Zdravý interiér: od podlahy až po strop, bez nečistôt a baktérií

15.02.2023, Silvia Jáhnová | Interiéry, domácnosť

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 90 percent nášho času trávime v budovách. Ich interiér by mal preto byť v čo najlepšej kondícii. Ako na to, poradia vám odborníci z Hornbachu.

Aby ste si udržali zdravie pod kontrolou, je dôležité zdržiavať sa v čistom prostredí bez toxínov, nečistôt a baktérií. Zdravá domácnosť však nie je iba o tom, ako často upratujete. Aj keď si to zvyčajne ani neuvedomujeme, na naše zdravie vplýva veľa ďalších faktorov, medzi ktoré patria aj materiály použité v našich príbytkoch.

Hornbach-interier-1-X.jpg


Začnite od podlahy

Mnohí ľudia si síce dávajú záležať, aby svoj domov ochránili pred všemožnými alergénmi, ale často prehliadajú to, že vinníkom nákaz môže byť aj samotná miestnosť. Podlaha spolu so stenami zaberajú najväčšiu plochu v interiéri. Je preto dôležité, pre aký materiál sa rozhodnete pri nášľapnej vrstve či povrchovej úprave. Aby ste vybrali čo najvhodnejšiu podlahovú krytinu, musíte poznať výhody a nevýhody jednotlivých možností.

Hornbach-interier-4-X.jpg

Keramická dlažba a prírodný kameň
Dvaja hlavní predstavitelia tvrdých podláh sú vhodnou hypoalergénnou voľbou pre ľudí s problémami dýchacieho aparátu. Pri výbere ale dávajte pozor. Porézne alebo hrubo opracované povrchy môžu zachytávať nečistoty, prach či iné alergény. Voľte preto predovšetkým hladké povrchy, napríklad mramor a žula.

"Bez ohľadu na to, akú dlažbu alebo kameň vyberiete, venujte pozornosť najmä obsahu VOC (prchavé organické zlúčeniny) v lepidle a škárovacej hmote. Dôležité je aj to, aby bola škárovacia malta vodoodolná a zabraňovala vzniku plesní na jej povrchu," hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín obchdného reťazca Hornbach.

Drevo
Podlahy z dreva sú už stovky rokov stabilnou a obľúbenou voľbou. Sú odolné, univerzálne, dajú sa renovovať a považujú sa za jedno z najvhodnejších riešení aj pre alergikov. I tu však platí, že pri ich ošetrovaní a renovácii vyberajte nátery bez obsahu VOC.

Hornbach-interier-5-X.jpg

"Pri správnom ošetrení sa na drevenej podlahe nebudú zachytávať mikroorganizmy, ako sú roztoče. Prach, či iné nečistoty sa dajú veľmi jednoducho odstrániť pravidelným čistením," pokračuje odborník. Okrem zdravotného hľadiska predstavujú drevené podlahy aj riešenie s veľmi nízkym environmentálnym vplyvom, no iba v tom prípade, ak majú certifikát PEFC.

"Tento medzinárodný certifikát podporuje trvalo udržateľné a zodpovedné lesníctvo, ale aj kontrolované ďalšie spracovanie dreva. To zaručuje, že lesy sa zachovajú aj pre budúce generácie. Kúpou takéhoto produktu si vyberáte výrobok zhotovený z prírodného obnoviteľného zdroja," vysvetľuje R. Klička.

Prírodné linoleum
Podlaha je vyrobená zo 100-percentných prírodných surovín a vyniká dobrou elasticitou, tepelnoizolačnými vlastnosťami a mimoriadne širokým výberom farieb a dekorov. Nestráca vzor ani po zošliapaní. Vďaka prírodnému pôvodu ide o podlahu vhodnú pre astmatikov a alergikov a je zároveň vynikajúcou ekologickou voľbou podlahovej krytiny. Pred kladením podlahy je však dôležité nechať materiál prispôsobiť sa podmienkam v miestnosti, aspoň na 24 hodín.

Korok
Korok je všestranný materiál, ktorý akoby príroda stvorila pre podlahy. "Korková podlaha je jednou z najudržateľnejších krytín, aké si dnes môžete vybrať. Je teplá, elastická, odolná voči prachu a nečistotám. Je príjemná pri chôdzi, čo ocenia ľudia s problémami pohybového aparátu. Pretože je podlaha mäkšia, výborne pohlcuje vibrácie, a tým šetrí chrbticu a kĺby. Korok je zároveň nenasiakavý, vďaka čomu je odolný proti plesniam. Rovnako ako drevené podlaha si bude však vyžadovať údržbu povrchového náteru," poznamenáva R. Klička.

Laminát a vinyl (PVC)
Obe dlažby sú vhodné pre domácnosti alergikov. Vinyl sa dokonca používa aj v zdravotníckych zariadeniach, pretože je k dispozícii aj so špeciálnou hypoalergénnou a antibakteriálnou úpravou, ktorá je doložená certifikátom o neškodnosti. Tieto podlahové krytiny nezachytávajú alergény a vo všeobecnosti sa veľmi jednoducho čistia. Najväčším rizikom pri syntetických podlahách bolo použitie lepidiel. Väčšina podláh sa ale skladá systémom klik, čím sa eliminuje potreba použitia lepidiel.


Zdravé farby aj na stenu

Počuli ste už o ekologických a biofarbách? Ide o netoxické alternatívy, ktoré majú veľmi nízke alebo žiadne percento VOC, vďaka čomu zlepšujú kvalitu ovzdušia v interiéri. Vyrábajú sa z ekologicky šetrných alebo organických materiálov, ako sú napríklad citrusy, laky, balzam, mliečne proteíny či draselné vodné sklo.

Hornbach-interier-2-X.jpg

"Ich použitie je rovnaké ako pri tradičných interiérových farbách, s tým rozdielom, že nemajú žiadny zápach a majú dezinfekčný účinok. Predovšetkým farby vyrobené z biosurovín ocenia ľudia s dýchacími ťažkosťami alebo alergiami. Okrem pozitívneho vplyvu na zdravie obyvateľov domu sú ekologické a biofarby zároveň šetrné k životnému prostrediu, čím sa minimalizuje ich uhlíková stopa," spresňuje Monika Linghartová, odborníčka z oddelenia farieb a lakov v Hornbachu.

Ak sa obávate, že takéto alternatívne farby budú mať nižšiu kvalitu krytia, obavy nie sú namieste. "Ekologické a biofarby sú v súčasnosti preferovanou voľbou, odhliadnuc od toho, či máte alebo nemáte alergie. Ide jednoducho o zdravú možnosť, ako vymaľovať interiér tak, aby bol okamžite obývateľný. Eko- a bio-farby sa nanášajú rovnakým spôsobom ako iné interiérové farby, a to najmä pomocou valčeka," uvádza odborníčka z Hornbachu.


Môžu byť doplnky a nábytok problémom?

Bytové textílie, povedzme koberce, závesy, záclony či čalúnený nábytok, môžu pre silných alergikov predstavovať relatívne veľký problém, a to predovšetkým vtedy, ak sa často nečistia. Na eliminovanie týchto alergénov nemusí ale časté upratovanie stačiť. Najmä profesionálne čistenie čalúneného nábytku môže byť z dlhodobého hľadiska finančne náročné.

Hornbach-interier-3-X.jpg

"Silní alergici by mali zvážiť výmenu nábytku, buď za kožený, alebo napríklad drevený. Napríklad paletové pohovky sú dnes mimoriadne atraktívne. Ich výhoda spočíva nielen v možnosti vyskladania pohovky, aká sa vám hodí, ale tiež možnosti jednoduchšej údržby. Prach sa v nich totiž neusádza tak, ako v klasických pohovkách. Matrace v klasických pohovkách síce možno vyčistiť, veľké množstvo roztočov a prachu je však v samotnom tele pohovky. Paletové kreslá či pohovky sa dajú utrieť mokrou handrou a matrace vyprášiť na čerstvom vzduchu," dodáva R. Klička.

Hornbach-interier-6-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články