Murovanie z tehál v zime: vďaka moderným technológiám sa to dá

12.12.2021, Silvia Bíňovská | Materiály, technológie, konštrukcie

Murovanie v chladnom počasí ste možno ešte neskúšali, stavebná sezóna sa však nemusí skončiť s prvými mrazmi. Vďaka moderným technológiám možno tehlové stavby realizovať takmer celoročne.

V minulosti sa v zime prakticky nedalo murovať. Tehly sa ukladali do hrubého maltového lôžka, ktoré bolo náchylné na zamrznutie a popraskanie. V súčasnosti sa pri výstavbe preferujú najmä veľkoformátové brúsené tehly, ktoré sa murujú na tenkovrstvovú maltu alebo murovaciu penu, s ktorou možno murovať aj v chladnejšom počasí. Aj pri týchto moderných murovacích technológiách si však založenie prvého radu tehál naďalej vyžaduje maltové lôžko klasickej hrúbky.

Murovanie-zima-1-X.jpg

 Murovanie na murovaciu penu, čo je suchá metóda murovania, je jediným bezpečným riešením pri poklese teplôt pod bod mrazu


 

Existujú ale špeciálne malty, ktoré umožňujú založenie hrubej stavby z tehál aj pri poklese teploty pod 0 °C. "So zimnou zakladacou maltou Porotherm Profi AM-W môžete položiť prvý rad tehál až do teploty -5 °C, čo radikálne predĺži stavebnú sezónu,! hovorí Gabriel Szöllösi, produktový manažér spoločnosti Wienerberger.


Tenkovrstvová malta pre teploty nad 5 °C

Na rozdiel od nebrúsených tehál majú tie brúsené dokonale rovné, navzájom rovnobežné ložné plochy, čo umožňuje aplikáciu tenšej vrstvy spojiva. Výhodou tenkovrstvovej malty je eliminácia tepelných mostov vo forme hrubých vrstiev klasickej malty a zníženie stavebnej vlhkosti v murive.

Aj samotná aplikácia je jednoduchá. Nanáša sa iba na niekoľko tehál naraz, pretože ich treba na maltu uložiť približne do dvoch minút. Murovať na tenkovrstvovú maltu možno pri teplotách minimálne 5 °C. Musíte mať tiež istotu, že teplota neklesne nižšie ani nasledujúcich zhruba 24 hodín. Tenkovrstvová malta neumožňuje pridávanie nemrznúcich prísad do zmesi, pretože by mohlo dôjsť k jej premrznutiu.

Murovanie-zima-2-X.jpg

 Murovacia pena Porotherm DryFix extra umožňuje murovanie aj pri dlhodobom poklese teplôt do -5 °C. Na tenkovrstvovú maltu možno murovať pri teplotách minimálne 5 °C.


 

Ako chlad ovplyvňuje hrubú stavbu

Ako sme už vysvetlili, nie každá technológia murovania sa dá použiť počas zimného obdobia. Hlavným problémom pri murovaní hrubej stavby v chladnom počasí je malta. Tá sa vyrába z cementu, vápna, piesku a vody. Nízke teploty (pod 5 °C) spôsobujú, že voda v malte zamrzne a následne sa rozpína.

Rozpínanie ohrozuje štrukturálnu väzbu a hydroizolačné vlastnosti zmesi. Nízke teploty spomaľujú takisto hydratáciu cementu v maltovej zmesi a predlžujú čas vytvrdzovania cementu. To znamená, že malta bude dlhšie tuhnúť, aby dosiahla ideálnu pevnosť. V niektorých prípadoch nedosiahne plnú pevnosť vôbec, čo vedie k slabému spojeniu a ku konštrukcii náchylnej na praskanie.


Rýchle murovanie na murovaciu penu

Murovanie na murovaciu penu, čo je suchá metóda murovania, je jediným bezpečným riešením pri poklese teplôt pod bod mrazu. Murovacia pena neobsahuje vodu, takže nedochádza k prenášaniu technologickej vlhkosti zo spojiva do tehál. Práca s murovacou penou navyše ušetrí až 30 percent času, ktorý je za nepriaznivého počasia vzácny.

Murovanie-zima-3-X.jpg

 So všetkými brúsenými tehlami Porotherm Profi vrátane systému Porotherm EKO+ Profi a Porotherm T Profi, ktoré umožňujú zhotoviť jednovrstvové omietané obvodové murivo bez potreby zateplenia, možno murovať takmer celoročne


 

Tento spôsob murovania si nevyžaduje zdĺhavú prípravu malty, teda ani miešačku, spresňuje G. Szöllösi. Pena sa podľa neho na tehly nanáša priamo z dózy pomocou aplikačnej pištole, čo zaručuje ľahkú a pohodlnú manipuláciu.

"Dózy s murovacou penou je nutné skladovať v temperovanom priestore – ideálna teplota obsahu dózy je +20 až +25 °C. Aby sa zabránilo rýchlemu vychladnutiu peny počas murovania, odporúča sa na dózy používať vhodné tepelnoizolačné ochranné návleky. S murovacou penou Porotherm DryFix extra môžete murovať až do teploty -5 °C," dodáva G. Szöllösi.

Foto: Wienerberger

Podobné články