Trh s bývaním: ľudia sa začínajú zbavovať investičných bytov

23.07.2022, Katarína Pekaríková | Reality, nové projekty, novostavby

Ponuka bývania na sekundárnom trhu, teda bytov, čo mali už aspoň jedného vlastníka, v Bratislave oproti začiatku roku stúpla o štvrtinu. Táto situácia čiastočne ovplyvnila aj trh prenájmov, kde ponuka klesla takmer o 30 perc.

Byty-BA-1-X.jpg

 

Zmena pomerov na sekundárnom trhu

Nestabilná situácia na hypotekárnom trhu, vrátane rastúcich úrokových sadzieb v kombinácii so zvyšujúcimi sa životnými nákladmi, mnohých vlastníkov investičných bytov núti zbaviť sa prebytočnej finančnej záťaže.

"Vzhľadom na relatívne stabilnú situáciu na rezidenčnom trhu a nedostatočnú ponuku sa viacerí majitelia investičných nehnuteľností snažia využiť aktuálne vhodné podmienky na predaj svojich nehnuteľností," spresňuje Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností v realitnej spoločnosti Lexxus.

Priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu na predaj sa medzikvartálne zvýšila o 40 eur, resp. o 1,1 percenta a dosiahla 3 813 eur/m² (s DPH). Dynamika rastu priemernej ceny sa tak druhom štvrťroku 2022 spomalila. Byty ponúkané na sekundárnom trhu zdraželi vo všetkých kategóriách okrem veľkometrážnych jednotiek (štvor-, päť- a viacizbových jednotiek).

Byty-BA-3-X.jpg


Vplyv na celkový trh s nehnuteľnosťami

Časť vlastníkov investičných nehnuteľností sa svojich bytov snaží zbaviť, a tak na trhu nájmov vidíme vyšší úbytok ponuky na prenájom, keďže sa pomerná časť týchto realít presunula do predaja.

Vývoj na trhu s nehnuteľnosťami je v súlade s očakávaniami. Predpokladáme postupné ochladzovanie. Potreba zbaviť sa zbytočnej finančnej záťaže v podobe investičných bytov a k tomu nerentabilných výnosov z nájmov môže onedlho prispieť k obnoveniu ponuky nehnuteľností určených na predaj. To by vzápätí mohlo prispieť k poklesu cien.


Pribudlo takmer 980 nových bytov

Ponuku nových nehnuteľností v hlavnom meste SR aktuálne tvorí 65 developerských projektov. Počas druhého kvartála odštartovalo predaj deväť projektov, z čoho je päť nových etáp v rámci už existujúcich stavieb. Na trh sa vďaka tomu dostalo 978 nových bytových jednotiek.

V porovnaní s prvými tromi mesiacmi roku je k dispozícii takmer o 54 perc. viac nových bytov. Ku koncu júna si klienti v Bratislave mohli vyberať z ponuky 1 735 voľných nových jednotiek. Oproti prvému štvrťroku t.r. ide bezmála o 11 percentný prírastok. Ak sa však pozrieme na situáciu spred roka, voľných nových bytov je v ponuke o 15 perc. menej.

Byty-BA-4-X.jpg


Predalo sa viac bytov ako v úvode roku

Ku koncu druhého kvartála 2022 sa predalo zhruba 840 nových bytov. Najväčší záujem bol o bývanie v druhom bratislavskom obvode, kde objem predstavoval 58 perc. Najmenej bytov sa už štandardne predalo v prvom obvode hlavného mesta (3,4 perc.). Podiel rozostavaných jednotiek k podielu dokončených vzrástol o 2,9 percentuálneho bodu na 98,2 perc.


Nové historické maximá

Priemerná cena novostavieb stúpla oproti vlaňajšku o 22,5 perc., a to vo všetkých bratislavských obvodoch. Najviac v prvom obvode (takmer o 10 perc.), najmenej v druhom (niečo vyše 3 perc.). Aktuálne priemerná cena novostavieb atakuje hranicu 4 500 eur/m² (s DPH), čím sa prepísali ďalšie pokrízové maximá. Voľné byty zdraželi takmer v každom druhom developerskom projekte, zväčša pre zvyšovanie cenníkových cien.

Cena predaných bytov sa dostala na úroveň 4 066 eur/m² (s DPH). Ak porovnáme ceny nových bytov s cenami zo začiatku tohto roku, kupujúci si za meter štvorcový priplatili o niečo viac ako 320 eur/m² (s DPH), pričom sa zrýchlila aj dynamika zdražovania predaných bytov.

Byty-BA-5-X.jpg


Situácia na hypotekárnom trhu

"Počet nových žiadostí o hypotekárne financovanie za apríl až jún t.r. dosiahol rekordné čísla. Situácii 'dopomáhajú' pesimistické predikcie, ktoré hovoria, že úrokové sadzby hypoték by mohli dosiahnuť päť a viac percent. V neposlednom rade dôležitým impulzom sú predpokladané zmeny v rámci posudzovacích kritérií žiadateľov a ich žiadostí o hypotekárne financovanie, ktoré začnú platiť začiatkom jesene," dodáva P. Ondrovič.

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk
Infografika: Lexxus

Podobné články