Motorová píla si v lete odkrútila svoje. Ako ju odložiť na zimu?

24.11.2014, Juraj Vedej | Otázky a odpovede

Motorová píla v lete zväčša nezaháľa, takže dostane riadne zabrať. Aby nám dobre a spoľahlivo slúžila aj v ďalšej sezóne, nestačí ju len očistiť od vonkajšej špiny a odložiť do regála.

Ako zazimovať motorovú pílu? Stačí ju len očistiť a odložiť na zimu na garáže?
Milan K. Liptovský Mikuláš

Odpovedá Tomáš Nevečeřal, produktový poradca spoločnosti Husqvarna

 Pílu treba čistiť po každom použití, a to aj vrátane filtra. Predĺžite tým životnosť stroja. Po použití počas sezóny stačí píle iba bežná údržba, ako je napríklad brúsenie reťaze, mazanie alebo doťahovanie povolených častí. Nezanedbávajte brúsenie, keďže tupá reťaz znamená pre motor píly enormnú záťaž.

Pila-Husqvarna-2-X.jpg

Pri zazimovaní a skladovaní motorovej píly z palivovej nádrže vylejte palivo. Ak je totiž dlho v motore, dochádza k jeho znehodnoteniu, čo môže následne poškodiť motor. Pokiaľ na mazanie reťaze používate bioolej na rastlinnej báze, nenechávajte ho v olejovej nádrži a posledné pílenie v sezóne radšej robte s olejom na minerálnom základe. Ten zakonzervuje všetky vnútorné časti mazacieho systému a rezacej časti píly.

Pila-Husqvarna-3-X.jpg

Reťaz nechajte povolenú a takto ošetrenú pílu uložte na suché miesto, kde teploty neklesajú pod bod mrazu (garáž, dielňa a pod.). Vhodné je položiť pílu na kus silnejšieho kartóna. Počas výkyvu teplôt totiž dochádza v olejovej nádrži píly k rozpínaniu oleja, ktorý expanduje väčšinou mazacím otvorom smerom k rezacej lište a na podlahe môže zanechať škvrny.

Pila-Husqvarna-1-X.jpg

Určite však odporúčam dať pílu po sezóne na komplexnú údržbu do servisu. Len tak budete mať stopercentnú istotu, že píla po zime bude pripravená na ďalšiu sezónu.

Foto: Husqvarna

Podobné články