Kvalitné okná potrebuje Slovensko viac ako iné krajiny. Prečo?

30.08.2014, Viktor Škulec | Materiály, technológie, konštrukcie

Príroda to zariadila tak, že Slovensko má zväčša horúce letá a chladné zimy. Čo je pre niekoho skvelá správa. Ak však staviate či rekonštruujete, musíte venovať špeciálnu pozornosť zaskleniu.

Guardian-sklo-2-X.jpgOkno je najchúlostivejším miestom, odkiaľ z interiéru uniká teplo či prúdi doň chlad. A práve veľké rozdiely v priemerných teplotách medzi zimou a letom sú dôvodom, prečo v zemepisných šírkach SR treba osobitne dbať na výber zasklenia. Rozdiel v teplotných priemeroch najchladnejšieho a najhorúcejšieho mesiaca v roku dosahuje na Slovensku až 20 stupňov Celzia. Pri maximálnych či najnižších teplotách ide však o podstatne vyššie hodnoty.

Ak budova nemá vhodne zvolené zasklenie, rozdiely v teplotách vedú k problémom a diskomfortu počas veľkej časti roku. V zime to môže znamenať chladné miestnosti a úniky tepla, v lete zas ich prehrievanie a viac peňazí vynaložených na chladenie interiérov.


Zima je na Slovensku ako v Škandinávii

Dlhodobé merania napodiv ukazujú, že priemerné zimné teploty na Slovensku sa príliš nelíšia hoci od Škandinávie. Priemerná teplota najchladnejšieho mesiaca (január) v Nórsku je -3,8 °C, pričom v rovnakom mesiaci je teplotný priemer v SR dokonca o jednu desatinu nižší (-3,9 °C).

Guardian-sklo-1-X.jpg

 Predovšetkým v letných mesiacoch, keď sa do okien opiera viac slnečného žiarenia, majú miestnosti tendenciu prehrievať sa. To môže znamenať nielen nepohodu, ale mať aj nepriaznivý vplyv na zdravie, v každom prípade však z toho plynú zvýšené náklady na klimatizovanie.


 

Isteže, priemerné hodnoty sa v rozličných lokalitách líšia – iná priemerná teplota je na Orave a iná v Bratislave. Ak však porovnáme len mestá, aj tam vychádzajú prekvapujúce výsledky. Napríklad Bratislava má v zime podobné priemerné teploty ako nórske mestá Stavanger a Bergen. Letný priemer sa však v Bratislave pohybuje niekde úplne inde – na úrovni 20 °C. To je porovnateľné s mestami ako Sofia (Bulharsko), Lyon a Paríž (Francúzsko) či Porto (Portugalsko).

Takéto klimatické podmienky len podčiarkujú dôležitosť výberu správneho zasklenia na budovách. To, že táto otázka je na Slovensku nanajvýš aktuálna, dosvedčujú aj spomínané merania. "V podmienkach SR sa ukazuje ako výhodné inštalovať okná s nízkym solárnym faktorom 'g'. Platí to najmä pre väčšie zasklené plochy, ako sú zimné záhrady či terasy, a to najmä vtedy, ak majú južnú alebo západnú orientáciu," radia odborníci zo spoločnosti Guardian, ktorá je jedným z popredných svetových výrobcov plaveného skla.


Chladenie je príliš drahé

Predovšetkým v letných mesiacoch, keď sa do okien opiera viac slnečného žiarenia, majú miestnosti tendenciu prehrievať sa. To môže znamenať nielen nepohodu, ale mať aj nepriaznivý vplyv na zdravie, v každom prípade však z toho plynú zvýšené náklady na klimatizovanie. Chladenie je niekoľkonásobne drahšie ako ohrev vzduchu. V takomto prípade je vhodným riešením zasklenie s vysokou úrovňou solárnej ochrany a zároveň vysokou priepustnosťou svetla.

Z toho jasne vyplýva, že zasklenie v zemepisných šírkach SR musí spĺňať náročné kritériá. Guardian svojim zákazníkom odporúča používať typ SunGuard SN 70/37 v izolačných trojsklách, ktorý poskytne takmer o 20 percent nižšie tepelné straty v zime ako štandardné izolačné trojsklá. V lete zas eliminuje o 30 perc. viac slnečného žiarenia. Okrem toho, SunGuard pomáha znižovať úroveň UV žiarenia v miestnosti až o dve tretiny. Toto žiarenie môže byť veľmi nebezpečné pre ľudskú pokožku, ale aj pre nábytok a zariadenie v interiéri.

Foto: Guardian

Podobné články