Drevostavba ponúka aj v terajších horúčavách príjemnú klímu

03.08.2013, Katarína Arvayová | Úsporné bývanie, energie

Aj v horúčavách, aké práve vládnu, môže byť v drevostavbe príjemne. Umožňuje to systém núteného riadeného vetrania s rekuperáciou, ktorý využíva princíp chladenia a rozvodu vzduchu po celom dome.

V drevostavbe je aj za horúčav príjemná pohodaOpotrebovaný teplý vzduch sa vypúšťa von, kým vonkajší sa čistí a chladí pomocou filtrov a rekuperácie v protiprúdovom výmenníku vetracieho zariadenia na prijateľnú teplotu. Vnútri je tak príjemná klíma vhodná aj pre citlivé osoby, ako sú malé deti, alergici a ľudia náchylní na choroby dýchacích ciest, hovorí Branislav Kuzma, marketingový riaditeľ zvolenskej spoločnosti ForDom, ktorá sa špecializuje na výstavbu nízkoenergetických a pasívnych budov.

Systémy riadeného vetrania umožňujú v drevostavbách ForDomu regulovať intenzitu a spôsob vetrania podľa potreby z hľadiska hygienického aj energetického. Vetracie jednotky od firmy Paul Wärmerückgewinung sú vyrobené s rozličným objemom vzduchu a v závislosti od úžitkovej plochy domu.

 

Vetrať nie je potrebné

"Táto tepelná pohoda nie je pritom nadmerne drahá, pretože všetko v dome riadi tepelné čerpadlo a systém chladenia pomocou rekuperácie. Rekuperátor znižuje stratu tepelnej energie oproti vetraniu oknami približne o 86 percent. Celkové náklady na bývanie sú podľa veľkosti týchto domov 40 až 60 eur mesačne, a to za všetky energie v dome, teda kúrenie, vetranie aj elektrické spotrebiče," vysvetľuje B. Kuzma.

Vetrací systém tvorí centrálna vetracia jednotka s rekuperáciou tepla spojená s jednotlivými miestnosťami vzduchovodmi (rúry, ploché kanály). Filtre sa dodávajú na čerstvý a znečistený vzduch. Na čerstvý vzduch je možné si objednať aj peľový filter pre alergikov.

Chladenie vzduchu v lete prebieha tak, že aktívna rekuperácia pomocou tepelného čerpadla odoberá teplo z nasávaného vzduchu a získaným teplom ohrieva úžitkovú vodu v zásobníku. Pasívna rekuperácia s využitím soľankového zemného výmenníka mierne ochladí nasávaný vzduch zhruba o 2 °C. Vetrací systém s rekuperáciou sa postará o stály prívod čerstvého vzduchu a navyše teplo z odvádzaného vzduchu odovzdá čerstvému privádzanému vzduchu.

 

Domy chráni aj kvalitná tepelná izolácia

Za dobrú tepelnú pohodu vďačia stavby od ForDomu napriemernej izolácii, ktorá im umožňuje udržať vnútri v zime teplo a v lete, naopak, ich chráni pred prehriatím. Je to zásluha izolačnej minerálnej vlny. Používajú aj alternatívne organické materiály ako ovčie rúno, izolácia z konopy siatej a ďalšie. Tepelná izolácia sa dá overiť i termovíznymi kamerami. Kým v bežných starších domoch vidno únik tepla, pri týchto stavbách sú odstránené tepelné mosty, a tak celý dom má homogénnu tepelnú stopu.

"Výhody drevených domov od ForDomu s minerálnou izoláciou vedia oceniť predovšetkým mladí ľudia. Nezriedka majú skúsenosti s pobytom v zahraničí, kde sa presvedčili, že drevostavby sú najčastejším typom rodinných domov vo vyspelých krajinách západnej Európy a USA. Až 50 percent rodinných domov sa tam stavia z dreva," dodáva B. Kuzma.

Fofo: ForDom

Podobné články