Tlačia vás náklady na bývanie? Vymeňte veľký byt za menší

17.01.2023, Juliana Murcínová | Reality, nové projekty, novostavby

Mnohí Slováci pri dnešnej vysokej inflácii a vinou extrémne vysokých cien za energie, potraviny a bývanie len s ťažkosťami vychádzajú z mesačného príjmu. Majú šancu niekde ušetriť?

Čoraz viac ľudí na tom finančne nie je dobre. Aj dôsledky energetickej krízy sa majú v priemysle naplno prejaviť až s odstupom času. A ako dominový efekt sa možné prepúšťanie a zdražovanie tovarov i služieb zákonite dotkne aj životov väčšiny jednotlivcov. Podľa aktuálnych štatistík sa pritom do pásma chudoby prepadajú nielen osamelí dôchodcovia (26,5 percenta), jednorodičovské (33,6 perc.) a viacdetné domácnosti (36,3 perc.), ale aj domácnosti s dospievajúcimi deťmi a nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

Nehnutelnosti-transkacie-1-X.jpg


Kedy sa výmena väčšieho bytu za menší vyplatí?

Jednou z možností, ako ušetriť na nákladoch na bývanie, ku ktorým patria splátky hypotéky, platby za elektrinu, vodu, plyn a kúrenie, je výmena veľkého bytu za menší.

Hoci platí, že čím je byt menší, tým je cena za meter štvorcový vyššia, v prípade hypotéky je to presne naopak, tá je pri menšom byte nižšia. Z hľadiska energetickej náročnosti sa rovnako zvyšuje efektívnosť pri menších priestoroch. Oba tieto faktory napokon jednoznačne hovoria v prospech menších nehnuteľností.

Toto riešenie sa hodí, najmä ak z rodinného hniezda vyleteli deti alebo ste zostali bez partnera. Uvažovať o výmene väčšieho príbytku za menší je v takýchto prípadoch veľmi praktické. Výhodné je to najmä vtedy, ak vaše bývanie nie je zaťažené hypotékou, z jeho predaja kúpite menší byt s nižšími nákladmi a ešte vám čosi zostane.

Stále praktické riešenie je predať väčší byt, na ktorom je ešte istý zostatok hypotekárneho úveru. Kúpiť menší byt a vyplatiť zostávajúcu hypotéku je zaiste vhodná cesta, ako sa vymaniť z dlhov.

Nehnutelnosti-transkacie-2-X.jpg


Na čo si dať pozor

Pri predaji a následnej kúpe nehnuteľnosti si treba dať pozor na veľa vecí vrátane zmluvnej dokumentácie. "Za najčastejšiu chybu, ktorú robia ľudia pri kúpe a predaji nehnuteľnosti, považujem zlú zmluvnú dokumentáciu, a to z pohľadu obsahu i formy zmluvy. Zmluvy stiahnuté z internetu sú všeobecné, môžu obsahovať skryté nástrahy, ktoré človek, čo predáva alebo kupuje nehnuteľnosť dva- alebo trikrát za život, nepostrehne," upozorňuje Lucia Hrivnáková, právnička spoločnosti Reins Invest, ktorá sa zameriava na predaj a kúpu nehnuteľností.

Podľa nej to môže predĺžiť celý proces prevodu nehnuteľnosti a spôsobiť problémy v budúcnosti. Podpisy na kúpnej zmluve musia byť notársky osvedčené. Okrem základných náležitostí (zmluvné strany, predmet zmluvy, kúpna cena, záväzok jednej strany ju zaplatiť a záväzok druhej strany previesť vlastníctvo nehnuteľnosti na kupujúceho) musí kúpna zmluva obsahovať aj ďalšie detaily. S jej vypracovaním sa preto odporúča obrátiť sa na právnika.

"Právnika je vhodné osloviť ešte pred vypracovaním zmluvy, aby preveril právny stav nehnuteľnosti a až potom vypracoval zmluvu. Po jej podpísaní je oveľa náročnejšie a niekedy aj nemožné niečo na zmluve meniť, keďže na akúkoľvek zmenu zmluvy je potrebný súhlas všetkých účastníkov zmluvy," vysvetľuje L. Hrivnáková.

Nehnutelnosti-transkacie-3-X.jpg


Keď ide o čas a ste na všetko sami

Problémy s predajom nehnuteľnosti, jej ohodnotením, so zmluvami či s načasovaním sťahovania môžu úplne odpadnúť, ak sa pri predaji väčšieho a kúpe menšieho bytu vyberiete cestou tzv. ibuyingu.

"Predať nehnuteľnosť, ktorá je zbytočne priveľká, sa takto dá aj bez fotenia a obhliadok, teda rýchlo. Čas je rozhodujúci napríklad i vtedy, keď pri nesplácanej hypotéke hrozí odobratie nehnuteľnosti," dopĺňa Erik Baťalík z Reins Invest, člen americkej komory realitných maklérov.

Predať alebo kúpiť nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu či dokonca inzerát je často zdĺhavejšia a rizikovejšia alternatíva. Ak sa obrátite na ibuyera, ten vám môže dať peniaze za nehnuteľnosť rýchlo na ruku, keďže on je priamy kupujúci reality, ktorú predávate. Toto značne urýchli vyplatenie hypotéky aj kúpu nového, menšieho bytu.

"Pri ibuyerovi sa môže predaj uskutočniť so všetkými právnymi náležitosťami v priebehu pár dní. Predávajúci si pritom môže určiť termín, kedy chce nehnuteľnosť predať, a odsťahovať sa s ohľadom na svoje ďalšie bývanie alebo okolnosti. Za svoj byt dostane cenu čo najbližšiu trhovej a peniaze z predaja, ktoré potrebuje na nový menší príbytok, môže mať predávajúci hneď. Zároveň môže v starom byte zostať ešte nejaký čas, kým sa nevybaví všetko potrebné na kúpu menšieho bytu," pokračuje E. Baťalík.

Veľká výhoda tohto spôsobu predaja je aj pomoc ibuyera so sťahovaním, prípadne s vyprataním nehnuteľnosti. To určite ocení najmä postarší človek alebo mamička s deťmi, ktorých situácia s vysokými mesačnými nákladmi prinúti konať.

59b-shutterstock_192063296-1-X.jpg


Čo je ešte dobré vedieť

Dôležité detaily, ktoré musia byť v zmluve o prevode vlastníctva nehnuteľnosti:

  1. popis bytu alebo nebytového priestoru v dome a príslušenstva bytu, vymedzenie polohy bytu alebo nebytového priestoru v dome označením čísla bytu, čísla vchodu a opisom nebytového priestoru, určenie rozsahu podlahovej plochy a vybavenia bytu a nebytového priestoru v dome;
  2. vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu majiteľa bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu, na príslušenstve, na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku;
  3. určenie a popis spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku a prípadné určenie, ktoré spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, časti príslušenstva a priľahlého pozemku užívajú len niektorí vlastníci bytov a niektorí vlastníci nebytových priestorov;
  4. úprava práv k pozemku zastavaného domom a k priľahlému pozemku;
  5. vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu na priľahlom pozemku dohodou nadobúdateľa bytu alebo nebytového priestoru s vlastníkom domu;
  6. vyhlásenie nadobúdateľa bytu alebo nebytového priestoru v dome o pristúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov alebo k zmluve o výkone správy;
  7. úprava práv k zariadeniam civilnej ochrany, ak sú také objekty v dome, po predchádzajúcom súhlase príslušných orgánov.

Foto: istockphoto, Shutterstock

Podobné články