Viva magenta! Farba, ktorá nabije rok 2023 energiou a vášňou

20.01.2023, Silvia Jáhnová | Interiéry, domácnosť

Farbou tohto roku je iskrivá magenta inšpirovaná odtieňmi prírody. Je odvážna, inovatívna a búrlivá, no zároveň má optimistického ducha. Odborník z Hornbachu radí, ako túto trendy farbu zakomponovať do vášho interiéru.

Uznávaný Pantone Color Institute každoročne vyhlasuje farbu roka, ktorá nás bude sprevádzať počas 12 mesiacov vo všetkých sférach života. "Tento rok vybrali odborníci z inštitútu odtieň Viva magenta, ktorý je jedným z najvzácnejších prírodných farbív a jedným z najsilnejších a najjasnejších farbív, aké svet pozná. V časoch medzi vojnou, pandémiou a rastúcimi cenami nám táto farba pomôže vniesť do životov energiu, radosť a spojenie s prírodou," hovorí Tadeáš Tenkl, odborník zo Sveta bývania v obchodnom reťazci Hornbach.

Farba-roku-Hornbach-1-X.jpg


Ako vniesť magentu do interiéru?

Viva magenta je zmesou červenej, ružovej, fialovej a vínovej. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, je ideálnou farbou pre každý interiér. Je živá a výrazná, zároveň však nepôsobí agresívne. Vytvára energickú atmosféru, ktorá je vhodná pre kuchyňu a obývaciu izbu, no jej tlmené tóny vyniknú aj v spálni.

"Ako hovoria odborníci z Pantone Color Institute, Viva magenta pôsobí dramaticky aj v menších dávkach, preto buďte opatrní najmä pri maľovaní. V obývačke môžete vymaľovať jednu stenu alebo použite akcentovú tapetu v tejto farbe. Ak preferujete iba dočasné osvieženie interiéru, nič nepokazíte bytovými doplnkami. Bytové textílie vo farbe magenta vyzerajú znamenite predovšetkým v prírodne ladených miestnostiach. Ruka v ruke ide hlavne so svetlým dreveným nábytkom," pokračuje odborník.

Farba-roku-Hornbach-2-X.jpg

Červené odtiene sú známe tým, že zvyšujú apetít. Purpurová magenta bude preto v kuchyni vyzerať výborne. "Zaviazať sa tejto farbe v kuchyni môže byť náročnou úlohou. Dobrou správou ale je, že vám postačí pár doplnkov v podobe malého kuchynského koberca, obrusu, závesov, vázy či lustra. Odvážnejší môžu vyskúšať napríklad sklenenú kuchynskú zástenu či obklad, ktoré podčiarknu krásu drevenej alebo mramorovej kuchynskej dosky," poznamenáva T. Tenkl.


Farebné kombinácie, ktoré fungujú

Ak chcete atraktívnu magentu zakomponovať do svojho interiéru, určite vás bude zaujímať, s akými farbami bude najlepšie fungovať. "Trendy magenta je hybridný odtieň, ktorý predstavuje rovnováhu medzi teplom a chladom. Vďaka tomu je ideálnou voľbou pre akúkoľvek farebnú schému. Viva magenta umožní kreatívne vyjadriť váš štýl. Nebojte sa ju kombinovať s výraznými a kontrastnými farbami ako je zlatá, modrá či zelená," vysvetľuje odborník z Hornbachu.

Farba-roku-Hornbach-3-X.jpg

Ak ju však podľa neho chcete použiť skôr ako akcentovú farbu, výborne zaberie s prírodnými a neutrálnymi odtieňmi. V kombinácii s bielou a béžovou dodá každej miestnosti moderný šmrnc. Hravú a teplú atmosféru vytvoríte v kombinácii s oranžovou či jemne ružovou, dodáva T. Tenkl.

Foto: Hornbach

Podobné články