Originálny rodinný dom na kopci s preskleným átriom uprostred

01.05.2022, Silvia Bíňovská | Rodinné domy

Množstvo denného svetla v interiéri – to je dominantný prvok luxusnej vily v obci Hôrky, ktorá leží iba tri kilometre od Žiliny. Veľké presklené plochy tvoria značnú časť fasády rodinného domu a vdychujú mu jedinečnú vizuálnu podobu.

Moderná vila je symbolom zdravého bývania: okná značky Incon prinášajú do príbytku nielen dostatok svetla a čerstvého vzduchu, ale aj solárnych ziskov, ktoré majitelia môžu využiť na znižovanie nákladov na vykurovanie.

Dom-Horky-5-X.jpg


Minimalizmus a elegancia

Rodinný dom leží na kopci, na pozemku s výmerou 990 m². Je určený pre štvorčlennú domácnosť a jeho súčasťou sú štyri izby, priestranná obývačka spojená s kuchyňou, dva šatníky a dve kúpeľne. Ide o prémiovú nehnuteľnosť, ktorú postavila spoločnosť Developa, s.r.o.

Dom-Horky-1-X.jpg

Pri jeho návrhu stavebná firma oslovila Ing. arch. Andreja Svetka z Architec2re Svetko + Česneková, s.r.o. Jeho úlohou bolo nájsť formu zástavby, ktorá by využila tvar pozemku, ale zároveň by sa plne prispôsobila aj územiu vo svahovitom teréne s výhľadom na mesto. Čerešničkou na torte tohto inovatívneho projektu je súkromný kúsok raja uprostred domu.

Dom-Horky-2-X.jpg

Architekt pristúpil k ešte stále netradičnému riešeniu zástavby so zabudovaným átriom v strede objektu formou bohatého presklenia. To umožňuje výhľad z kopca na mesto aj z priestorov umiestnených v hĺbke dispozície. Stavbu podčiarkuje moderne zariadený interiér, kde dominujú svetlé farby v kombinácii s dekorom dreva.

Dom-Horky-4-X.jpg


Krásne presvetlený interiér

Veľkú časť tejto vily na kopci tvoria veľké presklené plochy, preto bolo potrebné zakomponovať do domu kvalitné okná. Pri veľkoformátových otvorových výplniach je nevyhnutná dokonalá tepelná izolácia, a tak sa použili okenné prvky najvyššieho radu Incon, ktoré z hľadiska technických parametrov patria k najlepším na trhu.

Dom-Horky-8-X.jpg

"Okná sa skladajú zo šesťkomorového plastového profilu a majú stavebnú hĺbku až 84 milimetrov. Pri spojení s trojsklom majú mimoriadne tepelnoizolačné vlastnosti a sú vhodné dokonca aj pre pasívne domy," vysvetľuje Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti Incon.

Dom-Horky-7-X.jpg

Súčasťou okien sú tri tesnenia medzi rámom a krídlom, doplnkové tesnenie pod sklom, esteticky skryté odvodnenie, dva uzatváracie bezpečnostné body a poistka proti chybnej manipulácii. Prednosťou týchto plastových okien sú aj kvalitné profily, ktoré sa na ich výrobu používajú. Tie vďaka množstvu použitého materiálu vynikajú tvarovou a farebnou stálosťou.

Dom-Horky-6-X.jpg


Spoľahlivá montáž okien

Aby však okná, ktorých je na tomto rodinnom dome pomerne dosť, plnili svoju funkciu, bola potrebná dôsledná a odborne vykonaná montáž. Inak by hrozili nepríjemnosti s tepelnými mostami, ale napríklad aj zhoršené ovládanie či ťažkosti s nastavením okien v budúcnosti. Incon spolupracuje s overenými montážnymi skupinami po celom Slovensku, ktoré sú pravidelne školené a majú prehľad o aktuálnych trendoch a postupoch vo svojom odvetví.

Dom-Horky-9-X.jpg

"Nebolo pre nás dôležité mať najlacnejšieho dodávateľa, sústredili sme sa na kvalitu použitých prvkov, presnosť dodania a stopercentnú montáž. Incon tieto naše požiadavky spĺňa dlhodobo, pracujeme s nimi na projektoch opakovane. Dokážu nájsť technické riešenie a odborne poradiť aj pri netypických požiadavkách," zdôrazňuje Róbert Ďurnek, konateľ realizačnej firmy. V obci Hôrky vyrástol originálny rodinný dom s pôsobivým výhľadom pre komfortné a príjemné bývanie.

Dom-Horky-3-X.jpg

Foto: Dominik Diko

Podobné články