Každý majster potrebuje mať čistú a prehľadnú dielňu. Ako na to?

10.01.2022, Silvia Jáhnová | Správy z firiem

Keď je dielňa plná kadejakých vecí, k neporiadku nebýva ďaleko. Každé takéto pracovisko sa pritom dá upratať a zorganizovať pomocou niekoľkých jednoduchých tipov. Poradí vám odborník z Hornbachu.

Dielna-1-X.jpg

 

Začnite inventúrou

To, ako si v dielni usporiadate náradie, súvisí do veľkej miery s tým, koľko ho máte. Prvým krokom, ktorý by ste mali urobiť ešte pred upratovaním, je inventúra. Preto si prehľadne porozkladajte náčinie, súčiastky a všetko ďalšie príslušenstvo. Získate tak prehľad o tom, s čím pracujete, a možno dokonca nájdete náradie, ktoré už nepotrebujete, nepoužívate alebo je pokazené.

Dielna-2-X.jpg


Zbavte sa nečistoty na podlahe a stoloch

Organizácia dielne bude jednoduchšia, ak začnete s prázdnym priestorom. Ak máte okolo seba rozhádzané množstvo krabíc a iných náhodných vecí, bude ťažké dostať sa do každého zákutia.

Dielna-3-X.jpg   Dielna-4-X.jpg

"Ak máte veľkú skrinku s náradím, ktorá sa dá ľahko presunúť, môžete ju z dielne vybrať. Keď je priestor prázdny, nasleduje dôkladné upratovanie. Najprv by ste mali pozametať a povysávať. Presvedčte sa, že ste povysávali nielen podlahu a stoly, ale aj steny a strop – zbavíte sa tak starých pavučín," hovorí Zlatko Slebodník, odborník z oddelenia náradia a železiarstva v obchodnom reťazci Hornbach.

Pri práci sa vám môžu hromadiť zvyšky dreva, kovu alebo iného odpadu. Ak chcete mať v dielni stále poriadok, musíte mať naplánovaný aj spôsob skladovania a likvidácie všetkého odpadu. Čistá dielňa sa nezaobíde bez priemyselného vysávača. "Priemyselné vysávače sú praktické tým, že sa hodia na mokré aj suché vysávanie. Vysajú kovové piliny, hobliny, prach, stavebné sutiny a vodu," vysvetľuje odborník.

Dielna-8-X.jpg

Dielna-10-X.jpg


Roztrieďte všetko potrebné

Keď ste skončili s upratovaním, nechajte dielňu chvíľu vyvetrať. Je to tiež ideálny čas na roztriedenie všetkého, čo ste z dielne vyniesli von. Spravte si niekoľko kôpok: ponechať, predať, darovať alebo vyhodiť. Keď skončíte s prvotným triedením, môžete hromadu "nechať si" ešte viac roztriediť do viacerých kategórií. Pomôže vám to neskôr, keď budete všetko ukladať späť do dielne.

Dielna-6-X.jpg

Dielna-7-X.jpg


Usporiadajte si náradie

Roztriedené náradie bude potrebné usporiadať podľa toho, na čo sa používa. Na organizáciu sú ideálne predovšetkým pojazdné dielenské skrinky, ktoré sa dajú jednoducho premiestniť z jedného miesta na druhé. Nezabúdajte ani na kúpu opasku na náradie.

Dielna-9-X.jpg


Využite priestor na stene

Všetky roztriedené veci treba niekam uložiť. "Police ponúkajú výbornú možnosť, ako využiť priestor na stene. Sú vhodné na uloženie vecí, ako sú kufríky na elektrické náradie, pracovný materiál a zásoby, boxy na náčinie, kufríky na dielce alebo ďalšie pomôcky. Ak máte čas, môžete si police vyrobiť aj sami, alebo ich jednoducho kúpite už hotové," pokračuje Z. Slebodník.

Dielna-12-X.jpg


Vyhraďte si čas na organizáciu

Zaneprázdnený a uponáhľaný život vám môže stáť v ceste pri udržiavaní poriadku a čistoty v dielni. Najlepším spôsobom je vyhradiť si určitý čas na pravidelné upratovanie. "Žijeme v digitálnych časoch. Ak používate kalendár v počítači alebo telefóne, vyhraďte si každých pár mesiacov čas, ktorý využijete na upratovanie svojho pracovného priestoru. V opačnom prípade môžu uplynúť roky a z vašej dielne sa stane jedno veľké bludisko, kde sa všetko stráca," dodáva Z. Slebodník.

Foto: Hornbach

Podobné články