samozrejme, oprať môžete, samotnú výplň matraca už nie.

Matrace-4-X.jpg

Po desiatich rokoch intenzívneho používania tak môže váš matrac vážiť až o štyri kilogramy viac, ako keď ste si ho kúpili. Výmena sa teda určite vyplatí, pretože aj tieto podmienky môžu byť u vás zdrojom mnohých kožných a iných nepríjemných ochorení.


Správny čas na výmenu matracov

Za normálnych okolností by sa matrace mali meniť každých sedem až desať rokov. Pravdaže, ako sme spomínali, ide o celkový návod, nie univerzálne riešenie. Na to, kedy by ste mali matrac vymeniť, vplývajú viaceré faktory.

Vo všeobecnosti by ste mali matrac meniť, ak platí jeden alebo viac z nasledujúcich faktov:

  • Vaše matrace majú vyše sedem rokov.
  • Negatívne ovplyvňujú váš spánok.
  • V určitých partiách sú výrazne prehnuté alebo poškodené.
  • Vydávajú viac hluku ako zvyčajne.
  • Zaznamenávate nárast alergií alebo astmy.
  • Pravidelne sa budíte so stuhnutosťou svalov alebo kĺbov.

V podstate ide o to, že ak vám už posteľ a matrace v nej dlhodobo nepomáhajú k pokojnému spánku, mali by ste ich vymeniť. Nie je to žiadna veľká investícia, pretože kvalitné matrace 80 x 200 dnes už nájdete na internete za veľmi výhodnú cenu.


Faktory ovplyvňujúce životnosť matraca

Ak na nový matrac nemáte, môžete sa pokúsiť životnosť toho aktuálneho predĺžiť. Na životnosť matraca vplýva množstvo faktorov. Lacná posteľ za 250 eur sa opotrebuje oveľa rýchlejšie ako luxusnejší model.

Aj materiály použité na výrobu vašej postele výrazne ovplyvňujú jej životnosť. Najkratšiu životnosť majú matrace nižšej kvality s vnútornými pružinami a celopenové matrace, pretože sú náchylné na ochabnutie.

Ako každý iný výrobok aj matrac vydrží dlhšie, ak sa oň budete dobre starať. To znamená otočiť matrac približne každé tri mesiace (pokiaľ výrobca neodporúča inak) a použiť chránič matraca. Určite vašej posteli a spálni prospejú aj luxusné prehozy na posteľ, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale ešte lepšie chránia.

Matrace-2-X.jpg

Na rýchlosť, ako sa matracu zhoršia jeho vlastnosti, má vplyv aj hmotnosť vaša i každého, kto vo vašej posteli prespí. Ťažší spachtoši zistia, že matrace sa môžu rýchlejšie prehýbať, kým ľahké osoby budú mať na opotrebenie menší vplyv. Podobne matrac pre pár sa pravdepodobne opotrebuje skôr ako matrac pre jednu osobu.

Ak prichýlite v posteli malé deti či zvieratká, matrac budete zrejme musieť meniť ešte častejšie. Okrem dodatočnej hmotnosti je pravdepodobnejšie, že domáce zvieratá aj deti spôsobia škvrny alebo poškodenie matraca, ktoré je ideálne čím skôr odstrániť.

Foto: Shutterstock, Segum

Podobné články