Zateplenie stropu garáže zvýši komfort bývania nad ňou

15.10.2014, Juraj Vedej | Otázky a odpovede

Chlad v byte nad studeným pivničným priestorom, podzemnou aj povrchovou garážou či prejazdom nie je príjemný. Riešením môže byť zateplenie a zaizolovanie stropu, čo má aj protipožiarne účinky.

Bývame v apartmánovom dome na prvom podlaží. Pod naším bytom sú garážové státiá a pivničné priestory. Ako by sme mohli vyriešiť zateplenie, aby sme obmedzili prenikajúci chlad?
Marián H., Pezinok

Odpovedá Martin Henčel, manažér technickej podpory v spoločnosti Rockwool Slovensko

 Konštrukčné riešenie stropov garáží, suterénov a ďalších technických miestností umiestnených pod úrovňou obytných priestorov vyžaduje splnenie náročných požiadaviek nielen pre tepelnú ochranu, ale predovšetkým pre požiarnu bezpečnosť. Výber vhodného izolačného materiálu na zateplenie je prioritou.

Rockwool-garaz-1-X.jpg

Riešením pri zatepľovaní stropov pivníc či garáží je aplikácia izolácie podlahy v miestnostiach nad týmito priestormi alebo zateplenie stropu, teda zospodu a pod miestnosťou, kde cítite chlad. Ideálne a ekonomicky výhodné je zateplenie stropu zospodu frézovanou lamelou Fasrock LG1. Jednoduchú manipuláciu ocenia špecialisti aj domáci majstri.

Ak stropy spĺňajú podmienky pre zatepľovacie systémy, nenáročná aplikácia lamely spočíva v celoplošnom lepení na strop. Má skosené hrany a jednostranný nástrek, takže si nevyžaduje ďalšiu povrchovú úpravu. Kladie sa na väzbu predsadene o polovicu, prípadne o štvrtinu a vytvára tak efektne členitý povrch.

Rockwool-garaz-2-X.jpg

K výhodám frézovanej izolačnej lamely patrí zvýšenie produktivity práce – odpadá kotvenie, sieťkovanie aj stierkovanie. Aj napriek práci nad hlavou sa s ňou ľahko a rýchlo manipuluje, umožňuje optické vyrovnanie povrchu, výrazne tlmí hluk a v závislosti od objektu môže znížiť energetickú náročnosť budovy až o 10 percent.

Fasrock LG1 je zárukou kvality danou pozoruhodnými vlastnosťami kamennej vlny Rockwool. Predstavuje ideálne riešenie pre tepelnú a protipožiarnu izoláciu prízemných bytov umiestnených nad studenými pivničnými priestormi, podzemných aj povrchových garáží a prejazdov. Výrazne tiež zvyšuje požiarnu odolnosť konštrukcie, a tým aj bezpečnosť osôb.

Foto: Rockwool

Podobné články