Zateplenie domu kamennou vlnou je veľmi dobrou voľbou

24.05.2014, ABC-bývanie.sk | Otázky a odpovede

Kamenná vlna sa ideálne hodí na použitie v zatepľovacích systémoch. Izolačné vlastnosti výrobkov z kamennej minerálnej vlny vyplývajú okrem iného z veľkého obsahu vzduchu v celom ich objeme.

Uvažujem nad zatepľovaním. Chcel by som však dať prednosť iným alternatívam, ako je polystyrén. Vedeli by ste mi poradiť?
Milan H., Levice

Odpovedá Martin Henčel, Rockwool

 Stavebný trh dnes ponúka bohatý výber zatepľovacích materiálov. Ich spoločnou črtou je schopnosť zabrániť unikom tepla, ale aj prenikaniu tepla do stavby. V súčasnosti sa popri osvedčených zatepľovacích systémoch používa aj kamenná vlna, ktorá je vďaka svojim vlastnostiam na to predurčená.

Izolačné schopnosti výrobkov z kamennej minerálnej vlny vyplývajú z veľkého obsahu vzduchu v celom ich objeme. Vzájomne prepletenými vláknami orientovanými rozličnými smermi vykazujú výrobky skvelú tvarovú stálosť a pružnosť. Izolácia z kamennej minerálnej vlny priľne ku konštrukcii a pri aplikovaní v súlade s odporúčaním výrobcu nevytvára tepelné mosty a zachováva si tepelné aj mechanické vlastnosti po celý čas životnosti. Kamenná minerálna vlna si vďaka väčšej objemovej hmotnosti a menšej kompresii udržiava svoju hrúbku, neklesá, nedeformuje sa a nestráca svoje vlastnosti dokonca ani v dôsledku zmien poveternostných podmienok počas mnohých rokov užívania.

Kamenná minerálna vlna je hydrofobizovaná, čiže zabraňuje tomu, aby sa vlhkosť dostala do vnútra materiálu. Voda steká po povrchu vlny. Zároveň nepohlcuje vzdušnú vlhkosť. Charakteristickým znakom kamennej vlny je nízky difúzny odpor. Inak povedané, kamenná vlna je paropriepustná. Vďaka tomu môže vodná para prechádzať izoláciami až na povrch stavebnej konštrukcie. Vysoká paropriepustnosť má veľký význam v prípade rýchlejšieho a spoľahlivejšieho vysúšania a odvetrávania vlhkosti zo stavebných materiálov obsahujúcich zvýšenú vlhkosť, napr. z odľahčených a poréznych betónových tvárnic.

 

Spoločnosť Rockwool vyrába širokú škálu výrobkov z kamennej minerálnej vlny určených na tepelné, akustické a protipožiarne izolácie v obytných budovách, priemyselných objektoch, nákupných centrách a technických inštaláciách. Všetky výrobky z kamennej minerálnej vlny spája spoločná vlastnosť – sú skvelými tepelnými izoláciami s nízkym súčiniteľom tepelnej vodivosti, zároveň sú nehorľavé, zvyšujú požiarnu odolnosť konštrukcií a zlepšujú ich akustické parametre.

Podobné články