Zariaďujete obývačku? "Vyšperkujte" si miesto vášho oddychu a stretnutí

26.08.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Premýšľate nad tým, ako vylepšiť vzhľad vašej obývačky? Ako jej dopriať punc noblesy a grácie? Stavte na luxusné tapety a záclony! Čoho sa držať, aby spolu dokonale ladili?

Aké záclony v obývacej izbe ukážu dobre? Výber farby, štýlu a potlače je neobmedzený, vhodný bude akýkoľvek dizajn a akákoľvek farba. Dôležité je, aby luxusné tapety a záclony boli v súlade s okolitým prostredím.

Ambiente-tapety-zaclony-1-X.jpg

Ak je štýl, v ktorom sa nesie vaša domácnosť vzdušný a vytvára pocit ľahkosti, aj textílie by mali byť rovnaké. Ak preferujete klasický štýl, vyberte luxusné záclony, ktoré zdôrazňujú vážnosť, vyrobené z ťažkej látky, zdobené strapcami a rôznymi ozdobami. Svieže textílie sa najčastejšie používajú práve v obývacej izbe, kde sa vynímajú drahé rímsy.


Ako zvoliť záclony a tapety pre určitý štýl?

Nie je ľahké zvoliť správne závesy pre určitý štylistický smer, no ako vo všetkom, aj tu platia zákony a pravidlá. V poslednom čase sa veľmi spopularizoval napríklad rustikálny štýl. Vyznačuje sa romantikou, ktorú môžete docieliť kvetinovými tkaninami a modernými záclonami mliečnej alebo krémovej farby, trendové tapety v tomto štýle hrajú tlmenými tónmi – dominuje broskyňová, ružová, béžová a iné púdrové odtiene.

Vždy sa zamerajte na svoje osobitné preferencie. Obývačka by mala evokovať pozitívne emócie. Domácnosť by mala mať útulnú atmosféru – tá sa dá docieliť práve vkusne zvolenými tapetami a záclonami. Pri výbere záclon je veľmi dôležité brať do úvahy veľkosť miestnosti.

Koniec koncov, rozmanité látky, farby a štýly či okenné dekorácie môžu vizuálne tak zmenšiť a rozšíriť priestor, ako aj zvýšiť výšku stropu. Takisto veľmi záleží na farbe, tá by mala ladiť s farebnou schémou miestnosti. Aby vaša obývačka vyzerala elegantne, musia byť všetky detaily a dekorácie v rovnakom štýle.

Ambiente-tapety-zaclony-2-X.jpg


So záclonami sa dá "čarovať"

Zvislé pruhy opticky zdvihnú strop, v malých priestoroch nepoužívajte veľké vzory a ťažké látky. Dekoratívnymi prvkami viete tiež zmenšiť naoko neútulný veľký priestor – pomôžu vám tmavé farby a vrstvenie záclon či závesov. Najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť dokonalú harmóniu, je kombinácia korešpondujúcich tapiet a záclon.

Dodržiavajte tieto nepísané pravidlá:

  • Hra kontrastov – ak máte dominantné moderné tapety, záclony voľte neutrálne a naopak. K dominantným tapetám alebo vzorom na stenách sa hodia neutrálne farby a naopak. Ak je v miestnosti použitých niekoľko typov kontrastných tapiet, záclony zlaďte farebne alebo aspoň jedným vzorom.
  • Tón v tóne – odtieň záclon by mal byť podobný farbe tapety. Pokojne sa môžete v škále odtieňov hýbať v závislosti od množstva prirodzeného svetla v miestnosti.
  • Stávka na istotu? Pastel! Ak nechcete stúpiť vedľa, zvoľte pastelové tóny, ktoré môžete kombinovať doslova so všetkým.

Foto: Ambiente

Podobné články