Viete, kedy je pravý čas na výmenu matraca? Zistite to aj vy

02.09.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Aj matrac má svoju životnosť, preto ho treba raz za čas vymeniť. Investícia do kvalitného spánku sa rozhodne vyplatí, prospejete tým svojmu zdraviu, vyhnete sa bolestiam chrbtice a únave. Ako však spoznať, kedy nastal čas vymeniť starý matrac za nový, a aký vybrať?

shutterstock_1444224845-1-X.jpg

 

Výmena matraca za nový

Na otázku, kedy vymeniť matrac, nie je jednoznačná odpoveď. Záleží na tom, aký matrac máte a či je kvalitný. Po niekoľkých rokoch postupne dochádza k strate funkčnosti, takže spánok už nie je taký kvalitný. Okrem toho sa menia aj hygienické vlastnosti matraca.

Spálňa, a predovšetkým posteľ, by mala byť čistá a vzdušná, keďže v nej trávime odpočinkom množstvo času. Zdravý spánok je pritom nevyhnutný pre celkové zdravie a duševnú pohodu. Ak teda máte pocit, že váš matrac už nie je taký ako prv, možno je načase ho vymeniť. Nový matrac vám ponúkne výrazne lepšie vlastnosti.


Životnosť matraca

Matrac má životnosť približne päť až sedem rokov, neskôr už potom stráca dôležité parametre: nie je pre telo potrebnou podporou pri spánku a celkovo sa stáva nepohodlným. To však neznamená, že nemusí byť dobré matrac vymeniť za nový aj skôr.

S rozhodovaním vám môže pomôcť niekoľko základných otázok. Zamyslite sa teda, ako dlho matrac už máte, či vás neprebúdza bolesť chrbtice, či sa vám zle nezaspáva. Práve nepohodlie pri spánku môže prameniť z nekvalitného matraca. Kvalitné matrace sú na trhu za dostupné ceny, pričom ponúkajú pohodlie a tie najlepšie vlastnosti.

shutterstock_1315760966-1-X.jpg


Voľte kvalitu

Ako spoznať kvalitný matrac? Na výber je mnoho rozličných typov, preto môže byť zložité nájsť ten správny kus. Ponúka sa niekoľko internetových aj kamenných obchodov, kde kvalitné matrace sú. Veľmi obľúbenou voľbou sú penové matrace, pretože ponúkajú rôznu tvrdosť, pričom poskytujú podporu chrbta a celého tela.

Pokiaľ si neviete rady, ako vybrať kvalitný matrac, pozrite sa na značku matracov Super Fox. Tá pri výrobe svojich produktov kombinuje špičkové materiály, vďaka ktorým sa vždy skvele vyspíte. V ponuke nájdete aj antibakteriálne materiály vhodné pre alergikov. Ide o zdravotné matrace, vďaka ktorým vás nebude pri spánku rušiť nepohodlie či bolesti.

Vyberať si môžete z rozmanitých veľkostí, či už hľadáte matrac s typickou šírkou 90 centimetrov, alebo atypické rozmery. Ak nemáte v spálni dosť miesta, rozhodne to neznamená, že by posteľ musela byť nepohodlná. Do malých miestností sa skvele hodia atypické rozmery, ktoré sú o čosi menšie než bežné jednolôžko a dvojlôžko. Obľúbenou voľbou je preto kvalitný matrac 140 x 200 cm. Pre jedného potom skvele poslúži kvalitný matrac 80 x 200 cm. Ak však túžite po veľkej posteli, držte sa bežných rozmerov – ďalšie ponúkané šírky sú 160, 180 a 200 centimetrov.

shutterstock_1067950973-1-X.jpg


Rôzne materiály

V ponuke bývajú matrace pružinové, latexové a penové. Každý z týchto typov má svoje výhody, avšak obľúbenou voľbou stále zostávajú tie penové. Ponúkajú veľa rozličných tvrdostí, pričom majú značnú nosnosť. Skvele sa tak hodia aj do manželských postelí, či už ako jeden veľký matrac, alebo dva jednolôžkové. Veľkou výhodou peny je, že sa prispôsobí telu, často je rozdelená do niekoľkých zón, ktoré sú priamo prispôsobené tak, aby poskytovali čo najväčšie pohodlie.

Ďalším veľmi dôležitým parametrom matracov je ich priedušnosť. Tá by mala byť vysoká. Práve ona sa postará, aby sa v matraci nezdržiavalo príliš veľa mikroorganizmov, plesní a ďalších škodlivín, ktoré môžu poriadne znepríjemniť spánok najmä alergikom. V priedušnom matraci sa nehromadí vlhkosť ani prebytočné teplo, takže zostáva hygienický dlho.

Výmenu starého matraca za nový by ste rozhodne nemali podceňovať. Kvalitný spánok je veľmi dôležitý. Pokiaľ už teda váš matrac presluhuje, vrhnite sa na výber nového kúska, vďaka ktorému budete spať ako na obláčiku.

Foto: fizkes/Shutterstock.com, Maridav/Shutterstock.com, LightField Studios / Shutterstock.com

Podobné články