Montovaný, alebo murovaný rodinný dom? Poradíme vám

06.07.2022, ABC-bývanie.sk | Rodinné domy

Ak uvažujete o výstavbe rodinného domu, zaiste premýšľate aj nad tým, či to má byť murovaná alebo montovaná stavba. Kým v minulom storočí sa v našich končinách stavali výhradne murované domy, dnes sa už presadzujú aj montované, ktoré majú viacero výhod. Prečo si vybrať montovanú stavbu?

V prvom rade si treba ujasniť, o aký typ montovaného rodinného domu má ísť. Montovaná budova je totiž veľmi široký pojem, ktorý zahŕňa realizácie s oceľovou, drevenou, keramickou alebo betónovou nosnou konštrukciou. Vo všeobecnosti platí, že ak sa rozhodnete pre drevenú alebo inú nosnú konštrukciu, nemôžete sa pomýliť.

Treemont-dom-1-X.jpg


Rýchla a čistá výstavba

Nie je tajomstvom, že viacerí Slováci sa na montované domy pozerajú ešte cez prsty. Dôvodom je podľa nich najmä to, že by malo ísť o labilné a provizórne stavby. Obavy však nie sú namieste: montované domy sa dnes budujú z veľmi kvalitných materiálov a neraz odolajú aj takým živlom, ako je oheň, zemetrasenie, plesne, parazity a pod. Neodfúkne ich ani vietor, ako si to veľa ľudí myslí.

Treemont-dom-2-X.jpg

Ďalšou výhodou montovaného domu je čas výstavby. Postaviť murovanú nehnuteľnosť trvá aj niekoľko rokov. Nepochybne sa každý z nás chce nasťahovať do nového domu čo najskôr a čakať niekoľko rokov nedáva zmysel. Montovaný dom je veľmi rýchla a čistá stavba: začať bývať v novom môžete čo nevidieť, zvyčajne do pol roka. Trvanie výstavby však závisí od typu objednávky.

Treemont-dom-3-X.jpg


Vlastnosti nízkoenergetického domu

Dôležitým faktorom pri realizácii stavby bývajú aj poveternostné podmienky. Ak porovnáme montovaný a murovaný dom, pri murovanom platí, že práce na ňom prebiehajú zväčša pri priaznivom počasí. Montovanú budovu možno stavať aj v nečase.

Treemont-dom-6-X.jpg

Medzi výhody môžeme zaradiť aj viac obytného priestoru. Montované domy majú o polovicu tenšie steny oproti murovaným, vďaka čomu získate o 10 až 15 percent viac miesta na bývanie. Dôležitá je i cena montovaného diela, ktorá je pevná. Pri murovanom dome sa nezriedka stáva, že materiály oproti začiatku výstavby zdražejú. V prípade montovaných budov je väčšia pravdepodobnosť, že cena uvedená v zmluve sa aj reálne dodrží.

Treemont-dom-4-X.jpg

Mnohým Slovákom záleží aj na životnom prostredí. Pri montovaných domoch platí, že sú oproti murovaným ekologickejšie. Na výstavbu montovanej nehnuteľnosti sa používajú väčšinou materiály z obnoviteľných zdrojov. Okrem ekológie sú montované domy aj ekonomicky menej náročné na údržbu. V našich podmienkach sa za nízkoenergetické domy považujú také, ktorých ročná spotreba tepla na meter štvorcový podlahovej plochy neprekročí 50 kilowatthodín. Práve pri montovaných budovách máte istotu, že túto hranicu neprekročia.

Treemont-dom-5-X.jpg

Foto: Treemont

Podobné články